Staburags.lv ARHĪVS

Drosmīgi un dažādi adventes vainaga risinājumi

www.staburags.lv

2020. gada 27. novembris 00:00

3
Drosmīgi un dažādi adventes vainaga risinājumi

Adventes vainags Ziemassvētku gaidīšanas laikā ir gandrīz katrās mājās. Pierasts, ka tas ir apaļš un veidots no egļu zariem. Bet tā tam nav jābūt! Ir daudz dažādu, radošu dizaina veidu, kā pagatavot adventes laika dekoru, un tam ne vienmēr jābūt vainagam. Šo svētdien iedegsim pirmo adventes sveci. “Staburags” meklēja radošas idejas šim laikam, kā ierasto egļu zaru vainagu aizstāt ar ko neierastāku.
Ginta Grincēviča
Pieprasīts neierasts dizains
Iveta Skujiņa adventes vainagu darināšanā roku ir “piešāvusi”. Viņa ir viena no uzņēmuma “Anemone Deco” darbarūķiem. Sieviete taisa ziedu rotas, veido floristikas darbus, gatavo dekorus, saiņo dāvanas un ziemas saulgriežu gaidās klientiem piedāvā adventes vainagus. Iveta stāsta, ka šobrīd pieprasījums ir pēc neordināra dizaina, klasiskais vainags cilvēkiem ir apnicis. Jaunas idejas tiek noskatītas internetā. Pievienojot savu redzējumu, top krāšņi Ziemassvētku laika dekori. Pieprasītas šogad ir koka kastītes ar svecēm un kompozīcijas, kas izkārtotas uz koka ripas. “Izmantojam tikai dabīgos materiālus, kas ir nebirstoši. Parastās egles skujas sāk birt jau pēc trīs dienām, citiem skujukokiem skujas sakalst, kļūst gaišākas, bet nenobirst. Koka ripas gādājam iepriekšējā gadā, pasūtām galdniecībā. Tās sazāģē, izžāvē un apstrādā ar aizsarglīdzekli,” stāsta Iveta Skujiņa. Adventes vainagu mode mainās. Iepriekšējos gados pieprasīti bija vainagi, rotāti ar dekoratīvajām bumbām, tagad pieprasījums ir pēc dabas materiāliem — čiekuriem, kastaņiem, zīlēm, sūnām, ķērpjiem un zariem. Gaume mēdz atšķirties, tādēļ, runājot par kompozīciju un izmantotajiem materiāliem, galvenais, lai pašam patīk. “Protams, lai kompozīcija būtu izdevusies, veiksmīgi jāsakombinē krāsas. Ja vainagā liek, piemēram, violetas sveces, tad jābūt tādas pašas krāsas akcentam. Izvēloties sarkanu akcentu, tas kontrastēs ar svecēm. Vainaga būs izdevies, ja būs saskanīgi toņi. Skaista un droša vainaga nav. Pat svece stikla traukā var izraisīt ugunsnelaimi, ja to pienācīgi nepieskata. Jebkura dzīva uguns ir jāpieskata,” saka Iveta. ◆

Adventes vainaga vēsture

1833. gadā Hamburgā evaņģēliskās baznīcas garīdznieks Jānis Hinriks Vicherns nodibināja tā saukto “Skarbo māju” (Rauhe Haus) —
patversmi pabērniem un grūti audzināmiem pusaudžiem. Teologs Vicherns mēģināja šos bērnus pāraudzināt no nekārtīga uz kārtīgu dzīvesveidu. Viņa mērķis bija tos ievest “apsolītajā zemē”, kur valda kārtība, mīlestība un savstarpēja uzticība.
Sākoties adventes laikam, mācītājs Vicherns 1833. gadā kopā ar bāreņiem un pusaudžiem izpušķoja koka krustu ar egļu zariem un 23 svecēm. Adventes laiks ir 23 dienas. Tas bija pirmais adventes vainags Vācijā. Tā šī simboliskā tradīcija sāka savu garo ceļojumu pa dažādām Eiropas un aizjūras zemēm.
Kopš šī laika advente ir dažādi svinēta. 23 raibās sveces ar laiku aizvietoja ar četrām baltām un 19 sarkanām svecēm. Baltās sveces bija domātas svētdienām — prieka un augšāmcelšanās dienai. Pušķoto koka krustu pamazām aizvietoja ar zaļu egļu zaru vītu vainagu, ko rotāja četras sveces — viena katrai adventes svētdienai.
Mācītājs Vicherns kopā ar saviem bērniem katru vakaru sapulcējās patversmes plašajā priekšnamā, kur atradās zaļais koka krusts, un katru vakaru aizdedzināja vienu sveci vairāk. Tā Ziemassvētku priekšvakarā dega visas 23 sveces. Nepagāja ilgs laiks, un šī ideja tika pārņemta un ieviesta draudzes dzīvē un atsevišķās ģimenēs. Tā adventes vakari četru sveču gaismā kļuva par pārdomu vakariem un gatavošanos Ziemassvētkiem — Kristus dzimšanas svētkiem.
Ziemassvētku un Baznīcas gadu ievada četru nedēļu ilgais adventes laiks. Adventes vainagā deg četras sveces.
www.katedrale.lv