Staburags.lv ARHĪVS

Brīnumiem vien ticēt nevar

Sandra Pumpure

2020. gada 25. augusts 00:00

12
Brīnumiem vien ticēt nevar

Kurš cilvēks gan nevēlētos perfektu redzi visu mūžu bez brillēm? Visticamāk, ikviens, jo brilles ir jāuzliek, jānoņem, nav ērti visur lietot, mēdz kaut kur aizmirsties, pazust vai salūzt. Arī kontaktlēcas neder visiem un rada neērtības. No lietām, ko piedāvā reklāmas internetā un “iekrīt” e-pastā, ir daudzcaurumu brilles, kas palīdz atjaunot redzi 21 dienas laikā.

Atbalsta tautiešus
Arī es savā e-pastā saņēmu šādu piedāvājumu no iespaidīga nosaukuma organizācijas — “Labas redzes institūta”. Sūtījumā ieskatījos vien tad, kad atcerējos par tēmu rak­stam. Pieteikums patiesi ir iespaidīgs! Stāsts ir par latviešu puisi Kārli Broku no Rēzeknes, kurš, vēlēdamies palīdzēt savam vectēvam atgūt redzi, radījis unikālas brilles ar caurumiņiem. Skolā viņu par to izsmējuši, tomēr viņš neatlaidies un pieteicis savu izgudrojumu zinātnes konkursam, kur viņu ievērojis kāds investors, un tālāk jau seko Pelnrušķītes pasakai līdzīgs pavērsiens.
Vārdā nenosauktais investors puisim palīdzējis uzlabot ierīces prototipu, un šodien daudzcaurumu briļļu patents novērtēts septiņu miljardu dolāru vērtībā! Jaunais izgudrotājs vēlas, lai šis risinājums būtu pieejams ne tikai ļoti turīgiem cilvēkiem, bet visiem, kuri to vēlas izmantot, un saviem tautiešiem internetā piedāvā tās iegādāties par izdevīgu cenu. Kad paskatījos piedāvājumu, vispirms cena bija samazināta uz pusi — līdz 46 eiro, bet dienas laikā kritās vēl par septiņiem eiro.
Baidīšanai der
Šajā stāstā norādīts, ka mūsdienu izglītības sistēma un sabiedrība apslāpē reālus talantus. Jā, nereti lasīts par latviešu izgudrotājiem, kuru darbi nes lielus “augļus” zem svešiem karogiem, bet paši nav guvuši lielu atpazīstamību. Citādāk ir ar Kārli Broku, kuru Rēzeknē nepazīst. Viņu nevar atrast arī sociālajos tīklos, tāpat kā vārdos nosauktos pozitīvo atsauksmju autorus. Arī par šo unikālo izgudrojumu un tā patentu nav nekādu atsauču, ne norādes uz zinātniskiem vai jebkādiem citiem pētījumiem. Nav informācijas par ražotāju, kontaktiem, kā sazināties, tikai anketa pasūtījuma noformēšanai.
Interneta meklētājs neuzrāda arī informāciju par optometrijas speciālistu, profesoru Miervaldi Puzānu, kurš atzinīgi izteicies par šo produktu, uzskaitot jau tradicionālās redzes korekcijas iespējas. Tostarp pieminot lāzera korekciju un atzīstot, ka nepazīstot nevienu acu ārstu, kuram būtu veikta šī operācija, neraugoties uz to, ka paši to iesaka citiem (pati personīgi gan zinu vismaz vienu tādu redzes dakteri — aut.).
Profesors arī brīdina, ka cilvēkiem, kuri vēlas izmantot daudzcaurumu brilles, nevajadzētu pirkt viltojumus, kas mūsdienās ir iegādājami internetā. Tie neesot ražoti saskaņā ar parametriem, kas ir noteikti patentā. Diemžēl jau ir bijuši ziņojumi par cilvēkiem, kuri ar šādiem viltojumiem bija sev izraisījuši konjunktivītu. Pat neesot mediķim, grūti saprast, kāds sakars briļļu pareiziem vai nepareiziem parametriem ar konjunktivītu, kas visbiežāk ir vīrusu izraisīta slimība. Tomēr cilvēku baidīšanai tas noteikti der.
Iespaida radīšanai der viss
