“Aizkraukles siltums” tomēr plāno pārskatīt siltuma tarifu

SIA “Secs koks” noslēgusi vienošanos ar pašvaldības uzņēmumu “Aizkraukles siltums” par lētākas siltumenerģijas piegādi, kas šobrīd ir par 30% lētāka nekā līdz šim. “Seces koks” izplatītajā preses paziņojumā pieļauj — Aizkraukles iedzīvotājiem maksai par siltumu jāsamazinās vismaz par 30%, taču Aizkraukles novada pašvaldībā šādus solījumus sauca par pārsteidzīgām prognozēm.
Ražotājs piegādā par 30% lētāku siltumu
Pirms vairāk nekā pieciem gadiem, domājot par to, kā iedzīvotājiem nodrošināt lētāku apkuri un izmantot atjaunojamos energoresursus, Aizkraukles novada domē tika pieņemts lēmums ļaut pilsētā būvēt šķeldas katlumāju un panākta vienošanās, ka “Aizkraukles siltums” apkures nodrošināšanā izmanto “Seces koka” saražoto un piegādāto siltumenerģiju. Bija noteikts gan iepērkamās siltumenerģijas apjoms, gan maksa, par kādu tā piegādājama. Vasarā ūdens uzsildīšanai tiek izmantota tikai “Seces koka” piegādātā siltumenerģija. Ziemā, ja pilsētas namu apsildei un ūdens uzsildīšanai nepietiek ar siltumenerģiju, kas saražota ar šķeldu, “Aizkraukles siltums” iedarbina dabasgāzes katlu un papildus saražo trūkstošo.
Šāda kārtība siltuma nodrošināšanā pastāv joprojām, taču, beidzoties iepriekšējās vienošanās termiņam, noslēgta jauna vienošanās, kas gan vairs nenosaka no “Seces koka” iepērkamās siltumenerģijas apjomu, bet cenu gan. SIA “Seces koks” līdzīpašnieks Aigars Kalniņš stāsta, ka līdz šim uzņēmums “Aizkraukles siltumam” siltumenerģiju pārdeva par 31,3 eiro megavatstundā, šobrīd tā tiek pārdota par apmēram 30% lētāk nekā iepriekšējā piecu gadu periodā.
Vienmēr par vienu eiro lētāk
“Šis samazinājums iespējams uz visu resursu samazinājuma rēķina, kā arī šķeldas cenas rēķina. Šobrīd mēs esam tie, kuri nosaka šo šķeldas cenu, un, salīdzinot ar pagājušo gadu, tā ir ievērojami kritusies. Ceļoties šķeldas cenai, tas būs mūsu risks un atbildība, kā pildīsim noslēgto vienošanos. Ilgās un mērķtiecīgās sarunās ar “Aizkraukles siltumu” esam panākuši vienošanos, ka situācijā, kad palielinās dabasgāzes cena, ceļas arī mūsu piegādes maksa, taču tā vienmēr būs par vienu eiro par megavatstundu mazāka nekā siltums, ko saražo no dabasgāzes,” saka SIA “Seces koks” līdzīpašnieks Aigars Kalniņš.
A. Kalniņš piebilst: “Šajā situācijā “Aizkraukles siltumam” būtu nepieciešams vērsties Sabiedrisko pakalpojumu regulēšanas komisijā (SPRK) ar lūgumu pārskatīt Aizkraukles pilsētā noteikto siltuma tarifu, pastāvot pieņēmumam, ka tarifs varētu samazināties. Par cik — tā būs komisijas kompetence. Šajos gados sadarbībā ar Aizkraukles novada domi šķeldas biomasas katlumājas izveidē ir ieguldīts liels darbs un piesaistīti ievērojami finanšu līdzekļi, un būtu labi, ja arvien lielāki ieguvēji būtu visi Aizkraukles novada iedzīvotāji.”
Pirmā atbilde negatīva
Jautāts, kā galatarifu, pēc kura iedzīvotājiem aprēķina maksu par siltumu un ūdens uzsildīšanu, ietekmēs lētākā siltumenerģija, kas tiek piegādāta no “Seces koka”, “Aizkraukles siltuma” valdes loceklis Aivars Aldermanis pirmajā mirklī atbild: “Nekā. Aizkrauklē ir otrais lētākais siltums Latvijā, pirmajā vietā ir Daugavpils. Mums ir viens no zemākajiem tarifiem, un neuzskatu, ka tas būtu jāpārskata. Pašlaik nekādi pārrēķini netiek veikti un jauns tarifa projekts netiek gatavots.”
