Staburags.lv ARHĪVS

Sociālo dzīvokli nepiešķir uz mūžu

Agita Grīnvalde-Iruka

2020. gada 15. septembris 00:00

2
Sociālo dzīvokli nepiešķir uz mūžu

Sociālais dzīvoklis netiek piešķirts uz mūžu. Tāda ir Jaunjelgavas novada sociālā dienesta atbilde uz jaunjelgavietes Edītes izmisīgo jautājumu — kāpēc viņai pēkšņi jāatstāj labiekārtots dzīvoklis Jaunjelgavas centrā?

Uzskata, ka pamatā ir strīds
Edīte stāsta, ka viņai pirms trijiem gadiem piešķirts labiekārtots pašvaldībai piederošs dzīvoklis daudzdzīvokļu mājā Jaunjelgavā. Noslēgtais terminētais līgums līdz pat šī gada vidum bez abu pušu iebildumiem pagarināts, taču šī gada jūnijā Edīte saņēma vēstuli no sociālā dienesta, kurā tā vadītāja Evija Elksne sievieti informē par to, ka īres līgums vairs netiks pagarināts, dzīvoklis jāatbrīvo un jāvēršas Seces pagasta pārvaldē, lai risinātu jautājumu par turpmāko dzīvesvietu. “Šajā pavasarī starp mani un sociālā dienesta vadītāju Eviju Elksni notika strīds par to, ka es aizstāvēju savu brāli. Pēc mēneša saņēmu vēstuli no sociālā dienesta, ka īres līgums ar mani vairs netiks pagarināts un 15 dienu laikā man jāatbrīvo dzīvoklis,” iesniegumā redakcijai raksta Edīte, un tas, viņasprāt, kļu­-
vis par iemeslu turpmākajai notikumu attīstībai. Edīte vērsās ar iesniegumu Jaunjelgavas novada domē, kurā lūdza pamatot šo lēmumu, taču nevienā domes vai sociālā dienesta dokumentā, ko sieviete līdz šim saņēmusi, tas nav minēts.
Piedāvā mitekli
Secē
Edīte kopā ar mājas, kurā viņa šobrīd dzīvo un ir deklarēta, vecāko Aldonu Saulitenu taisnību meklēt devušās pie Jaunjelgavas novada domes priekšsēdētāja Gunta Libeka, kurš mutiski norādījis, ka šādus jautājumus lemj sociālais dienests un ja tā nolemts, tad viss ir pareizi. Arī rakstiskajā atbildē Edītei priekšsēdētājs raksta: “Jūsu iesniegums domei izskatīts kopīgi ar sociālo dienestu. Sociālais dzīvoklis jums tika piešķirts uz noteiktu termiņu, kamēr tiktu atrasts īres dzīvoklis. Ievērojot to, ka jums nav sava īres dzīvokļa, tad līdz dzīvokļu komisijas lēmumam jūs saglabājat tiesības lietot sociālo dzīvokli.” Pēc brīža saņemta vienošanās no sociālā dienesta, kas vēsta, ka sociālā dzīvokļa īres līgums pagarināts līdz 30. septembrim.
Paralēli sarakstei, meklējot iemeslus, kāpēc pēkšņi pieņemts lēmums nepagarināt īres līgumu sociālajam dzīvoklim Mednieku ielā, Jaunjelgavā, tika risināts arī jautājums par citas dzīvesvietas ierādīšanu. Pirmais Edītei piedāvātais dzīvoklis bija ar malkas apkuri un ūdeni akā mājas pagalmā. Sieviete raksta: “Vairākkārt sniedzu domei lūgumu piešķirt man labiekārtotu dzīvokli, bet man tika piedāvāts ar daļējām labierīcībām.” Viņa gribētu palikt dzīvot Jaunjelgavā, taču piedāvāti mitekļi Secē, kas ir tālu no ceļa, bet veselības problēmu dēļ noiet garu ceļa gabalu viņa nevar. Tāpat arī ģimenes ārsts Edītei esot Jaunjelgavā, tāpēc nav saprotama vēlme viņu iemitināt Secē.
