Staburags.lv ARHĪVS

Cik droši dūmu detektorus pirkt tirgū?

Guna Mikasenoka

2019. gada 11. oktobris 00:00

325
Cik droši dūmu detektorus pirkt tirgū?

No nākamā gada 1. janvāra dūmu detektors dzīvoklī būs obligāta prasība, taču  “Stabu­raga” lasītājiem daudz kas vēl ir neskaidrs. Atbildes “Staburags” meklēja Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienestā (VUGD).

Piedāvā pa tālruni
“Pa mobilo tālruni man zvanīja kāda sieviete un piedāvāja dūmu detektorus — lai pērkot divus par 17 eiro, tā esot ļoti izdevīga cena,” stāsta aizkraukliete Valentīna. “Piedāvājumam nepiekritu, jo esmu piesardzīga — ja preci piedāvā pa telefonu, nevaru būt droša, vai tā labi kalpos. Gribētu uzzināt, vai detektorus drīkst pārdot zvanot? Ir taču zināms, ka veikli darboņi, zvanot un pārdodot, cenšas cilvēkus apvārdot, cik prece ir lieliska, lai paši labi nopelnītu. Varbūt kaut kur detektorus var iegādāties lētāk un tā nemaz nav tik izdevīga cena? Kādām prasībām jāatbilst dūmu detektoriem, cik vienā dzīvoklī tos vajag — vienu vai vairākus? Kur tos pie griestiem labāk novietot — gaitenī, istabās, virtuvē? Dzirdēju, ka pie ieejas durvīm nevajagot likt, bet kāpēc ne?”
“Aizkraukles gadatirgū kāds vīrietis pārdeva dūmu detektorus. Kad prasīju, vai tiem ir sertifikāts, viņš atbildēja — ja vajadzēs, sadabūšot. Gribētu zināt, cik droši ir tos pirkt tirgū? Vai dūmu detektoriem ir jābūt kādam sertifikātam? Cik ilgi tāds detektors ir derīgs? Varbūt katru gadu jāpērk jauns? Kā pērkot pārbaudīt, vai tas darbojas? Vai tiem ir kāds garantijas laiks?” vēlas noskaidrot Zina no Aizkraukles.
Aicina iegādāties
tikai veikalā
“Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienests aicina iedzīvotājus iegādāties dūmu detektorus veikalos, nevis tirgū, pie ielu tirgotājiem un no nezināmiem tirgotājiem, kas savu preci piedāvā telefoniski, jo tikai veikalā iegādātam detektoram būs spēkā divu gadu garantija. No nezināmiem tirgotājiem iegādātam detektoram nav nekādu kvalitātes garantiju. Tas ir kā loterijā — var iegādāties kvalitatīvu, bet var arī iegūt nestrādājošu detektoru,” informē VUGD pārstāve Viktorija Gribuste. “Ja veikalam ir pienākums garantijas laikā nestrādājošu detektoru samainīt, tad no tirgū vai nezināmas personas pa telefonu iegādātam detektoram šādu iespēju nav. Dūmu detektorus var iegādāties lielākajos pārtikas, saimniecības, elektropreču un būvniecības preču veikalos. Mājsaimniecībām piemērots detektors maksā, sākot no 5 līdz 10 eiro, bet katram pašam jāizvērtē, par kādu summu viņš ir gatavs pirkt detektoru. Turklāt tirgotāji tos ar atlaidēm piedāvā dažādās akcijās.”
Kā pārbaudīt,
vai ierīce strādā?
Detektora darbspēju var pārbaudīt, nospiežot un dažas sekundes paturot testa pogu, kas iestrādāta detektora korpusā. Ja tas iedarbojas, viss kārtībā. Bet to var izdarīt tikai tad, kad detektorā ievietota baterija. Pēc tam testa pogu var izslēgt.
Kā pārbaudīt, vai tas tiešām reaģē uz dūmiem? To var izdarīt mājas apstākļos, piemēram, uz balkona vai sētā var aizdedzināt avīzes gabalu, nopūst liesmas un, paturot dūmojošo avīzes gabalu virs dūmu detektora, pārbaudīt, vai tas signalizē. VUGD vērš uzmanību, ka šāds eksperiments var neizdoties vējainā laikā, jo tad dūmi ātri izkliedējas. Pārbaudi vēlams veikt vismaz reizi mēnesī.
Jābūt CE un EN 14604
Iegādājoties dūmu detektoru, jāpievērš uzmanība, lai tam uz korpusa būtu CE marķējums un informācija par atbilstību Eiropas standartam EN 14604. Papildus jābūt pievienotai instrukcijai latviešu valodā.
“Dūmu detektora kvalitāti un atbilstību noteiktām, vienotām prasībām Eiropas Savienībā apliecina divas lietas,” skaidro Viktorija Gribuste. “Pirmkārt, CE marķējums, tas nozīmē — ražotājs ir apliecinājis, ka prece atbilst prasībām, kuras ir noteiktas Kopienas saskaņošanas tiesību aktos attiecībā uz tās uzlikšanu. CE zīme nodrošina preču brīvu kustību visā Kopienas tirgū, jo nav nepieciešama preču atkārtota pārbaude. CE zīme nav kvalitātes zīme, CE saīsinājums nāk no franču valodas “Conformité Européenne”, kas nozīmē “Eiropas atbilstība”.  Otrkārt, atbilstība standartam EN 14604, kurā ir apkopotas detalizētas prasības,  piemēram, pie kādas minimālās dūmu koncentrācijas detektoram ir jānostrādā, kādām jāatbilst produktam vai produkta grupai. Tātad tās ir divas dažādas noteiktas prasības, kurām produktam ir jāatbilst un kas kalpo par kvalitātes garantu.”
