Staburags.lv ARHĪVS

Gāze bez gāzesvada — Latvijā sākta mobilo gāzes uzpildes staciju piegāde uzņēmumiem

Gāze bez gāzesvada — Latvijā sākta mobilo gāzes uzpildes staciju piegāde uzņēmumiem

Pie Scania Latvia servisa centra notika saspiestās dabasgāzes (CNG) mobilās uzpildes stacijas demonstrācija. Pirmo reizi Latvijā tika veikta Scania automašīnas uzpilde no mobilās GasOn CNG stacijas, kuras ierīkošanai nav nepieciešami projektēšanas un būvniecības darbi. Pasākuma laikā interesentiem prezentēja plašu klāstu Scania CNG automašīnu, ar kurām varēja veikt testa braucienus, kā arī aplūkot, kā notiek šo gāzes auto uzpilde no mobilās GasOn CNG stacijas. Pasākuma atklāšanā piedalījās arī satiksmes ministrs Tālis Linkaits.


GasOn uzpildes risinājums ir mobils konteiners, kurā ir iespējams uzpildīt līdz pat 5500m3 dabasgāzes, un to var novietot jebkurā ražošanas uzņēmuma vai autoparka teritorijā. Šis risinājums ievērojami palielina Latvijas uzņēmumu un autoparku iespējas izmantot lētāku un dabai draudzīgāku degvielu.


Projektu īsteno GasOn SIA, kas pirmajā kārtā ir piesaistījis privāto un riska kapitālu fonda Expansion Capital finansējumu 3 milj. eiro apmērā. Iekārtu piegādātājs ir Zviedrijas uzņēmums Nordic Gas Solutions.


GasOn valdes loceklis Renārs Miķelsons:

“Projekta būtība ir mobilā gāzesvada izveide, transportējot gāzi saspiestā veidā no pārvades sistēmas līdz gala klientam. Tas rada iespēju pieslēgt gāzi lielai daļai patērētāju Latvijā, kas neatrodas pie gāzesapgādes sistēmas. Īpaši svarīgi tas ir transporta nozarē, kur ir iespējams uzstādīt mobilo CNG uzpildes staciju jebkurā Latvijas vietā, ļaujot transporta uzņēmumiem un autobusu parkiem pāriet uz tīrāku un lētāku degvielu.”


Saspiestās dabasgāzes ražošana (CNG) un piegāde klientiem ar mobilajām uzpildes stacijām ir pazīstama un tiek izmantota Eiropā, īpaši Spānijā un Itālijā vietās, kur nav tieša pieslēguma gāzesvadam. Pateicoties gāzes tirgus liberalizācijai, bija iespējams šādu pakalpojumu piedāvāt arī klientiem Latvijā. Īpašs ieguvums tas būs Latvijas transporta uzņēmumiem, kā arī rūpnieciskajiem ražotājiem un katlumājām, kurām līdz šim nebija pieslēguma dabasgāzei no stacionāra gāzesvada un vajadzēja izmantot sašķidrinātu propāna gāzi, vai dīzeļdegvielu. Tagad viņiem būs pieejama dabasgāze uz vietas viņu ražošanas uzņēmuma teritorijā.


CNG galvenā priekšrocība ir tās ekoloģiskums, jo sadegot tā rada par 23% mazāk CO2 un 90% mazāk NO izmešu nekā dīzeļdegviela. Tāpat tās enerģijas saturs ar 13,3 kWh/kg ir gandrīz divreiz lielāks nekā LPG ar 6,8 kWh / l .