Tautas partija pamet valdību
Tautas partija (TP) nolēmusi izstāties no koalīcijas un turpmāk darbosies opozīcijā. Par šādu politiskā spēka lēmumu pēc trešdien notikušās TP valdes un Saeimas frakcijas kopsēdes žurnālistiem pavēstīja partijas līderis Andris Šķēle.
Premjers Valdis Dombrovskis ("Jaunais laiks") patlaban atrodas Nacionālās drošības padomes sēdē, kurā tiek vērtēti Nacionālo bruņoto spēku komandiera amata kandidāti. Sēde plānota aptuveni divas stundas.
Taču tas nenozīmē, ka premjera Valda Dombrovska ("Jaunais laiks") vadītā valdība krīt - visi pārējie koalīcijas partneri ir apliecinājuši, ka turpinās darbu arī mazākuma valdībā, bet pašlaik opozīcijā esošā partija LPP/LC apliecinājusi, ka atbalstīs Ministru kabinetu, bet tā sastāvā nedarbosies.
Turklāt Šķēle pēc trešdienas sēdes atkārtoti atzina, ka Tautas partija negrasās rosināt un arī neatbalstīs premjera demisiju.
Viņš stāstīja, ka šis lēmums frakcijas un valdes kopsēdē pieņemts vienprātīgi un tikai divi deputāti balsojumā atturējušies. Līdz ar to no valdības tiek atsaukti visi pieci TP ministri, kuri jau nākamajā MK sēdē vairs nepiedalīsies. Tautas partijai valdībā bija ārlietu ministrs Māris Riekstiņš, veselības ministre Baiba Rozentāle, reģionālās attīstības un pašvaldību lietu ministrs Edgars Zalāns, tieslietu ministrs Mareks Segliņš un kultūras ministrs Ints Dālderis.
TP līderis šādu lēmu pamatoja ar Ministru prezidenta Valda Dombrovska reakciju uz TP piedāvājumu slēgt divpusēju vienošanos un norādīja, ka viņš premjera noraidošajā atbildē nesaskata argumentus pēc būtības.
Šķēle apliecināja, ka, darbojoties opozīcijā, TP nostāja un rīcība būšot daudz godīgāka, jo tās darbības principi jau tā nesaskan ar koalīcijas uzskatiem. Uz jautājumu, kā pēc šīm pārmaiņām TP domā konkurēt ar "Vienotību", kura kā savu pamatnostādni definējusi "godīgu politiku", Šķēle atbildēja, ka tieši šis solis demonstrē TP vēlmi pēc godprātīgas rīcības.
TP joprojām vēlas, lai premjera pirmais darbs būtu sākt gatavot nākamā gada budžetu. "Kā saka - kārtis galdā," viņš sacīja.
Savukārt, runājot par TP priekšlikumiem ekonomiskās situācijas uzlabošanai, partijas līderis norādīja, ka deputāti joprojām turpinās strādāt, lai tos īstenotu, īpaši attiecībā uz priekšlikumiem par nodokļu politiku.
Valdību vadošās partijas "Jaunais laiks" līdere Solvita Āboltiņa, komentējot TP rīcību, pauda pārliecību, ka tādējādi politiskais spēks ir "nodevis savus vēlētājus".
Arī bijušais TP biedrs un pašreizējais partijas "Sabiedrība citai politikai" pārstāvis Dzintars Ābiķis savu bijušo partijas biedru lēmumu nodēvēja par "absolūti nevalstisku rīcību".
Savukārt JL Rīgas domes frakcijas vadītājs Edgars Jaunups žurnālistiem atzina, ka, viņaprāt, "Saeimā nekas jau nav mainījies - Tautas partija uzvedās kā opozicionāri un tagad arī ir".
"Viņi ir tikai formalizējuši savu darbību," teica Jaunups.
Šim viedoklim gan vēlāk pievienojās arī Ābiķis, sakot, ka "visu laiku čakarēja no iekšpuses, tagad čakarēs no ārpuses". Ābiķis, daloties pārdomās par TP lēmumu, vairākkārt savu bijušo partiju nodēvēja par pašnāvniecisku.
Taču viņš stāstīja arī par "plānu B", kas TP ir padomā, - ka šāds solis sperts, jo aktīvi norisinās sarunas par jaunu apvienību, kurā būtu gan TP, gan opozīcijā esošā LPP/LC, gan vēl vairākas reģionālās partijas, tostarp Liepājas partija.
Uz aģentūras BNS jautājumu par iespējamām pārmaiņām ministriju skaitā, "Vienotības" pārstāvis atbildēja, ka, visticamāk, līdz šim Edgara Zalāna vadīto Reģionālās attīstības un pašvaldību lietu ministriju varētu sadalīt starp Ekonomikas ministriju un Vides ministriju. Taču atbildot uz jautājumu par Kultūras ministriju, Ābiķis gan bija noraidošs, paužot personīgu pārliecību, ka šo ministriju nevajadzētu skart.
Pēc TP izstāšanās no valdības koalīcijai paliek vien 44 balsis. JL ir 15 deputātu, Zaļo un zemnieku savienībai - 17, "Pilsoniskajai savienībai" - septiņi, bet "tēvzemiešiem" - pieci deputāti.
TP Saeimas frakcijā ir 19 deputātu. Savukārt četri tautas kalpi nav nevienā frakcijā, taču trīs no tiem - Artis Pabriks, Aigars Štokenbergs un Dzintars Ābiķis - pārstāv JL un PS sabiedroto spēku apvienībā "Vienotība" - "Sabiedrību citai politikai" (SCP). Pie frakcijām nepieder arī ZZS pametušais neatkarīgais deputāts Visvaldis Lācis.
Tā kā koalīcija lielākoties Saeimā gūst atbalstu arī no SCP biedriem, tas kopumā veido 47 balsis.
LPP/LC Saeimā pārstāv desmit cilvēku.
Kategorijas
- Reklāmraksti
- Afiša
- Balles
- Izstādes
- Koncerti
- Teātris
- Citi pasākumi
- Sporta pasākumi
- Laikraksta arhīvs
- Foto un video
- Veselība
- Vaļasprieks
- Lietotāju raksti
- Latvijā un pasaulē
- Dzīve laukos
- Izglītība
- Operatīvie dienesti
- Novadu ziņas
- Aizkraukles novadā
- Jaunjelgavas novadā
- Kokneses novadā
- Neretas novada
- Pļaviņu novada
- Skrīveru novadā
- Vecumnieku novadā
- Viesītes novadā
- Sports
- Viedokļi/Komentāri
- Statiskas lapas
- Pazudis/atrasts
- Abonēšana
- "Staburaga" projektu raksti
- Kultūra