Desmit minūtes — tik ilgi dienā vajagot lietot šīs brilles, lai palīdzētu redzei atjaunoties, kas notiks 21 dienā. Jaunā ģēnija izgudrojums novēršot katru redzes defektu — neatkarīgi no problēmas veida un pakāpes. Minēts, ka cilvēku tūkstoši tādējādi pilnībā atbrīvojušies no brillēm, vai tā bijusi neliela tuvredzība vai nopietnākas kaites, piemēram, glaukoma un katarakta. Ja viss ir tik vienkārši, tad izbrīna, kāpēc visapkārt vēl joprojām tik daudz cilvēku nēsā brilles? Arī vingrinājumi redzes uzlabošanai un acu veselībai daudziem zināmi un neprasa ilgu laiku veikšanai, bet, kā atzinuši daudzi — cilvēki savā būtībā ir slinki, un paši sev nogurst palīdzēt.
Tas viss atgādina citu preču reklāmas, kurās tikpat uzstājīgi mūs cenšas pārliecināt par konkrētā produkta unikalitāti, lai izlabotu ne tikai redzes, bet arī stājas, mugurkaula problēmas un paveiktu daudz ko citu. Atceramies kaut vai slaveno kosmodisku, kurš tagad daudziem mājās stāv neizmantots, bet muguras sāpes nekur nav zudušas. Ja no citas “operas”, tad šādu metodi pirms vēlēšanām izmantoja Saeimas deputāta kandidāts Viktors Valainis, kurš vairākos novados izdeva līdzīgus izdevumus, vēstot, cik daudz iesaistījies šo vietu attīstībā. Neviens konkrētajos novados deputāta kandidātu nebija pat sastapis, bet iespaids bija radīts, ka viņš bijis visur. 
Ja runa ir par veselības uzlabošanas produktiem, tad gluži nederīgi tie nav, bet par unikāliem tos dēvēt grūti, jo piedāvājumā jau ir kas līdzīgs. Tomēr ne viss der visiem, un neviens no tiem nav brīnumlīdzeklis. Turklāt ātru rezultātu nevar panākt nekad, bet noticēt kaut kam vienam ir viegli, jo cilvēks labāk grib iedzert tabletīti, ne ieguldīt paša darbu, lai atrisinātu kādu veselības problēmu.
Apmānīt
nevar
Kad sāku interesēties par šo tēmu, vairāk saņēmu negatīvu attieksmi — vai tiešām nav cita, ko darīt, kā tērēt laiku šādām lietām, kas, visticamāk, ir tīrās blēņas un neviens tam netic? Tomēr tā tas nav, jo cilvēki ir ievērojuši šo piedāvājumu un ir arī ieinteresētie. Pieredze rāda, ka daudzi cilvēki jebkuru informāciju uztver kā patiesību.
Kārli Broku gan neizdevās atrast. Viņu nepazīst arī Rēzeknes Valsts 1. ģimnāzijas direktors Jānis Poplavskis, tāpat kā vēl vienu rēzeknieti no brīnumbriļļu lietotājām, kas minēta rakstā. Viņš gan ne tikai kā mācību iestādes vadītājs, bet arī fizikas skolotājs atzīst — dabu, medicīnu un fiziku apmānīt nevar.
— Nezinu zinātniskus pierādījumus, ka šāda metode varētu uzlabot redzi. Ja par kādu produktu nav pievienota atsauce uz pētījumiem, nepievēršu uzmanību. Līdzīgi ir ar citiem piedāvājumiem. Nesen e-pastā man solīja 25 miljonus. Nu, neinteresējos, kā tos varu saņemt. Cilvēkiem jādomā un jāizvērtē informācija, jo nevar ticēt visam, ko kāds saka vai raksta. Mēs taču neuztveram kā patiesību to, kas rak­stīts uz sētas, tad kāpēc to, kas ir šādās reklāmās? Visu laiku parādās kaut kas jauns, bet ne jau visu man vajag. Nesen internetā parādījās piedāvājums elektroenerģijas taupīšanai, un zinu cilvēkus, kuri to izmantojuši un sajūsminās. Aplūkojot šo ierīci, biju gan neizpratnē, ko tā spēj ietaupīt! Tā ka — kur aitas, tur cirpēji. Ir jāmācās! Ja to nedara, maksā vairāk, — teic Jānis Poplav­skis.