11. augustā notika Jaunjelgavas novada domes dzīvokļu komisijas sēde, kurā skatīts arī Edītes iesniegums. Tā kā Jaunjelgavā brīvi ir tikai nelabiekārtoti dzīvokļi, bet tādu Edīte nevēlas īrēt, taču jau kopš 2016. gada sieviete ir reģistrēta dzīvokļu rindā Seces pagastā, tad viņai piedāvāts īrēt daļēji labiekārtotu divistabu dzīvokli “Vecajā skolā”. Taču arī no tā šobrīd Edīte ir atteikusies, jo uzskata, ka dzīvoklis veselības dēļ viņai nav piemērots dzīvošanai.
Sociālais dienests
ir tiesīgs izlemt
“Staburags” šajā jautājumā konsultējās ar vairākiem pašvaldību un sociālo lietu speciālistiem. Te der ielāgot divas lietas — ir sociālie dzīvokļi un pašvaldības īres dzīvokļi. Kārtību, kādā tiek piešķirts sociālais dzīvoklis, nosaka gan likums par sociālajiem dzīvokļiem un sociālajām dzīvojamajām mājām, gan pašvaldības izdotie saistošie noteikumi. Likums paredz, ka mazturīgam otrās grupas invalīdam, kāda ir Edīte, ir tiesības pretendēt uz sociālo dzīvokli, un neturpināt īres līgumu pamats ir tikai tad, ja viņa zaudē šīs tiesības. Taču Edīte nav kļuvusi ne turīgāka, ne arī invaliditātes grupa viņai noņemta. Tomēr likums nosaka arī to, ka sociālais dzīvoklis tiek izīrēts tikai uz laiku un ik pēc sešiem mēnešiem līgums tiek pārskatīts. Jaunjelgavas novada pašvaldības saistošie noteikumi par palīdzību dzīvokļu jautājumu risināšanā paredz, ka dzīvokļos, kuriem piešķirts sociālais statuss un kuri nodoti sociālā dienesta rīcībā, kāds ir arī dzīvoklis, kurā pēdējos trīs gadus dzīvoja Edīte, par klientu iemitināšanu lemj sociālais dienests.
Tā vadītāja Evija Elksne “Staburagam” pastāstīja, ka sociālais dzīvoklis Edītei piešķirts krīzes situācijā, kad viņa palika bez jumta virs galvas. Tobrīd viņai bija pirmā invaliditātes grupa un vajadzīga aprūpe. Vēl, pirms 2017. gadā iemitināt Edīti sociālajā dzīvoklī, viņa tika reģistrēta dzīvokļu rindā Secē, kur arī iepriekš dzīvoja. Šajā novadā dzīvokļu rindas tiek veidotas katrā pagastā un pilsētā atsevišķi. Tieši šī iemesla dēļ šobrīd Edītei tiek piedāvāts pašvaldības īres dzīvoklis Secē, nevis Jaunjelgavā. E. Elksne norāda, ka sociālais dzīvoklis netiek piešķirts uz mūžu, tas ir risinājums krīzes situācijā, un, tā kā Edītes veselība ir uzlabojusies, viņai piešķirta otrā invaliditātes grupa un sieviete var aprūpēt sevi pati, sociālā dzīvokļa īres līgumu nolemts pārtraukt un piedāvāt Edītei pašvaldības īres dzīvokli. “Mūsu redzeslokā ir cilvēki, kurus būtu nepieciešams izmitināt sociālajā dzīvoklī, taču nevaram to darīt, jo  tas ir aizņemts,” piebilst E. Elksne.
Labiekārtotos taupa jaunajiem
speciālistiem
