Maģiskais gaismas ceļojums

Jau otro reizi gada tumšākajā laikā papildu gaismas malks rodams kaimiņzemē Lietuvā, kur Pakrojas muižā norisinās festivāls “Lielās Ķīnas laternas 2019”. Košās gaismas spēles vērot devās arī “Staburags” ar saviem domubiedriem.
Vienīgais Baltijā
Pirmās adventes rīts atausa baltā sniega segā tīts. Šķiet, pelēkais drūmums ar lielākām un mazākām lietavām beidzies, acis ziemīgajā saulē žilbināja koši baltais sniegs. Tas tā vien mudināja uzraut mugurā siltāku drēbju kārtu un kaut kur doties. Uz kurieni? Uz kaimiņzemi Lietuvu, kur jau otro gadu pēc kārtas norisinās gaismas festivāls.
Aizkraukles pusē zemi klāj sniegs, taču Daudzesē, Zalvē, Neretā tā tikpat kā nav. Arī Lietuvas pusē tāpat. Vispirms iegriežamies Biržu rajonā un dodamies uz Kirkilu ciemu. Šī vieta ievērojama ar to, ka tajā aktīvi norit karsta process. Pazemes ūdeņiem šķīdinot ģipša un kaļķa iežus, rodas tukšumi, kas iebrūkot veido karsta kritenes. Te sastopamas gan sausas, gan ar ūdeni pildītas kritenes. Visā ciemā to skaits svārstās ap 9000. Ar ūdeni pildītās pārtapušas par nelieliem ezeriņiem. Karsta kritenes ietilpst Biržu reģionālā parka teritorijā, un šāds karsta ezeru kopums ir vienīgais Baltijā. Gar ezeriņiem iespējams doties nelielā pastaigā pa ierīkoto laipu. Uzkāpjot vairāk nekā 30 metru augstajā skatu tornī, kas interesants ar to, ka izveidots pusmēness formā, var pārredzēt ainavu ar visiem ezeriem.
Ar Visuma zīmēm
Saule noriet agri, un laiks doties uz Pakrojas muižu. Tas ir lielākais muižas komplekss Lietuvā ar 26 ēku ansambli. Šobrīd atjaunotas 19. gadsimta beigu un 20. gadsimta sākuma muižas celtnes. 2017. gadā Pakrojas muiža EDEN apbalvojumos tika novērtēta kā viena no 18 vispievilcīgākajiem kultūras tūrisma galamērķiem Eiropā.
Ja atminamies Pekinas 2008. gada vasaras olimpiskās spēles, interesanta un vērienīga bija atklāšanas un noslēguma ceremonija. Priekšnesumos Ķīnai raksturīgais labi iederējās visas pasaules kontekstā, bet krāšņuma ziņā ar seno Āzijas valsti var sacensties retā.
To pašu var attiecināt arī uz košo un vērienīgo pasākumu Pakrojas muižā. Ar Visuma zīmēm Baltijā atgriežas gaismas festivāls “Lielās Ķīnas laternas” — tā vēsta virsraksti reklāmās un preses relīzēs, un par to tiešām prieks. Tie ir svētki katram tā apmeklētājam. Iestājoties krēslai, pa vienai spoži iedegas laternas, ķīniešu mūzikas skaņas aicina doties tālāk un tālāk, lai visu apskatītu, izbaudītu un gūtu pozitīvas emocijas.
Festivāls “Lielās Ķīnas laternas” pirmo reizi Lietuvā, Pakrojas muižā, norisinājās pagājušajā gadā, kad festivālu apmeklēja ne tikai tūkstošiem cilvēku no visas Baltijas, bet arī citu valstu tūristi. Festivāls atzīts par apmeklējuma ziņā vienu no visveiksmīgākajiem aizvadītā gada festivāliem Lietuvā un 2018. gadā ieguva Lietuvas tūrisma “Oskaru” kā visveiksmīgākais tūrisma produkts. Festivālu “Lielās Ķīnas laternas” Pakrojas muižas komanda veido kopā ar Ķīnas uzņēmumu “Haitian Culture“. Šis starptautiskais uzņēmums vairāk nekā 20 darbības gadu laikā ķīniešu laternu svētkus sarīkojis vairāk nekā 40 valstīs. Ķīnas laternu festivāla pirmsākumi meklējami pirms vairāk nekā 2000 gadu. Šie svētki ķīniešiem nozīmē Jaungada svinību pēdējo dienu. Laika gaitā no laternām sāka izgatavot krāsainus, interesanta un sarežģīta dizaina objektus, un šādi festivāli kļuva populāri arī citviet pasaulē. Vēsturiskie fakti liecina, ka 19. gadsimtā daudzi Lietuvas muižnieki esot izrādījuši īpašu interesi par Ķīnas kultūru un sakaru nodibināšanu ar Tālajiem Austrumiem. Šī tendence turpinās arī tagad.
