Staburags.lv ARHĪVS

Latvijas ĀM pauž neizpratni par Dānijas tiesas lēmumu Misānes lietā un sola palīdzību arī izdošanas DĀR gadījumā

LETA

2020. gada 14. februāris 18:40

32
Latvijas ĀM pauž neizpratni par Dānijas tiesas lēmumu Misānes lietā un sola palīdzību arī izdošanas DĀR gadījumā

Latvijas Ārlietu ministrija pauž neizpratni par Kopenhāgenas apgabaltiesas lēmumu paturēt apcietinājumā Latvijas pilsoni Kristīni Misāni, kuru Dienvidāfrikas Republikā (DĀR) apsūdz sava bērna nolaupīšanā, pretēji iepriekšējā tiesu instancē lemtajam par viņas atbrīvošanu.

Kā uzsvērts ministrijas paziņojumā, Eiropas Savienības pilsone Misāne atrodas ieslodzījumā Dānijā kopš 2018.gada 9.decembra, bet Dānijas likumi nosaka, ka persona ir atbrīvojama, ja izdošana nav notikusi 30 dienu laikā. Šāda situācija atkārtojusies jau otro reizi.
Ņemot vērā līdzšinējos Latvijas diplomātiskos un politiskos centienus pārliecināt Dāniju neizdot ES pilsoni DĀR, Ārlietu ministrija izskata visus iespējamos starpvalstu sadarbības un strīdu risināšanas mehānismus, lai panāktu Latvijas pilsones neizdošanu un novērstu šādu situāciju rašanos nākotnē, rakstīts paziņojumā.
Arī gadījumā, ja Misāne tiks izdota DĀR, Latvija nodrošinās konsulāro palīdzību ar citas ES valsts pārstāvniecības DĀR starpniecību, sola ministrija. Ārlietu ministrija gatavo savu pārstāvju vizīti DĀR.
Jau vēstīts, ka Dānijas apgabaltiesa šodien nolēma neatbrīvot un paturēt apcietinājumā Misāni, aģentūrai LETA pavēstīja Misānes pārstāvji.
Pēc Misānes pārstāvju sniegtās informācijas, šodien tiesā tika vērtēts, vai sieviete būtu atbrīvojama, jo viņa varētu būt jau izcietusi sev piemērojamo sodu, vai arī viņa būtu izdodama tiesāšanai Dienvidāfrikai, kur viņai draud 15 gadu cietumsods par pašas bērna nolaupīšanu un citām apsūdzībām.
Līdzīgs jautājums tika skatīts jau pagājušajā mēnesī. Sievietes pārstāvji apgalvoja, ka tiesa sākotnēji nolēma Misāni atbrīvot, taču Dānijas prokuratūra nekavējoties cēla pretprasību, pēc kuras Dānijas tiesa tomēr nolēma Misāni paturēt apcietinājumā. Šāds lēmums tika pieņemts, lai arī DĀR nebija viņu pārņēmusi iepriekš noteiktajā 30 dienu termiņā.
No Misānes pārstāvju stāstītā izriet, ka Dānijas prokuratūra patlaban "ar visiem iespējamiem līdzekļiem mēģina panākt, lai Misāni izdotu Dienvidāfrikai". Dānijas prokuratūra argumentējot savu rīcību ar to, ka DĀR esot garantējusi Misānei vietu cietuma kamerā kopā ar 18 citām ieslodzītajām, kur viņai būtu nodrošināti 4,4 kvadrātmetri personīgās telpas. Ņemot vērā minēto, no 8.februāra Misāne apcietinājuma vietā sāka badastreiku. Tā mērķis ir pievērst uzmanību Eiropas Savienības (ES) pilsoņu tiesībām, kas aizliedz izdošanu uz trešajām pasaules valstīm.
Dānijas prokuratūra iepriekš bija informējusi Misānes pārstāvjus, ka sievieti plānots izdot DĀR jau 12.februārī. Izdošana gan tika atlikta, lai sagaidītu šodienas tiesas sēdi.
Misānes pārstāvji aģentūru LETA iepriekš informēja, ka sieviete 2011.gadā iepazinusies ar DĀR pilsoni un pēc četriem gadiem abiem piedzimusi meita. Taču starp abiem vecākiem sākušies konflikti, kas sākotnēji bijuši finansiāli motivēti. Pēc tam vīrietis vienpusēji nolēmis pārtraukt attiecības un esot sācis vardarbīgi izturēties gan pret Misāni, gan pret abiem ģimenes nepilngadīgajiem bērniem.
Baidoties par savu un savu bērnu drošību un dzīvību, 2018.gada maijā Kristīne nolēmusi meklēt patvērumu Latvijā, norādīja radinieki. 2018.gada decembrī Misāne devusies darba braucienā caur Kopenhāgenu uz Mozambiku, taču, šķērsojot robežu, viņa aizturēta, jo bijusi Interpola meklēšanā. DĀR bija norādījusi, ka Misāne tiek meklēta par bērna nolaupīšanu. Tagad DĀR sievietei draudot 15 gadus ilgs cietumsods.
Šo lietu tika piedāvāts Pārņemt Latvijas prokuratūrai, taču tas netika darīts, jo, kā iepriekš skaidroja prokuratūra, Misānei DĀR tiek inkriminētas darbības, kas Latvijā neparedz nozīmīgus sodus, attiecīgi Eiropas apcietinājuma orderi par šīm darbībām nav bijis likumīga pamata pieņemt. Attiecībā uz citu iespējamo Misānes rīcību, kas teorētiski varētu atbilst krāpšanai un dokumenta viltošanai, Latvija, ņemot vērā pierādījumu trūkumu, nevarētu garantēt personas kriminālvajāšanu Latvijā, norādīja Latvijas prokuratūrā.