Staburags.lv ARHĪVS

Praktiskā spēļmantiņa — viedpulkstenis

Ginta Grincēviča

2020. gada 30. jūnijs 00:00

147
Praktiskā spēļmantiņa — viedpulkstenis

Jaunās paaudzes modernā spēļmantiņa ir viedpulksteņi un aproces. Viedpulkstenis rāda laiku, laikapstākļus, noietos kilometrus. Savienots ar tele­fonu, tas ziņo par saņemtajiem zvaniem un īsziņām, mēra sirdsdarbību un miega kvalitāti. Viedās ierīces ir mūsdienu prak­tiskās rotaļlietas, kuras ar laiku iegādājas daudzi patērētāji.

Katra gaumei
un prasībām
Kristaps Skutelis, tehnoloģiju bloga “Kursors.lv” galvenais redaktors, personīgi iepazinis un testējis dažādus viedpulksteņus un viedās aproces. Viņš tos iedala trīs kategorijās, katra izceļas ar sev spēcīgām iezīmēm un vislabāk būs piemērota konkrētai patērētāju grupai. Cenas ziņā visizdevīgākās ir viedās aproces,  tās var iegādāties par pārdesmit eiro. Aproces rāda laiku, modernākiem modeļiem būs paziņojumi no telefona, galvenais šo ierīču uzsvars ir veikto soļu uzskaitīšana. Aktivizējot paziņojumus, aproce motivēs kustēties vairāk, sasniegt dienas vēlamo soļu skaitu un atgādinās par izkustēšanos pēc ilgākas sēdēšanas. Šai grupai pieder tāds zīmols kā “Xiaomi Mi Band”.
Otra kategorija, kura būs dārgāka, ir sporta viedpulksteņi. Tie ir aktivitātēm piemēroti, izturīgi, kvalitatīvi, ūdens un sviedru izturīgi tādu zīmolu pulksteņi kā “Pollar”, “Suunto”, “Garmin”. Sporta viedpulksteņu baterijas darbojas ilgāk nekā citiem viedpulksteņiem, tie piemēroti arī maratonu skrējieniem. Šīs ierīces ne tikai uzskaita soļus, tajos ir dažādas sporta programmas — skriešana, pārgājiens, riteņbraukšana, peldēšana un citas, kas ļauj konkrētajai aktivitātei izsekot patērēto kaloriju daudzumu, ilgumu, attālumu un noteikt citus datus. Šīs kategorijas viedpulksteņi nopērkami, sākot no 100 līdz pat 700 eiro. Dārgākie eksemplāri izceļas ar ilgnoturīgāku bateriju, izturīgāku stiklu, iebūvētu GPS. Sporta viedpulksteņi ir savienojami ar citiem aksesuāriem, piemēram, pulsa jostām. Pulsu mērīšanas funkciju veic arī daudzi viedpulksteņi, taču pulsa jostas mērījumi būs precīzāki.
Trešā kategorija ir “all in one” (viss vienā) tipa viedpulksteņi. Tie līdzinās klasiskajiem pulksteņiem, noteiktā kapacitātē spēj mērīt dažādas aktivitātes. Šīs kategorijas viedpulk­steņiem nav pārāk izturīga baterija, lai ar ieslēgtu GPS noskrietu maratonu. Šajā kategorijā iederas tādas markas viedpulksteņi kā “Apple watch”, “Samsung Galaxy watch”. Šie viedpulksteņi ir pašpatēriņa ierīces, kas izskatīsies labi gan ikdienā, gan piestāvēs svētku reizēs un veiks vēlamās darbības.
Tehnoloģijas strauji attīstās, nesen iznācis viedpulkstenis “Power Watch”, kas izceļas ar savām uzlādes spējām — pulkstenis bateriju atjauno, uzlādējoties no nēsātāja ķermeņa siltuma. Pulkstenim esot uz rokas, tas uzlādējas. Viss, protams, nav tik ideāli kā skan, tomēr idejiski tas darbojas. Šajā ziņā var vilkt paralēles ar klasiskajiem rokaspulk­steņiem, kas kustoties paši uzvelkas un darbojas.
Kristaps agrāk izmantoja dažādas viedās aproces, vēlāk pārgāja uz “Garmin” markas viedpulksteni, jau pusgadu tehnoloģiju pazinējs lieto “Apple watch” viedpulksteni. “Tas ir ikdienas pulkstenis, ko nākas lādēt praktiski katru dienu. Tālrunim ir pārdomāta iekšiene, dizains un programmas,” stāsta Kristaps.
