Staburags.lv ARHĪVS

Adventes laika galvenā mācība

Ināra Sudare

2019. gada 13. decembris 09:23

89
Adventes laika  galvenā mācība

Vienā no draudžu mājaslapām par adventes laika mācību rakstīts, ka tas ir  laiks, kas jāpavada klusumā, dziļās pārdomās un lūgšanās. Tas ir laiks, kad katram pašam sevī jānožēlo savi grēki un jāpiedod visiem vienādi — gan pāridarītājiem, gan tiem, uz kuriem dusmojamies. Protams, par vecajiem un slimajiem jārūpējas visu mūžu, bet adventes laikā tas ir kristieša svēts pienākums.
Ja šo mācību varētu patiešām ieviest mūsu sabiedrībā, tad noteikti nebūtu pirms dažām dienām publiskotās informācijas par to, ka gan  Ekonomiskās sadarbības un attīstības organizācijas (OECD), gan Eiropas Savienības valstu vidū Latvijai ir  augstākie radītāji mobingā, tas nozīmē, ka esam pārliecinoši līderi skolēnu savstarpējās izsmiešanas un vardarbības ziņā skolas vidē. Turklāt kopš iepriekšējā pētījuma situācija ir pasliktinājusies. Un zemāk par pirmo vietu jau vairāk nav, kur krist.
Kāpēc tas tā, un ko darīt? Pusaudžu resursu centra vadītājs Nils Konstantinovs uzskata, ka tas norāda uz pusaudžu stresa līmeni. Pusaudži ir agresīvi, jo vide to pieļauj, nav apstākļu, kas agresiju kontrolētu vai bremzētu. Lai to mainītu, sākotnēji būtu jāmainās skolas vadības attieksmei.
Arī Latvijas Universitātes un pētniecības institūta vadošais pētnieks Andris Kangro norāda, ka šī nav vienkārša lieta. Paredzēts runāt ar skolu direktoriem. Skolēni, kuriem nodara pāri, kavē daudz mācības, viņiem ir arī zemāki sasniegumi šajos testos, bet ne tikai tur. Viņi jūtas nomākti, nejūt piederību skolai.
Taču — vai mobings ir tikai skolas vaina? Vai tam “kājas neaug” arī no mājām? Par to lika aizdomāties saruna ar kādu vidusskolnieci, ko atstāstīja kāda skolotāja. “Ko tad jūs iedomājaties, lai mēs būtu mīksti un pūkaini?” viņa teica. “Vecmāmiņa sēž pie televizora un šausminās: “Ārprāts, kā tas vīrietis ir apģērbies!”,  “Tā taču nav normāla, kā viņa sakrāsojusies!”, “Kāda viņam  jocīga balss, runā kā sieviete!” Bieži netieši vecākās paaudzes cilvēki ir tie, kuri mūs neapzināti vedina nepieņemt citādo, jo, lūk, viņu laikā tā gan neesot bijis!”
Un varbūt advente  ir tieši tas laiks, kad varam savu pārgudrību nolikt malā un mācīties iecietību, jo šis ir arī piedošanas laiks.