Grandiozāks nekā pērn
Šogad iekārtots vēl grandiozāks gaismas skulptūru parks nekā pērn, piedāvājot arī teatralizētus šovus, izklaides visai ģimenei, Austrumu garšas un tradicionālu Ziemassvētku tirdziņu. Mākslinieki no Ķīnas ierīkojuši vairāk nekā 30 tematiskās gaismu instalācijas. Vairākas no zīda laternām veidotās skulptūras sasniedz pat astoņu metru augstumu. Pirmās var apskatīt sārtās magones, kas uzplaukušas pie muižas akmens vārtiem. Lai skatītu citas gaismas instalācijas, vispirms jāiziet cauri maijpuķīšu alejai. Vasarā ap muižu bija saziedējušas īstās puķes, tagad tās nomainījušas no zīda veidotās. Pakrojas muižas teritorijā skatāma Āfrikas dzīvnieku pasaule, polārlāču ledāji, dzērvju sala, kokos spēlējas pērtiķi, citā kokā sasēdušās pandas. Starp parka kokiem auļo zirgi. Izgaismotas zodiaka zīmes un citi simboli. Novietota arī Ziemassvētku eglīte. Muižas pagalmā iekārtotajā skatuvē norisinās Ķīnas mākslinieku šovs. Vienā no hallēm var vērot tējas dzeršanas rituālu. Tāpat arī pieejamas tradicionālās muižas izklaides.
Šajā pasākumā par garlaicību nevar sūdzēties. Rīkotāji padomājuši gan par lielajiem, gan par mazajiem apmeklētājiem. Mazie var izbaudīt karuseļa priekus, staigāt pa šķīvjiem, kuri maina krāsu, vizināties zirga mugurā. Protams, tās nav visas aktivitātes, ko piedāvā festivāls, tāpēc iesakām aizbraukt un atklāt ko neparastu sev. Par kopā pavadīto laiku pateicamies gidei Daigai un šoferītim Aldim, kuri ar savu profesionalitāti un labvēlīgo attieksmi vairoja mūsu pozitīvisma devu.
Šogad pirmo reizi Ķīnas laternu festivāls norisinās arī Igaunijā, Tallinā. Tā organizatori esot piedāvājuši šādu pasākumu sarīkot arī Latvijā, taču saņēmuši atteikumu.
Maģiskais gaismas ceļojums, kas piepildīts ar Austrumu eksotiku un 19. gadsimta muižas romantiku, norisināsies līdz 5. janvārim katru piektdienu, sestdienu un svētdienu. ◆
Fakts
• Festivāla dekorācijas veidojusi 20 mākslinieku komanda trīs nedēļu garumā.
• Laternās izmantots 16 000 metru Ķīnas zīda, vairāk nekā 1000 spuldzīšu, kam strāvas piegādi nodrošina 6 km garš elektrības kabelis.
• Festivālam aprīkojums nogādāts sešos jūras konteineros no Ķīnas.
Kategorijas
- Reklāmraksti
- Afiša
- Balles
- Izstādes
- Koncerti
- Teātris
- Citi pasākumi
- Sporta pasākumi
- Laikraksta arhīvs
- Foto un video
- Veselība
- Vaļasprieks
- Lietotāju raksti
- Latvijā un pasaulē
- Dzīve laukos
- Izglītība
- Operatīvie dienesti
- Novadu ziņas
- Aizkraukles novadā
- Jaunjelgavas novadā
- Kokneses novadā
- Neretas novada
- Pļaviņu novada
- Skrīveru novadā
- Vecumnieku novadā
- Viesītes novadā
- Sports
- Viedokļi/Komentāri
- Statiskas lapas
- Pazudis/atrasts
- Abonēšana
- "Staburaga" projektu raksti
- Kultūra