Darba joprojām pietiek

Lasot daudzcaurumu briļļu reklāmu, rodas iespaids, ka darba vairs nebūs ne oftalmologiem, ne optometristiem, arī pieminētajam profesoram Puzānam. Vismaz minētās lietotāju atsauksmes ir tikai pozitīvas, jo visiem redze ir uzlabojusies. Dr. Lūkina acu lāzerķirurģijas klīnikas speciālisti teic, ka tik vienkārši tas nav.

Jautājot par iespēju atjaunot redzi bez lielas piepūles, acu ārsti skaidro — ja ar speciāliem vingrinājumiem vai citām metodēm patiesi būtu iespējams atjaunot redzi dabīgā veidā, pie ār­sta neviens neietu. Klīnika Latvijā jau 17 gadus veic redzes lāzerkorekcijas operācijas, bet pasaulē to dara jau vairāk nekā 30 gadu, un nekas neliecina par to, ka tas varētu mainīties.
Kādēļ nepietiek ar vingrinājumiem vai citām metodēm? Ar tiem trenē acs muskuļus un acs akomodācijas spējas. Tomēr, kā jau tas ir ar visiem vingrinājumiem, arī šie ir ar īslaicīgu efektu un būtu jāveic regulāri. Turklāt maldīgi domāt, ka tie var palīdzēt visiem. Piemēram, gadījumos, kad cilvēkam ir augstas pakāpes tuvredzība vai as­tigmātisms, uzlabojums nebūs jūtams. Arī tad, kad notiek pakāpenisks redzes zudums, attīstās katarakta vai mākulas deģenerācija, vingrinājumi vairs nepalīdzēs.
Kāpēc tik daudziem cilvēkiem tomēr ir tik slikta redze, un ko viņi var paši mainīt?
— Jāņem vērā tehnoloģiju attīstība un viedo ierīču arvien pieaugošā loma ikdienā. Ar to saskaras gan pieaugušie, gan bērni, un tas ietekmē redzes attīstību visos vecumos. Piemēram, ja mēs pavadām savu ikdienu  iekštelpās un viedajās ierīcēs, tad arī mūsu redze šiem apstākļiem pielāgojas. Tādējādi acs padara sevi tuvredzīgu, kas savukārt nozīmē —  būs nepieciešamas brilles un kontaktlēcas, lai varētu labi redzēt tālumā.
Vissvarīgāk jau bērnībā regulēt, cik daudz laika pavadīts, skatoties tuvumā un cik tālumā. Pētījumos ir pierādīts, ka svaigs gaiss un aktīvs dzīvesveids ir pats svarīgākais pareizai acs attīstībai laikā, kad bērns strauji aug un attīstās redze. Otrs pēdējo mēnešu novērojums — kopš brīža, kad daudziem par ikdienu ir kļuvis attālinātais darbs no mājām, izmantojot datorus, augušas rindas pie acu ārstiem. Arī pieaugušajiem ir svarīgi ievērot pareizu darba režīmu, lai nekaitētu redzei, — skaidro acu ārsts un ķirurgs ar lielu pieredzi Fēlikss Lūkins.
Tehnoloģiju attīstība gan atvieglo daudzu ikdienu, gan burtiski spēj paglābt no redzes zuduma. Bērniem, kuriem jau agrīni konstatēta slikta redze, pieejamas tās saucamās nakts lēcas, ar kuru palīdzību var samazināt tuvredzības progresēšanas ātrumu vai pat to apturēt. Princips ir līdzīgs redzes lāzerkorekcijai, tikai šajā gadījumā radzenes izliekums netiek mainīts ķirurģiski. Cilvēkiem vecumā pēc 50 gadiem, pateicoties tīklenes rejuvenācijas terapijai, iespējams agrīni ārstēt vecuma mākulas deģenerāciju un izvairīties no neatgriezeniska redzes zuduma, pirms vēl sajūtamas pirmās pazīmes. Tā ir unikāla lāzerterapija, kas tīklenē stimulē dabīgu bioloģisku reakciju, kuras laikā tiek sākts šūnu reģenerācijas process.
Sabiedrībā ir daudz mītu par redzes lāzerkorekciju. Vai tā šodien ir vienīgā redzes korekcijas metode, lai nebūtu jānēsā brilles vai kontaklēcas? Dakteris atzīst, ka no ķirurģiskajām metodēm vēl ir pieejama acs lēcas implantācija, tomēr vairāk nekā 30 gadu laikā redzes lāzerkorekcija kļuvusi par pārliecinoši populārāko metodi visā pasaulē. Lai arī mūsdienās cilvēki ir daudz informētāki, mīti joprojām ir, bet par to patiesumu var pārliecināties pavisam vienkārši — atliek piezvanīt uz klīniku un pašiem pārliecināties.