Nolietojas ātrāk
par pulksteņiem
Iepazīstot plašo piedāvājumu, rodas jautājums — vai dārgāks tiešām ir labāks? “Ne obligāti. Jāsaprot savas vēlmes un vajadzības. Sportisko aktivitāšu cienītājiem piemērotāki būs sporta viedpulksteņi. Šīs kategorijas zīmoli ir pieredzējuši un patērētājiem piedāvā pulksteņu sik­sniņas, kas svīstot nekairina ādu, stiprus savienojumus un izturīgu pulksteņa korpusu, lai slodzes gadījumā tas nesaplīstu. Ne visiem ir vajadzība pēc sportiskā viedpulksteņa, kas maksā 700 eiro. Katrs pēc vajadzības var piemeklēt ierīci, kas atbildīs vēlamajai cenu kategorijai. Nesen viens no luksusa klases pulksteņu ražotājiem nāca klajā ar ziņu, ka ražos viedpulksteni, kas maksās tūkstošus. Tas man šķiet muļķīgs pirkums, jo, ja klasiskie pulksteņi darbojas gadu desmitiem vai pat simtiem, tad viedpulksteņu mūžs ir krietni īsāks. Šajās ierīcēs ir programmatūras. Viss mainās, attīstās, ražotājs mūžīgi neatbalsta vienu un to pašu programmu. Kādā brīdī viedpulkstenis morāli novecos, darbosies lēnāk. Visvairāk tas skar trešās kategorijas, pašpatēriņa viedpulksteņus, jo šo ierīču galvenais pārdošanas arguments ir labi pārdomātas un saliktas aplikācijas. Tas ir tas, kas visātrāk noveco un ar laiku darbojas palēlināti. Sporta viedpulksteņi var kalpot ilgāk,” stāsta Kristaps.
Spēj izsaukt ātro
palīdzību
Viedpulksteņi ir patērētājam interesanta spēļmantiņa. Tie veic dažādas funkcijas — mēra sirds darbības ritmu, miega kvalitāti, nosaka patērēto kaloriju daudzumu. Lai vai cik aizraujoši tas būtu, domājot loģiski, māc pamatotas šaubas par šo rādījumu precizitāti. “Par šo tēmu bijis pietiekami daudz dažādu pētījumu. Masveidā ražotie pašpatēriņa viedpulksteņi un aproces nav uzskatāmas par medicīnisko parametru noteicējiem. Tie nav maksimāli precīzi. Aprēķinot soļu skaitu, viedā ierīce var kļūdīties, nekas gan slikts nenotiks, taču uz parametriem, kas interpretē sirds veselību vai citu rādījumu, paļauties nevajag. Ieteiktu tos uztvert kā aptuvenu rekomendāciju. Šīs tehnoloģijas nav veidotas kvalitatīvu medicīnisko parametru mērījumiem, un tos tā arī nevajag uztvert. “Apple watch” un citas markas viedpulksteņi māk detektēt anomālijas pulsā, brīdināt nēsātāju un pat izsaukt medicīnisko palīdzību. “Apple watch” gadījumā, nokrītot un kādu laiku nekustoties, viedpulkstenis pats izsauc ātro palīdzību. Apstiprinot noteikumus, kurus neviens nekad nelasa, ražotājs ir norādījis, ka fun­kciju rādījumi ir indikatīvi mērījumi. Uz vienas rokas uzliekot vairākus viedpulksteņus, katrs rādīs dažādus mērījumus un starpība var būt pat visai liela. Pirms pieciem gadiem, kad viedpulksteņi sāka parādīties tirgū, es teiktu, ka tie ir jauka spēļmantiņa. Tagad, lai gan šāds produkts nav primāra nepieciešamība, tas ir labs ieguvums. Šī tehnoloģija kalpo mūsu labā. Pat visvienkāršākie eksemplāri, viedās aproces, skaitot soļus, motivē kustēties, sasniegt izvirzīto dienas mērķi. Izveidojot savienojumu ar telefonu, viedpulkstenī var redzēt saņemtos zvanus un e-pastus,” stāsta Kristaps Skutelis. ◆