Siltumenerģijas apgādes pakalpojumu tarifu aprēķināšanas metodika gan nosaka — ja par 5% mainās tarifa aprēķinā iekļautās prognozētās kopējās izmaksas, komersantam jāiesniedz jauns tarifu projekts, kas balstīts uz koriģētajām siltumenerģijas izmaksām. Aivars Aldermanis piekrīt, ka šis nosacījums attiecas arī uz “Aizkraukles siltumu”. “Taču vēl nav teikts, vai tarifs būs zemāks. Ir vēl daudzi citi nosacījumi, ne tikai lētāks siltums no “Seces koka”. Mums ir pieaugušas darba algas, palielinājušās elektroenerģijas izmaksas, samazinājies siltumenerģijas patēriņš pilsētā. Tās ir lietas, kas šo tarifu ietekmē.”
Nolemj mainīt lēmumu
Taču pēc pāris dienām parādījās informācija, ka, ņemot vērā dabasgāzes un iepirktās siltumenerģijas cenu izmaiņas, “Aizkraukles siltums” tomēr plāno samazināt tarifu, pēc kura iedzīvotājiem aprēķina maksu par apkuri. Jautāts, kas licis mainīt lēmumu un tomēr sākt tarifa pārrēķinu, A. Aldermanis atbild, ka tās bijušas konsultācijas ar Sabiedrisko pakalpojumu regulēšanas komisiju. Šobrīd “Aizkraukles siltums” vērsies komisijā ar lūgumu piešķirt tam atļauju, kas dod tiesības pārskatīt tarifu atbilstoši kurināmā cenu izmaiņām tirgū. Jūnija vidū taps zināms, vai siltuma piegādātājs saņems šādu atļauju. Ja tā tiks dota, “Aizkraukles siltums” rēķinās, kā izmaiņas siltumenerģijas piegādes cenā varētu ietekmēt gala tarifu, un iesniegs to Regulatoram saskaņošanai. Lai arī tas ir paātrināts process, A. Aldermanis prognozē, ka to varētu apstiprināt ne agrāk kā augustā. Taču viņš neņemas prognozēt, cik liels varētu būt samazinājums. Katrā ziņā tas nebūs proporcionāls piegādātās siltumenerģijas maksas samazinājumam.
Ieguvums — daži procenti
Aizkraukles novada domes priekšsēdētāja vietnieks Einārs Zēbergs, kurš pats ilgu laiku strādājis “Aizkraukles siltumā” un pēc profesijas ir siltumenerģētikas inženieris, piebilst: “Ņemot vērā, par cik samazinājusies piegādātās siltumenerģijas cena, protams, ir pamats runāt par zemāku galatarifu, bet nekorekti ir apgalvot, ka iedzīvotājiem maksa par apkuri samazināsies par 30%. Manā skatījumā, tā varētu samazināties par dažiem procentiem, jo mēs nezinām, kā mainīsies pārējās mainīgās izmaksas. Tur ir dažādas nianses.”
Viņš skaidro, ka brīdī, kad beidzās “Seces koka” un “Aizkraukles siltuma” noslēgtā vienošanās un bija jāslēdz jauna, ar dabasgāzi saražotās siltumenerģijas izmaksas bija ievērojami zemākas nekā tās, par kādu “Seces koks” to piegādāja “Aizkraukles siltumam” saskaņā ar iepriekšējo vienošanos. “Likums nosaka, ka jāiepērk lētākais siltums. Tāpēc pēc ilgākām diskusijām, piedaloties “Seces koka”, “Aizkraukles siltuma” un domes pārstāvjiem, vienojāmies, ka siltumenerģija, ko “Aizkraukles siltums” iepērk no “Seces koka”, vienmēr būs par vienu eiro lētāka, nekā var saražot no dabasgāzes. Taču, ja kāps dabasgāzes cena, kāps arī ar šķeldu saražotā siltuma maksa, taču tai ir noteikti griesti. Jāsaprot, ka “Seces koka” siltuma piegādes maksa ir tikai daļa no galatarifa un tā var mainīties gan uz augšu, gan uz leju. Pārējās ir nemainīgās izmaksas, piemēram, siltuma pārvade, piegāde, iekārtu uzturēšana un apkalpošana, atalgojums, administratīvie izdevumi.