Redzei var palīdzēt

Pētot šo jautājumu, saskāros ar sertificētas dabiskas redzes skolotājas Vijas Bušas darbu, pieredzi un uzskatiem. Viņa ir reāla praktizējoša speciāliste tepat Latvijā, kura šo metodi apguvusi Amerikas Savienotajās valstīs un Vācijā.

Par daudzcaurumu briļļu reklāmas pasniegšanas metodi viņa ir sašutusi, jo daudz kas tajā ir vienkārši meli, bet pats produkts nav slikts. Turklāt ne gluži jaunums.
— Šādas brilles izgudrotas jau sen, un žēl to cilvēku, kuri notic šādiem meliem, ka pietiek ar desmit minūtēm dienā, lai uzlabotu redzi. Turklāt samaksās par tām tik dārgi, jo internetā tās var nopirkt arī par pusotru dolāru. Ir, protams, dārgākas, bet kopumā brilles ir labas. Tās var lietot cilvēki, kuriem redze ir pavājinājusies. Noņemot koriģējošās brilles un uzliekot caurumotās, visu saskatīt var tīri labi, un galvenais — acu muskuļi var atslābināties, darot savu darbu. Ir cilvēki, kuri ar to lietošanu uzlabojuši redzi, bet tās neder katram, un arī acu ārsti tās ne īpaši atzīst. Tā kā pārstāvu alternatīvu metodi, tad uzskatu, ka tie, kuriem tās patīk un palīdz, var lietot, bet ātra rezultāta nebūs. Šādas brilles nelīdzēs arī, ja cilvēkam ir glaukoma vai katarakta. Žēl, ka cilvēki tik viegli notic šādām reklāmām, kurās aizskartas ļoti aktuālas veselības problēmas, piemēram, nagu sēnīte, ko gadsimtiem nevar izskaust, bet daži brīnumlīdzekļi it kā spēj atrisināt uzreiz, — saka Vija Buša.
Vajadzīgs
pamudinājums
Viņa atzīst, ka dabīgas redzes atjaunošanas piekritēju kļūst aizvien vairāk. Jā, cilvēks pēc dabas ir slinks, tāpēc viņu ik pa laikam vajag pamudināt darboties. Tāpēc Vija Buša rīko galvenokārt klātienes nodarbības un reizi gadā redzes nometni, pēc kuras cilvēki bieži vien teikuši, ka vajag tikties biežāk, jo vajadzīgs “spēriens” no malas. Tāpēc skolotāja pievienojusies “Facebook” lietotāju pulkam, rīkojot tur vebinārus, arī Covid-19 laikā. Viņa gan ir klātienes nodarbību piekritēja.
Vija Buša atzīst, ka mediķu viedoklis par viņas pārstāvēto metodi lielākoties ir negatīvs. Tomēr jau pirms vairāk nekā simt gadiem amerikāņu acu ārsts Viljams Beitss secināja, ka cilvēkiem, kuri pazaudējuši brilles, pāris mēnešu laikā redze uzlabojas, tāpēc sāka pētīt šo fenomenu un radīja dabisku redzes uzlabošanas metodi.
