Staburags.lv ARHĪVS

“Esam Taizemē. Te ir lieliski!”

Ināra Sudare

2020. gada 6. maijs 00:00

378
“Esam Taizemē. Te ir lieliski!”

“Staburagā” katru piektdienu publicējam Laines Pērses un Artūra Driņina ceļojuma aprak­stu “Cauri Krievijai uz Ķīnu”. 
30. aprīlī publicējām ceļojuma 186. dienu, kur ceļotāji ir Melburnā (tas bija vēl pērnā gada
2. martā). Taču patiesībā vakar bija jau ceļojuma 615. diena. Vairāki lasītāji jautā, kā ceļotājiem klājas vīrusa laikā, ko viņi pašlaik dara, kur apmetušies? Pirms pāris dienām ar viņiem sazinājāmies virtuāli.

Nebija, kā cerēts
— “Staburaga” publikācijās jūs esat Austrālijā, bet, aizsteidzoties notikumiem pa priekšu, kur pašlaik ir jūsu  mītnes zeme? 
— Paldies dārgajiem lasītājiem, ka viņi “ceļo” kopā ar mums. Mēs pašreiz esam Taizemē. Līdz šejienei ceļš  bija pavisam interesants. Taizemi apmeklēt nemaz neplānojām. Bet pasaulei bija citi plāni. Pēc gandrīz gada Jaunzēlandē gribējām ceļot uz Latviju, iepazīstot vairākas valstis pa ceļam. Sākumā atgriezāmies Vjetnamā. Vienkārši tāpēc, ka mums tik ļoti tur patīk!  Pēc tam  caur Malaiziju sasniedzām Pakistānu. Beidzot! Šī zeme mūsu prātā bija ilgi. Tur mums izdevās satikt mūsu dārgo draugu Usamu.
— Pēc tam  jūsu plāni sabruka?
— Jā,  kopumā nekas negāja, kā cerēts. Trīs nedēļu vietā Pakistānā pavadījām tikai vienu, jo pasaule sāka jukt prātā. Mūsu reiss uz Uzbekistānu tika atcelts, līdz ar to visi mūsu plānotie piedzīvojumi Vidusāzijā. Tomēr izkļuvām no Pakistānas un piezemējāmies Apvienotajos Arābu Emirātos. Vēl vienā neieplānotā valstī. Bet, lai kā centāmies tikt tuvāk Eiropai, viss vienkārši gāja greizi, un galu galā nonācām šeit. Taizemē jau otro reizi!
Bauda pludmali
un sauli
— Kur dzīvojat Taizemē?
— Esam atceļojuši līdz Taizemes pludmales pilsētiņai Huahinai. Pirms tam atkal apskatījām rosīgo Bangkoku un Kančanaburi —  vietu, kas zināma ar tās dzelzceļa būvi uz Mjanmu Otrā pasaules kara laikā. Mūsu Taizemes brauciens gan nedaudz apstājās Huahinā tieši tā paša iemesla dēļ, kāpēc apstājās visa pasaule. Pie jūras dzīvojam jau mēnesi. Te ir jauki —  tirgus tā arī netika aizvērts, ik dienu baudām pludmali un sauli! Ja robežas starp Taizemes provincēm tika noslēgtas, tad mēs visu apskatījām vietā, kur esam. Izbraukājām tempļus, kalnus un alas. Esam sākuši apgūt zinības arī dažādos tālākmācības kursos un, protams, sarakstījuši piekto ceļojumu grāmatu, kas tiks publicēta tuvākajā laikā! Patiesībā esam priecīgi, ka galu galā nonācām Taizemē. Lai arī tā nebija mūsu plānos, te ir lieliski! Nemaz nejūtam, ka būtu kaut kas apstājies.
Mēra temperatūru pie veikala
— Kādi Taizemē ir ierobežojumi saistībā ar koronavīrusu?
— Esam te sagaidījuši 1. maiju, kad ierobežojumi Taizemē pamazām tiek atcelti. Atsākas gaisa satiksme (pagaidām gan tikai iekšzemes reisi), tiek atvērti restorāni. Ārkārtas situācija gan pagarināta par mēnesi — līdz 30. maijam. Tas nozīmē, ka ielidot šajā zemē vēl neviens nevarēs. Tomēr kopumā saslimušo Taizemē ir maz, un jauno saslimšanas gadījumu arī nav daudz, šis Dienvidaustrumāzijas reģions turas ļoti labi!
Taizemē ar vīrusu cīnās līdzīgi kā citur pasaulē  —  jāievēro distance, jāierobežo ceļošana. Te  visi veikali darbojas, taču pie ieejas katram tiek izmērīta temperatūra. Ja tā ir 37 grādi un augstāka, veikalā nav atļauts ieiet. Visiem obligāti jāvalkā sejas maskas. No pulksten 22  līdz 4 rītā visā valstī ielās dežurē likumsargi, jo šajā laikā ielās atrasties aizliegts. Tā valdība mēģina novērst pulcēšanos un ballītes. Turklāt līdz 30. maijam aizliegta arī alkohola tirdzniecība. Te gan jāpiemin, ka noteikumi Taizemē ne vienmēr tiek ievēroti.
Protams, šeit ir ļoti daudzi, kuri iztiek ar to,  ko nopelna, pārdodot mazus nieciņus tūristiem. Tagad, kad tūristu maz, vietējiem grūti galus savilkt kopā. Tiek prognozēts, ka atšķirība starp sociālajiem slāņiem —  bagātajiem un nabagajiem —  pēc šīs krīzes būs vēl lielāka. Daudzi mazie uzņēmumi bankrotējuši. Daži valdības lēmumi, protams, ir absurdi. Kamēr tiek arestēti tie, kas nabadzīgajiem dala pārtiku, jo nav ievērotas sociālās distancēšanās normas, tikmēr tirdziņi ir atvērti, un tur tik daudz cilvēku, ka visi viens otram spraucas garām, plecu pie pleca stāv rindās. Kamēr lidmašīnā katra otrā rinda jāatstāj tukša, autobusi ir piebāzti tā, ka nav, kur apgriezties. Tomēr ar visām šīm pretrunām Taizeme visumā tiek galā ļoti labi.
Atgriezīsies
jūnijā
— Un tagad daudzus interesējošs jautājums — kad atgriezīsities Latvijā?
— Latvijā plānojām ierasties jūnija sākumā un ceram, ka šis plāns īstenosies, par spīti visam notiekošajam. Mums vien atliek gaidīt to brīdi, kad atsāksies starptautiskie reisi. Repatriācijas iespējas neizmantojām, jo par to naudu, kas tiek prasīta šādam lidojumam, mēs Taizemē varam dzīvot vēl vismaz gadu. Te ir lēti, silti un forši. Tomēr ceram, ka drīz jau arī varēsim apciemot savus mīļos.
— Jūsu vēlējums  ceļojumu faniem.
— Lai visiem jums, dārgie, veselība un izturība! Sūtām siltus sveicienus no Āzijas! ◆

* Laines un Artūra ceļojuma aprakstu varat lasīt https://spinthe­world.lv/for-latvians.