Staburags.lv ARHĪVS

Aizkraukles novada vidusskolēni sazinās ar Eiropas Kodolpētniecības centru

Aizkraukles novada vidusskolēni sazinās ar Eiropas  Kodolpētniecības centru

Aizkraukles novada vidusskolas vecāko klašu skolēni piedalījās tiešsaistes teletiltā ar Eiropas Kodolpētniecības centru (CERN), kas atrodas uz Šveices un Francijas robežas. Rīgas Tehniskās universitātes (RTU) zinātnieki Artūrs Ivanovs un Kārlis Dreimanis, kuri strādā CERN, virtuālajā tūrē skolēniem rādīja centrā notiekošo.

Nodarbību vadīja fizikas skolotāja Ludmila Belogrudova. Viņa ir arī Latvijas Fizikas skolotāju asociācijas vadītāja un CERN Latvijas grupas dalībniece. Teletiltā piedalījās RTU, kā arī Talsu, Cēsu un Valmieras skolas. Skolotāja stāsta, ka Aizkraukles skola teletiltā piedalījās tāpēc, ka skolēniem dažādās valsts fizikas olimpiādēs un konkursos ir ļoti labi rezultāti. Ļoti iespējams, ka nākotnē skolēni no Aizkraukles novada vidusskolas, piedaloties dažādos projektos un konkursos, personīgi varēs iepazīt CERN.
Izglītības un zinātnes ministrija pagājušajā rudenī atvēlējusi līdzekļus, lai Latvija kļūtu par CERN dalībvalsti. Jau šobrīd vairāki zinātnieki un inženieri tur darbojas, tajā skaitā uzņēmums, kas izstrādājis  radiāciju necaurlaidīgu betonu. Sadarboties ar CERN nozīmē būt pasaules vadošo tehnoloģiju pašā augšgalā, kas pielīdzināmas kosmosa tehnoloģijām.
CERN galvenais, ja tā var teikt, instruments ir lielais hadronu pretkūļu paātrinātājs Ar tā palīdzību zinātnieki analizē vielas, pierāda vai apstrīd dažādas līdz šim izvirzītas hipotēzes.
Paātrinātāja viena no galvenajām sastāvdaļām ir milzīgs, vairāk nekā 20 kilometru garš, lokā izliekts metāla stienis, kas jāatdzesē līdz mīnus 270 grādiem  — zemākajai temperatūrai Visumā, līdz tas kļūst par supervadītāju jeb tajā nav pretestības.
Ar lielo hadronu paātrinātāju var novērot un fiksēt jaunus fizikas fenomenus. Viens no plašāk zināmajiem šādiem atklājumiem ir Higsa bozons, kura eksistenci CERN zinātnieki apstiprināja 2012. gadā. Eksperimentā piedalās vairāk nekā 4000 fiziķu, inženieru un datorzinātņu speciālistu no vairāk nekā 40 valstīm un 200 zinātniskajiem institūtiem. CERN jau 60 gadus ir pasaulē vadošais zinātniskais centrs, kurā notiek globāli nozīmīgi zinātnes atklājumi. RTU ar CERN sadarbojas jau kopš 2012. gada, savukārt Latvijas valdība 2018. gadā nolēma sākt valsts iestāšanās procesu CERN.