Staburags.lv ARHĪVS

Maska(iz)rāde

Ināra Sudare

2020. gada 15. maijs 09:23

345
Maska(iz)rāde

Latvijā jau trešo mēnesi ilgst ārkārtas situācija saistībā ar koronavīrusu.  Katrs pagarinājums atnes līdzi arī kādu jaunumu buķeti. Taču, manuprāt, dažkārt jaunumi ieved cilvēku tādā kā strupceļā, un netiec gudrs, kāpēc atbildīgās personas vienu mēnesi runā vienu, bet otru — pavisam citu. 

Tā, piemēram, no 12. maija sabiedriskajā transportā pasažieriem jāvalkā sejas un deguna aizsegs, piemēram, sejas maska, respirators, šalle, lakats un tamlīdzīgi.  Pārdomas vieš tas, ka pirms diviem mēnešiem, kad pasludināja  ārkārtas situāciju saistībā ar koronavīrusu, ne viena vien augstāka amatpersona skaidroja, ka sejas maskas neaizsargā no infekcijas, bet pasargā citus no maniem izdalījumiem un tikai tajā gadījumā, ja es esmu inficēta.  Dažādu rangu speciālisti sīki un smalki par masku tēmu marta beigās runāja arī LTV raidījumā “Aizliegtais paņēmiens”. Tajā kārtējo reizi uzsvēra, lai gan maskas nav drošas pret vīrusu, tās ir jānēsā cilvēkiem ar slimības simptomiem, lai pasargātu citus. Savukārt pašaizsardzībai nepieciešami noteiktas filtrācijas pakāpes respiratori, turklāt ne reizi vien Covid vīrusa pretkampaņas “cīnītāji” centās arī  iestāstīt, ka sejas maskas var pat kļūt  par bīstamu infekcijas perēkli, tiklīdz tās paliek mitras.  Tas nozīmē, ka pat medicīniski sertificētās vienreizējās sejas maskas aizsargās tās valkātāju ne ilgāk par divām stundām.

Divus mēnešus braucot ar autobusu, kurā parasti bija no četriem līdz astoņiem  cilvēkiem, es arī svēti ticēju, ka sejas maskas ir vairāk vajadzīgas citiem, nevis man. Tagad, kad  vīrusa epidēmija iet mazumā, valdība pieprasa, lai visi, kas iebrauc Latvijā vai mūsu valstī brauc ar sabiedrisko transportu, obligāti lieto sejas aizsegus vai maskas. To varētu saprast, ja būtu prasība lietot maskas visiem cilvēkiem, bet tagad tas vairāk atgādina tikai tādu maskarādi vai  imitāciju cīņai pret vīrusu.  Tikpat labi veikalu apmeklētāji arī nav pasargāti no vīrusa uzbrukuma. Un kur tad nu autovadītāji un pārdevēji, kuri visu šo laiku nelietoja maskas, bet viņiem bija saskare ar tūkstošiem cilvēku. Manuprāt, masku epopeja daudzos raisa aizdomas, vai tas nav tikai biznesa lēmums.  Lai gan  noteikts, ka sabiedriskajā transportā varēs lietot jebkura veida sejas aizsegu, tomēr bailīgākie pirks sertificētās sejas maskas aptiekās.
Kā ziņo masu informācijas līdzekļi, pirmajās dienās pēc lēmuma stāšanās spēkā  liela daļa pasažieru ignorēja šo valdības prasību.