— Ir bijuši cilvēki, kuriem, darbojoties manā vadībā, redze ir uzlabojusies un jāiet pie ārsta izrakstīt brilles ar mazāku dioptriju. Tad gan dzirdami pārmetumi, kāpēc viņi kā muļķi tam visam tic. Tomēr viedoklis pamazām mainās, un ir ārsti, kuri atbalsta šādu programmu. Pateicoties Latvijas Ārstu biedrības prezidentes Ilzes Aizsilnieces iniciatīvai, esmu uzaicināta uz Latvijas ārstu biedrības konferenci un sagatavojusi prezentāciju par šo tēmu. Par bērnu redzi esmu sagatavojusi publikāciju izdevumā “Latvijas Ārsts”, un tad redzēsim, kāda būs reakcija.
Iespējams, vairāk negatīva, jo kopumā klasiskā medicīna šo metodi nemāca, un ārsti daudz par to nav dzirdējuši, kā arī negrib saklausīt. Neraugoties uz to, es darbojos un esmu gatava atbildēt uz dažādiem jautājumiem, — saka Vija Buša.
Jāstrādā ar prātu
Speciāliste atzīst — pasaulē nav vairs brīnums, ka cilvēki atgūst redzi bez radikālām metodēm, bet Latvijā par to vēl neinteresējas. Ja cilvēks sāk sliktāk redzēt, nevajadzētu uzreiz izvēlēties brilles, jo tās ir kruķi kājai — situāciju atvieglo un palīdz visu labāk saskatīt, bet neatjauno dabisko redzi. Rūpes par acīm nozīmējot to atpūtināšanu, muskuļu sasprindzinājuma noņemšanu, barošanu, pareizu skatīšanos, pastāvīgu kustīgumu, relaksāciju un meditācijas. Jāstrādā arī ar savu prātu, kas nemaz uzreiz nevēlas pieņemt jaunus skatīšanās ieradumus un apzināšanos, ka apkārtējo redzi skaidri.
Pasniedzējas dabiskas redzes atjaunošanas nodarbības notiek divas stundas reizi nedēļā sešu nedēļu garumā. Ja redze ir tikai nedaudz pavājināta, daži brilles uzreiz noliek malā, taču tā gadās reti. Nopietni vingrinoties katru dienu, redzi iespējams uzlabot trīs līdz četru mēnešu laikā. Citiem būs nepieciešams ilgāks laiks. Rezultātus nosaka spēja būt pārliecinātiem, pacietīgiem, neatlaidīgiem un tajā pašā laikā paļāvīgiem un atslābinātiem. Ne visi panāk ideālu redzi, taču vismaz var iztikt bez brillēm.

Brīnumu nav

Acu ārste Ligita Lejiņa no Jēkabpils par šādām daudzcaurumu brillēm nav sajūsmā un neatbalsta to lietošanu, jo nav nekādu zinātnisku pierādījumu to efektīgumam.

