Staburags.lv ARHĪVS

Pļaviņu apkaimē apmetusies svītrainā pūce

Indulis Burka

2010. gada 26. februāris 13:57

2266
Pļaviņu apkaimē apmetusies svītrainā pūce

Pļaviņu apkaimē jau vairāk nekā mēnesi mitinās svītrainā pūce — Latvijai neraksturīgs putns, kurš šurp atceļojis no ziemeļiem.

Parasti svītrainās pūces mīt Norvēģijā, Zviedrijā, Somijā un Krievijas ziemeļrietumos, tālāk uz austrumiem plašā zonā pāri Sibīrijas taigai līdz Kamčatkai un Sahalīnai. Šīs pūces parasti ziemo ligzdošanas areālā, tomēr daži īpatņi regulāri klejo uz dienvidiem ārpus areāla, Eiropā sasniedzot Dāniju, Vāciju un Poliju.

Svītrainā pūce ir vidēji liels putns, ar diezgan mazu galvu un garu asti. Acis viņai dzeltenas. Reizēm viņu redz sēžam koku galotnēs, uz elektrības stabiem. Sastopama mežos, krūmiem aizaugušās pļavās. Aktīva arī dienā.

Ornitologs pļaviņietis Gaidis Grandāns, kurš pirmoreiz neparasto viešņu ievēroja 27. janvārī, stāsta, ka iemesli, kāpēc pūce devusies uz dienvidiem, varētu būt vairāki — liels jauno putnu daudzums un teritorijas trūkums vai arī bads.

— Mūsu klimatiskajos apstākļos pūcei ir iespēja izdzīvot, taču ir daudz sniega, un gan šai, gan Latvijā ierasto sugu pūcēm ir grūti sameklēt barību, — saka Gaidis Grandāns. — Lielākajai daļai pūču sugu pamatbarība ir dažādi sīkie zīdītājdzīvnieki — peles, strupastes, ciršļi, kas pašlaik dzīvo zem biezā sniega un netraucēti vairojas. Tikmēr plēsējiem, īpaši pūcēm, ir apgrūtināti barošanās apstākļi, jo viņas nespēj izsisties cauri vairāk kā pusmetru biezajam sniegam. Īpaši, ja to klāj sērsna.
Pūces, nespējušas atrast barību sev ierastajā vidē, dodas vieglākas barības ieguves meklējumos — cilvēku apdzīvotu vietu tuvumā, reizēm ieklīstot pat pilsētās. Diemžēl lielākā daļa šādu novārgušu putnu iet bojā. Daļa pūču iet bojā, apēdot ar “žurku zālēm” saindējušos grauzējus, daļa nositas, ietriecoties automašīnās, ieskrienot māju sienās vai stiklos.

Palielinātā pūču bojāeja nav traģēdija. Ja populācija ir stabila, gada laikā nobeidzas apmēram tikpat dažāda vecuma indivīdu, cik izlido jauno putnu. Katru gadu iet bojā tūkstošiem pūču, taču parasti viņas cilvēks neatrod.
 
Atrodot vēl dzīvu, novārgušu putnu, jāsaprot, ka mājas apstākļos pūci praktiski nav iespējams izbarot. Vislabāk, atrodot šādu putnu, viņu nekur nepārvietot, vien, ja iespējams, pasargāt no suņiem un kaķiem.

Katrs beigtas vai novārgušas pūces atrašanas gadījums ir unikāls. Putnam nonākot pie  speciālistiem, ir iespējams iegūt daudz vērtīgas, zinātniskas informācijas par sugu, dzimumu un vecumu, kā arī bojāejas iemeslu. Uzzinot vairāk par šo interesanto naktsputnu dzīvi, mēs varam sekmēt arī viņu aizsardzību. Īpaši nozīmīgi gadījumi, kad tiek atrasts apgredzenots putns.

Lūgums visiem, kuri šajā ziemā atrod nobeigušos pūci, ziņot par atradumu ornitologam Gaidim Grandānam pa tālruni 26638608 vai e – pastu: gaidis_g@inbox.lv. Atrasto putnu vēlams glābāt saldētavā vai kādā traukā sniegā. Cik iespējams, pētnieki sazināsies ar pūces atradējiem un centīsies putnu paņemt tālākai zinātniskai izpētei.