Mūsu sarunā piedalījās arī Jaunjelgavas novada domes dzīvokļu komisijas vadītājs, pašvaldības izpildirektors Uldis Albiņš. Viņš piebilst, ka pašvaldības īres dzīvoklis tiek piešķirts ilgstošai lietošanai, taču atšķirībā no sociālā dzīvokļa, kur ziemā maksu par apkuri sedz pašvaldība, pašvaldības īres dzīvoklī komunālo pakalpojumu maksājumi jāsedz īrniekam. U. Albiņš atklāj, ka diemžēl pašvaldības dzīvokļi tiešām lielākoties ir daļēji labiekārtoti vai nelabiekārtoti. Tos pāris labiekārtotos dzīvokļus taupa jaunajiem speciālistiem, piemēram, skolotājam vai medicīnas darbiniekam. “Tas ir vienīgais, kā varam pievilināt šos jaunos speciālistus — nodrošināt ar dzīvesvietu,” piebilst U. Albiņš un stāsta, ka dzīvoklis “Vecajā skolā” Secē ir nesen izremontēts, ar daļējām ērtībām un daudz labāks par tiem ūķīšiem, ko var piedāvāt Jaunjelgavā vecajās koka mājās. Pašvaldībai pieder arī dzīvokļi Seces centra daudzdzīvokļu mājās, taču neviens šobrīd nav brīvs. “Vecās skolas” ēka no skata nav diez ko pievilcīga, un, neieskatoties rūpīgāk, pat liekas — neapdzīvota un pamesta. Taču tās remontā pēdējos gados vietējā pašvaldība ieguldījusi gandrīz 100 tūk­stošu eiro. Par pusi šīs summas ēkai uzklāts jauns jumts, par otru pusi — sakārtotas komunikācijas un izremontēti divi dzīvokļi. Viens no tiem piedāvāts Edītei, bet viņa no tā atteikusies, pat neapskatot — piebilst U. Albiņš.
Uz ielas neatstās
Dzīvoklim ielikti jauni logi un durvis, ierīkota ūdensapgāde, ir vanna, plīts un krāsns. Malka gan jāgādā pašam, taču Edīte var pretendēt dzīvokļa pabalstam malkas iegādei. Tas, kāda izskatās šīs mājas apkārtne un cik sakopta ir kāpņu telpa, esot atkarīgs no pašiem iemītniekiem.
Edīte gan iesniegumā norāda, ka dzīvoklis ir otrajā stāvā, taču arī Jaunjelgavā viņa šobrīd dzīvo otrajā stāvā. Māja ir nomaļā vietā, pusotru kilometru no lielā ceļa un autobusa pieturas. E. Elksne piebilst, ka Edītei piešķirts valsts apmaksāts asistents, kura pienākums ir sievieti pavadīt ārpus mājas, tajā skaitā palīdzēt nokļūt pie ārsta, aptiekā. Savukārt, ja sieviete pati nevar ienest malku, sagādāt produktus vai uzkopt mājokli, viņai ir tiesības prasīt aprūpētāju.
Latvijas Pašvaldību savienības padomniece veselības un sociālajos jautājumos Ilze Rudzīte skaidro, ka ļoti būtiska šādās lietās ir skaidrība un precizitāte. Svarīgi, pieņemot lēmumu par sociālā dzīvokļa izīrēšanu, norādīt, ka līgums tiek slēgts uz laiku, un to arī izskaidrot klientam. Ja tas nav darīts, tad cilvēkam tiešām nav skaidrs, kāds ir pamatojums īres līgumu nepagarināt. Taču I. Rudzīte arī norāda, ka sociālais dzīvoklis ir pagaidu risinājums krīzes situācijā. Tāpat viņa piebilst — nav laba prakse nenorādīt iemeslu īres līguma nepagarināšanai, šāds lēmums ir jāpaskaidro.
Jautāta, kas ar Edīti notiks tālāk, sociālā dienesta vadītāja E. Elksne saka — nevienu uz ielas neizliks, un šajā situācijā tiks meklēts risinājums. ◆