Staburags.lv ARHĪVS

“Sausā likuma” mikroversija

Ināra Sudare

2020. gada 17. janvāris 09:31

119
“Sausā likuma”  mikroversija

Divpadsmit Latvijas ārsti, profesori, docētāji ir sagatavojuši un iesnieguši Ministru kabinetā, Saeimā un Rīgas domē vēstuli, kurā aicina Skolu jaunatnes dziesmu un deju svētku laikā, no 6. līdz 12. jūlijam, aizliegt alkoholisko dzērienu, tabakas un nikotīna, un to izstrādājumu mazumtirdzniecību. Savukārt alkohola tirdzniecība lejamā veidā kafejnīcās un restorānos tiktu ierobežota no pulksten 16 līdz 23. Aizliegums attiektos uz Rīgu un Pierīgu.
Šim ierosinājumam ir gan atbalstītāji, gan pretinieki. Kāds aizkrauklietis, skolēnu dziesmu svētku dalībnieks, kurš svētkos piedalījies pirms vairāk nekā 30 gadiem, uzskata, ka aizliegums patiesībā ir tikai bezspēcības demonstrējums. Viņš atceras, ka arī savulaik svētkos lietojis alkoholu, to gan esot pirkuši Jūrmalā, kur brīvajā laikā “tusējuši”.
Mūslaikos attālums nav nekāds šķērslis, un kas pēc alkohola būs tik ļoti izslāpis, dabūs to visur.
Savukārt kāds paziņa, kurš strādā Rīgas pašvaldības policijā, atbalsta mediķu ierosinājumu, teikdams, ka apnikuši piedzērušies jaunieši, kuriem “jūra ir līdz ceļiem” un kuri jūtas kā pasaules valdnieki. Viņš kā pozitīvu piemēru piesauca Baltkrieviju, kur ir noteiktas dienas — Ziemassvētki, 1. septembris u. c. —, kurās neatļauj pārdot alkoholu. Un nekas — visi dzīvi.
Savukārt kāda “Staburaga” lasītāja puspajokam piebilst, ka varbūt tad skolēni “šmigu” pirks savlaicīgi — iemācīsies laika plānošanu, kas ir vērtīga prasme.
Reaģējot uz ierosinājumu, svētku izpilddirektore Agra Bērziņa LTV ziņās uzsvēra, ka jau tagad svētku norises vietās mēģinājumos un koncertos alkoholiskie dzērieni netiek un arī netiks pārdoti. Viņa arī uzskata, ka alkohola atkarības problēmas jauniešu vidū nav risināmas tikai ar aizliegumiem, bet arī ar pozitīvas radošas pieredzes iespējām.
Nav gan dzirdēts, ka sadzērušos jauniešu pūļu  būtu tik daudz, ka tik kritiski jāreaģē.   Mums jau ir aizliegums alkoholu pārdot tiem, kas nav sasnieguši 18 gadu vecumu. Tad kāpēc tas nestrādā? Varbūt vairāk jārunā ar sabiedrību, ka nav okei, ka daudzi pilngadīgie pērk alkoholu sīkajiem? Varbūt stingrāk jāpārbauda tirgotāji? 
Ar “sausā likuma’’ mikroversiju diez vai kas būs līdzēts. Esam jau pieredzējuši “sausā likuma” laikus, kad ballēs pie svinību galda viesi no “tējas” reiba kā izkāpuši no karuseļa.
Ja rodas daudz brīva laika, iespējams, galvā rodas labas un ne tik labas idejas, tāpēc svētku organizatoriem iespēju robežās vajadzētu padomāt par dalībnieku saturīgu brīvā laika pavadīšanu, tad arī nepatīkamu incidentu būtu mazāk.
Alkoholisms jauniešu vidū, protams, ir problēma, bet tā nav problēma tikai dziesmu svētku laikā, kas jārisina ar aizliegumu. Nule pieteiktajai iniciatīvai, šķiet,  vairāk ir populistiska, nevis jēgpilna nozīme.