Staburags.lv ARHĪVS

Viss par un ap ziloņiem

Viss par un ap ziloņiem

Kokneses tūrisma informācijas centrā dzīve kūsāt kūsā — viens pasākums seko otram,  un  izstādes visu gadu kā krelles virtenē veras viena par otru krāšņāka un daudzveidīgāka. Līdz augusta beigām te skatāmas divas izstādes: Pāvila Karpa gleznu izstāde “Koknese toreiz un tagad” un Gitas Mārcēnas-Ancānes kolekcijas izstāde “Ceļojumu zilonīši”.

Prieka izstāde
Izstāžu telpā ir “sapulcējušies” vairāk nekā 100 zilonīšu no visdažādākajiem materiāliem — porcelāna, stikla, koka, māla, vaska u. c. Tūrisma informācijas centra darbiniece Lauma Āre teic, ka šo izstādi var nosaukt arī par prieka izstādi, jo biroja darbinieces ievērojušas — katram skatītājam, aplūkojot izstādi, nevilšus raisās smaids. Un vēl — ziloņu figūriņas ir vārdos neizteiktas atmiņas par valstīm, kurās pabijusi kolekcionāre. 
Gandrīz  no puspasaules
Gitas zilonīši uz Latviju mērojuši ceļu vai no puspasaules. Viņu mītnes zeme ir uzskaitīta speciālā sarakstā, kurš izvietots pie izstāžu zāles durvīm.  Ir figūriņas, kuras ir tikai mīļ­lietiņas, un ir tādas, kurām var atrast praktisku lietojumu, piemēram, viena krāšņa un diezgan iespaidīga (tikai no ārpuses, bet patiesībā ļoti viegla)  figūriņa, izrādās, ir eglīšu mantiņa. Ir zilonīši — tējastrauki, krūzītes, sāls un piparu trauciņi, krājkasītes, svečturīši utt. 
Vienas no biežāk
kolekcionētajām
Ir tāds ticējums, ka ziloņi nesot veiksmi. Īstie veiksmes nesēji esot tie, kam snuķi pacelti uz augšu, ja uz leju —  efekts būs gluži pretējs: veik­sme un laime pazudīs. Izstādē pārsvarā skatāmi veiksmes zilonīši, un, kā teica kāda izstādes apmeklētāja, “mēs redzējām vairāk nekā 100 priecīgus un divus bēdīgus zilonīšus (viņiem snuķīši bija uz leju)”. 
Varbūt tieši alkas pēc veiksmes rosinājušas ne vienu vien kolekcionāru krāt tieši ziloņu figūriņas. Savulaik jau rakstījām par kādu koknesieti, kura veikalos  nespēja paiet garām nevienai ziloņu figūriņai, jo tas bija viņas laimes talismans. Savukārt bijušajam Lin­ezera slimnīcas dakterim kolekcijā bija vairāk nekā 200 ziloņu figūriņu. Spriežot pēc aprakstiem presē, vienas no biežāk kolekcionētajām ir tieši ziloņu figūriņas. 
Labam garastāvoklim
Cilvēkiem jau izsenis bijusi vēlme dzīvniekiem un augiem piedēvēt maģiskas spējas, arī zilonim. Senos indiešu kosmogoniskos mītos pausts uzskats, ka zemeslodi balsta četri ziloņi. Cik debespušu, tik ziloņu. Dienvidaustrum­āzijā zilonis simbolizē spēku un varenību. Tam tiek piedēvētas tikai pozitīvas īpašības: cieņa, gudrība, pacietība, uzticība, miermīlība un ilgmūžība. Indijā uzskatīja, ka Okeāna dievi un dēmoni radījuši baltu ziloni, kad centušies iegūt nemirstības eliksīru. Ir arī uzskats, ka zilonis kā  talismans palīdz uzturēt cilvēkus labā garastāvoklī.
Biznesmeņu draugs
Māra Ošuroka, astroloģe, fenšui pasniedzēja, skaidro, ka ziloņu figūriņas kalpo arī  biznesam — lai veicinātu labākus finansiālos apstākļus darbā. Tas jānovieto darba kabinetā — biznesa stūrī. To noteikt vienkārši — ja stāvat kabineta durvīs, tas ir pa diagonāli pretējā kreisajā stūrī. Ja nav kabineta, zilonītis jāuztupina uz darba galda no sevis kreisajā pusē vai mājas viesistabā biznesa stūrī. Un vēl viens ieteikums — figūra jānovieto ne tikai pareizajā pusē, bet arī  tā nedrīkst skatīties laukā pa durvīm vai logu, citādi veiksme tur arī izčabēs. Ticēt vai neticēt šiem ieteikumiem — tas katra paša ziņā.
Septiņu ziloņu fenomens
Vēstures avoti liecina, ka jau Latvijas  pirmās brīvvalsts laikā daudziem mājās bijuši septiņi zilonīši — dažādu lielumu figūriņas.  Bija uzskats, ka ziloņi, kas stāv rindā cits aiz cita un samazinās izmēros no lielākā uz mazāko, ir universāls mājas attīrīšanas veids.  Šķiet, tas zināms bija ne tikai latviešiem, jo Gitas kolekcijā ir no Antigvas (valsts Ziemeļamerikā) septiņu dažādu augumu zilonīšu parāde. Tiesa, arī  kareivju, “matrjošku” figūriņas, kas atkārto viena otru un ir novietotas rindā, arī tiek uzskatītas kā lielisks negatīvās enerģijas novēršanas veids. ◆

Interesanti

Austrijā ministre kļūst par krustmāti zilonim pateicībā par simbolisko palīdzību Covid-19 laikā
Vīnes zoodārzā tā bija svētku diena. Dzīvnieki mielojās ar salmu un augļu kūku. Darbinieki kopā ar dzīvniekiem atzīmēja to, ka Austrijas ekonomikas ministre Margarete Šrambēka kļuvusi par simbolisku krustmāti ziloņa mazulim Kibali. Tā bija viņas pateicība zilonēnam par sava veida atbalstu Covid-19 krīzes laikā.
“Zilonīte mums palīdzēja koronavīrusa krīzes laikā. Viņa nebija tikai mūsu sirdīs, bet palīdzēja arī ieturēt distanci. Mēs teicām: “Ievērojiet distanci ziloņa mazuļa attālumā.” Vairums cilvēku, arī es, iedomājos tieši par Kibali,” skaidroja ministre.
Saīsināti no www. lsm.lv
(19. maijs)