Staburags.lv ARHĪVS

Skolēni saņem planšetdatorus

Guna Mikasenoka

2020. gada 31. marts 00:00

454
Skolēni saņem planšetdatorus

Skolas visā Latvijā, tajā skaitā arī Aizkraukles reģionā, attālināto mācību nodrošināšanai pakāpeniski saņem planšetdatorus un viedtālruņus tiem skolēniem, kuriem mājās nav ne datora, ne viedtālruņa ar interneta pieslēgumu. Ierīces uz laiku izsniegtas pret vecāku parakstu un būs jāatdod.

Izdala 70 ierīces
“Jau pirms skolēnu brīvlaika apkopojām datus par to, kādas ir skolēnu iespējas mācīties attālināti, vai mājās ir dators vai planšete un interneta pieslēgums. Sākotnējā sarakstā bija 70 skolēnu, kuriem šāda tehniskā aprīkojuma mājās nav,” stāsta Aizkraukles novada vidusskolas direktors Aldis Labinskis. “Skolēnu brīvlaikā gan vairākiem bērniem vecāki rada risinājumu, kā nodrošināt nepieciešamo, dažiem  bērniem iedevām skolas datorus. Taču ne visiem, kuri tika pie datoriem, mājās ir interneta pieslēgums. Pagājušajā nedēļā saņēmām 70 “Lenovo” planšetes, kuras izsniedzām bērnu vecākiem attālinātā mācību procesa nodrošināšanai, skolas datorspeciālisti tās sagatavoja darbam. Tā kā sākotnējais saraksts bija nedaudz sarucis, varējām piedāvāt planšetes ģimenēm, kurās ir vairāki skolēni, bet tikai viena ierīce, vai tiem bērniem, kuriem dators varbūt ir, bet nav interneta. Sagādātajās planšetēs ir operatora “BITE Latvija” bezvadu interneta pieslēgums ar 30 gigabaitu limitu līdz mācību gada beigām. Ja to izmantos tikai mācībām, tad noteikti vajadzētu pietikt, filmas un “Youtube” video nedrīkst skatīties. Planšetes skolēniem ir iedotas uz laiku, kamēr notiek attālinātais mācību process, pēc tam tās būs jāatdod.”
I. Gaiša Kokneses vidusskolas direktors Māris Reinbergs stāsta, ka skola pagājušajā nedēļā saņēmusi 30 planšetes, tās vispirms izdalītas, sākot ar lielākajiem bērniem. Pavisam skola pieprasījusi 44 viedierīces un gaida arī pārējo piegādi. Līdz šim tiem skolēniem, kuriem mājās nebija ne datora, ne interneta, vai arī bija dators, taču bez interneta pieslēguma, piemēram, Iršos, tika sagatavotas darba mapes ar mācību materiālu, pēc kurām ieradās vecāki. Darba mapes ir veids, kā izlīdzēties, ja nav citu iespēju.
Uz vairākiem
bērniem viens dators
Pārējās Aizkraukles reģiona skolas pieprasījušas tikai dažas viedierīces vai nemaz.
Piemēram, Pļaviņu novada ģimnāzijā pēc vecāku aptaujas bija nepieciešamas tikai dažas viedierīces. Ģimnāzijas direktore Ilze Luksa stāsta, ka pagājušajā nedēļā saņemtas trīs planšetes ar “BITE Latvija” pieslēgumu, sākumskolas audzēkņi tās jau izmanto un skolotājām sūta darbus. Skola vēl nebija saņēmusi četrus viedtālruņus. 
Izglītības un zinātnes ministrija paredzējusi, ka planšetdatorus izmantos 1. — 5. klases skolēni, bet viedtālruņus — 6. — 9. klases audzēkņi. Ir ģimenes, kurās ir  vairāki bērni un tikai viens dators, tomēr aptaujā papildu ierīces nebija pieprasītas. Direktore teic, ka šādos gadījumos ģimenes aicinātas stingri plānot laiku katram bērnam, lai tas varētu izmantot datoru.
Daudzeses pamatskolas direktors Valdis Puida stāsta, ka skola bija pieprasījusi dažas planšetes, taču vakar tās vēl nebija saņemtas. Tiem, kuriem vajadzēja, pagaidām iedoti skolas datori.
“Kad aptaujājām vecākus, daudz kas par attālināto mācīšanos vēl nebija skaidrs. Sākotnēji viņi sacīja, ka mācību procesu varēs nodrošināt, tomēr, sākoties attālinātajām mācībām, parādījās problēmas, kā jau Izglītības un zinātnes ministrija to prognozēja,” saka Neretas Jāņa Jaunsudrabiņa vidusskolas direktore Laima Grebska. “Piemēram, ir slikts interneta pieslēgums, kādā ģimenē ir četri bērni, bet uz visiem viens mammas viedtālrunis. Problēmas risinām. Pirmajā attālināto mācību nedēļā vērojama liela bērnu un vecāku interese un atsaucība, kādas nebija, skolēniem mācoties klātienē. Īpaši ieinteresēti ir mazāko klašu skolēni. Saskarsmes ziņā nedēļa pavadīta labā gaisotnē.”
Tā kā līdz ar mācību procesa sākšanu nepieciešamība pēc viedierīcēm var pieaugt,  ministrija aicina pašvaldības iesaistīties šī jautājuma risināšanā.
Skolotāji strādā
vairāk
“Ir sociāli mazāk atbildīgas ģimenes, kas rīkojas līdzīgi kā tad, kad mācības notika klātienē skolā — neaktīvi iesaistās mācību procesā, neatbild uz tālruņa zvaniem, un tad vairāk jāiesaistās klašu audzinātājiem un sociālajam pedagogam,” vērtējot pirmo nedēļu, norāda Aizkraukles novada Izglītības pārvaldes vadītāja Astra Siliņa. “Skolotāji stāsta, ka pārstrādā ikdienas stundu skaitu.” ◆

Fakts

Mobilo sakaru operatori skolēniem attālinātām mācībām nodrošinājuši 5266 viedierīces: “BITE Latvija” — 3000, “Latvijas mobilais telefons” (LMT) — 2266. Abi operatori viedierīces bez maksas nogādās Izglītības un zinātnes ministrijas (IZM) norādītajās adresēs. Daļu viedierīču uzņēmumi dāvina, jo vienas izmaksas vidēji ir 120 eiro.
Bezmaksas zvanu un interneta pieslēguma izmaksas tiks segtas no līdzekļiem neparedzētiem gadījumiem 203 160 eiro apmērā un IZM budžeta 233 572 eiro apmērā.
LETA

Uzziņa

Valdība iepriekš atbalstīja IZM rīkojumu, kas paredz valsts līdzfinansējumu vairāk nekā 200 000 eiro apmērā viedierīču nodrošināšanai tiem skolēniem, kuriem to nav.
Pēc iekārtu dāvinājuma pieņemšanas tās plānots nodot bez atlīdzības pašvaldību un skolu īpašumā.
Saskaņā ar IZM veikto pamata un vidējās vispārējās izglītības iestāžu aptauju Latvijā ir aptuveni 3% jeb 5000 skolēnu, kuriem mājās nav ne datora, ne viedtālruņa ar interneta pieslēgumu.
LETA