“‘‘Aizkraukles siltumam” ir doma nākotnē veidot tādu tarifu, lai tas būtu operatīvi maināms, mainoties kurināmā cenai. Taču tad iedzīvotājiem jāsaprot — ja kurināmā cena palielināsies, arī maksa par apkuri būs lielāka. Pašreizējā situācijā, kad viss iet uz leju, liekas, ka siltumam vajadzētu maksāt mazāk, bet varbūt pēc laika būs pilnīgi pretējs efekts,” E. Zēberga teikto papildina pašvaldības izpilddirektors Kaspars Sniedzītis.
“Mēs kā pašvaldība ar abām rokām esam par to, lai Aizkrauklē būtu lētāka siltumenerģija, un pamats tam šobrīd ir. Domāju, ka varam augstu pacelt karogu un dižoties ar to, ka mums ir viena no lētākajām siltumenerģijām. Pietiekami ilgu laiku esam ar to lepojušies un visiem to teikuši, un domāju, ka varam sasniegt arī līmeni, kad mums tā būs vislētākā. Taču tas ir atkarīgs no Regulatora un aprēķinu rezultātiem, kas taps saskaņā ar Regulatora noteikto metodiku. Mēs paši esam Aizkraukles iedzīvotāji, arī pašvaldības iestādes ir siltuma patērētāji, un esam ieinteresēti, lai tas būtu lētāks un izmaksas būtu mazākas,” saka E. Zēbergs.
Komentārs
Baiba Jakobsone,
Sabiedrisko pakalpojumu regulēšanas komisijas pārstāve
— Lai gan metodika noteic atbildību komersantam sekot līdzi izmaksu un apjomu svārstībām un gadījumos, kad noteiktais slieksnis ir sasniegts, vērsties SPRK, komersantu darbības rādītājiem līdzi seko arī SPRK. Ik gadu tiek pārskatīti visu regulēto siltumapgādes komersantu sniegtie darbības pārskati par iepriekšējo gadu. Atskaiti par 2019. gadu SPRK no “Aizkraukles siltuma” saņēmusi salīdzinoši nesen, un tā šobrīd ir vērtēšanā, un, identificējot būtiskas novirzes SPRK, var pieprasīt komersantam iesniegt jaunu tarifu projektu.
“Aizkraukles siltuma” lietotāju galatarifs ilgstoši ir bijis viens no zemākajiem Latvijā. Tas noteikts, balstoties uz dabasgāzes cenu, kas fiksēta pirms dabasgāzes tirgus atvēršanas 2017. gadā. Ievērojot cenu izmaiņas kurināmā tirgū, atļauju saņemšana siltumapgādes komersantu vidū kļūst arvien populārāka. Kā rezultātā cenu izmaiņas kurināmā tirgū (dabasgāzes un šķeldas) ātrāk redzamas to komersantu tarifos, kas izvēlējušies saņemt SPRK atļauju tarifa noteikšanai vai lūguši izsniegt piemērošanas kārtību. Šāds tarifu atļaujas risinājums ir pieejams, tostarp “Aizkraukles siltumam”, taču pirms tam ir jāizvērtē tarifā iekļauto apjomu un izmaksu svārstības.
Kategorijas
- Reklāmraksti
- Afiša
- Balles
- Izstādes
- Koncerti
- Teātris
- Citi pasākumi
- Sporta pasākumi
- Laikraksta arhīvs
- Foto un video
- Veselība
- Vaļasprieks
- Lietotāju raksti
- Latvijā un pasaulē
- Dzīve laukos
- Izglītība
- Operatīvie dienesti
- Novadu ziņas
- Aizkraukles novadā
- Jaunjelgavas novadā
- Kokneses novadā
- Neretas novada
- Pļaviņu novada
- Skrīveru novadā
- Vecumnieku novadā
- Viesītes novadā
- Sports
- Viedokļi/Komentāri
- Statiskas lapas
- Pazudis/atrasts
- Abonēšana
- "Staburaga" projektu raksti
- Kultūra