— Savā praksē neesmu nevienam tādas ieteikusi, bet ir pacienti, kuri tās iegādājušies, un salīdzinot datus pirms un pēc to lietošanas, atšķirības nav. Jau mācoties augstskolā, bija informācija par tādām brillēm, kas tolaik maksāja ļoti dārgi. Par redzes korekcijas līdzekli tās nekļuva, — teic daktere Lejiņa.
Vai ir kāds brīnumlīdzeklis, lai tik viegli atgūtu redzes asumu? Viņa teic, ka tomēr nav. Uzlabojums atkarīgs no konkrētās problēmas, kas skārusi cilvēka redzi. Tuvredzībai nepalīdzēs nekas, bet tālredzības ārstēšana atkarīga no situācijas un pacienta vecuma.
— Man ir bijuši pacienti, kuri negrib nēsāt brilles, īpaši vīrieši, un apņemas veikt acu vingrinājumus, bet manā 40 gadu praksē nav bijis neviena gadījuma, kam tas devis rezultātu un brilles nebūtu vajadzīgas. Tas pats stāsts par melleņu ēšanu lielos daudzumos. Tam jābūt ļoti lielam darbam, lai kaut ko mainītu. Tomēr, kad acs muskulis noveco, nekas nelīdzēs. Tāpat kā sejas ādai — nekādi līdzekļi tai neatdos jaunības izskatu. Tad jāizmanto radikālākas metodes, — saka Ligita Lejiņa.
Vērtējot situāciju Latvijā, ārste atzīst, ka situācija ar cilvēkiem gados nav mainījusies, bet jaunieši un bērni savu redzi ir pabojājuši, kam pie vainas nav vairs tik daudz dators vai televizors, bet tālruņi. ◆

Ikdienas ieradumi,
kas kaitē acu veselībai

◆ Acu neatpūtināšana. Ilgstoši strādājot pie datora vai skatoties tālruņa ekrānā, acis nogurst, jo netiek pietiekami bieži mirkšķinātas. Tāpat jāņem vērā, ka mazāks ekrāns rada lielāku slodzi acīm, jo acis pielāgojas tuvam attēlam, saspringst un vairs nespēj atslābināties.
Lai atpūtinātu acis, vēlams ik pēc 20 minūtēm skatīties tālumā, fokusējot skatienu telpas tālākajā stūrī vai, ja iespējams, ārā pa logu. Pēc katrām divām pie datora pavadītām stundām ieteicams vismaz desmit minūtes izstaigāties.

◆ Nepietiekami svaiga gaisa. Uzturēšanās svaigā gaisā palīdz uzlabot ne vien jebkuru organisma funkciju, bet arī acu veselību. Skābeklim nonākot asinīs, acis tiek labāk apgādātas ar tām nepieciešamajām barības vielām.

◆ Smēķēšana. Smēķētājiem ir lielāka iespēja saskarties ar redzes problēmām, jo tabakas dūmi kairina acis un pastiprina sausās acs sindromu. Tāpat palielinās risks saslimt ar kataraktu vai ar vecumu saistītu mākulas deģenerāciju.

◆ Medikamentu lietošana. Antibiotiku, hormonu preparātu, asinsspiedienu pazeminošo līdzekļu lietošana var veicināt sausās acs sindromu, kas savukārt var novest pie dažādām redzes problēmām, piemēram, dubultošanās vai redzes asuma zuduma. Tāpēc, ja ilgstoši jālieto medikamenti, būtu ieteicams acis papildus mitrināt.

◆ Nepareiza kontaktlēcu lietošana. Bieži vien cilvēki grēko ar to pareizu lietošanu. Visbiežākās kļūdas — iešana pirtī, dušā, peldēšanās, gulētiešana ar lēcām, nepareiza lēcu kopšana — var veicināt infekcijas risku.

◆ Acs traumas. Nereti acis tiek traumētas pavisam neapzināti, darot ikdienišķus mājasdarbus — skaldot malku, veicot remontdarbus mājās vai darot dārza darbus. Lai izvairītos no traumām, vienmēr jālieto aizsargbrilles.


Projektu finansē Mediju atbalsta fonds no Latvijas valsts budžeta līdzekļiem.