Atceries — dūmi
ceļas uz augšu!
“Ņemot vērā to, ka dūmi ceļas uz augšu, detektoru vislabāk izvietot pie griestiem, ne tuvāk kā pusmetra attālumā no sienām, sijām, apkures ierīcēm. Ja tas nav iespējams, tad var nolikt uz plaukta skapī, pie sienas utt., bet jārēķinās, ka tas iedarbosies vēlāk, jo pietiekama dūmu koncentrācija jebkurā nišā izveidosies vēlāk nekā pie griestiem,” skaidro Viktorija Gribuste.
Dūmu detektoru nevajadzētu likt virtuvē, jo tajā notiek cepšanas un vārīšanas process, to nav ieteicams uzstādīt arī vannasistabā. Šīs ierīces ir jutīgas un var sākt signalizēt maldinoši, īpaši virtuvē, kur ir daudz tvaiku. Primāri detektoram jābūt telpās, kurās cilvēki atpūšas, guļ, sēž, strādā, tikai pēc tam var padomāt arī par citām telpām, piemēram, gaiteni, garderobi, palīgtelpām.
Pie ieejas durvīm nav labākā vieta, jo, ja, piemēram, naktī guļamistabas durvis ir aizvērtas, tad sadūmojums, kas izcēlies guļamistabā, detektoru sasniegs pēc ilgāka laika, un tas iedarbosies novēloti. Tātad jāizvēlas vieta, kur dūmi pēc iespējas ātrāk sasniegs detektoru un laikus par to brīdinās telpās esošos cilvēkus.
Pustukša baterija sāks pīkstēt 
Visbiežāk autonomajos ugunsgrēka detektoros ir paredzēts ievietot vienu 9V kronas tipa bateriju, tās visbiežāk ir komplektā, pērkot detektoru. Baterija kalpo aptuveni divus gadus. Detektora korpusā ir baterijas jaudas automātiskā kontrole, kura laikus brīdinās ar skaņas signālu par baterijas nomaiņas nepieciešamību. Dūmu detektors kalpos vairākus gadus. Vienīgais, kas būs jāizdara — jānomaina baterija, bet tās maiņas biežums būs atkarīgs no baterijas modeļa.
Kā detektoru izslēgt?
Nospiežot testa pogu, dūmu detektors apklusīs pats. Bet, ja dūmu detektors nostrādās  dūmu dēļ vai kļūdas pēc, to var izslēgt divos veidos. Pirmais — noņemot no griestiem, atverot korpusa pārsegu un izņemot kronas bateriju. Otrais — var nopūst putekļus vai dūmu nosēdumus no detektorā esošā elementa, kas reaģē uz dūmiem. Elements — tā ir autonomā ugunsgrēka detektora vieta, caur kurieni tas sajūt dūmus, parasti tā ir izvirzīta ārpusē — atklāta vieta ar restītēm. Pēc elementa attīrīšanas detektors joprojām būs derīgs ekspluatācijai.
VUGD skaidro, ka, ieliekot kronas bateriju atpakaļ, skaņa neturpinās. Drošības labad vēlreiz jānospiež testa poga: ja tā strādā, dūmu detektoru mierīgi var novietot  atpakaļ pie griestiem, tas funkcionēs. Ugunsgrēka gadījumā dūmu detektors nav jāaiztiek, bet pēc iespējas ātrāk ir jāglābjas un jāzvana glābšanas dienestam pa tālruni 112.
Naktī neguļ
Kā vēsta lsm.lv, dūmu detektori ir svarīgi arī Neatliekamās medicīniskās palīdzības dienestam  (NMPD), jo tie pasargā cilvēkus no bojāejas, mantiskiem zaudējumiem, kā arī no sarežģītas un sāpīgas apdegumu ār­­stēšanas. Kā norāda NMPD direktore Liene Cipule: “Dūmu detektors naktī neguļ, tas dūmus sajūt pirms cilvēka paša.”
NMPD skaidro, ka cilvēki parasti iet bojā nelielos sadūmojumos, nevis izteiktā ugunsgrēkā: “Vispirms cilvēks saelpojas dūmus, savukārt, ja tas notiek miegā, tā ir pietiekami liela koncentrācija, lai cilvēks zaudētu samaņu.” NMPD praksē ļoti reti ir gadījumi, kad cilvēks sadedzis dzīvs liesmās, pārsvarā ugunsgrēkos cilvēks iet bojā, jo zaudējis samaņu, saelpojoties degšanas produktus.
Ir ļoti sarežģīti ārstēt cilvēkus, kuri izdzīvo pēc ugunsgrēka un kuri guvuši plašus apdegumus, tie ir ne tikai kosmētiskie defekti, organisms nespēj izvadīt toksiskos produktus. “Audi atmirst, un to mikrodaļiņas cirkulē pa visu organismu, radot ļoti nopietnus nieru un aknu bojājumus,” uzsver NMPD pārstāve. Cilvēks var aiziet bojā vairākas dienas vai pat nedēļas pēc ugunsgrēka tikai tāpēc, ka viņa organisms nespēj uztvert apdeguma radīto slodzi tā visām sistēmām. Apdeguma rētas ne tikai atstāj nopietnas kosmētiskās sekas, bet arī rada kustību traucējumus. NMPD direktore skaidro, ka “cilvēkiem, kuri nonāk slimnīcā ar apdegumiem, dod narkozi, lai varētu veikt pārsiešanu”.
Kā norāda VUGD, diemžēl nevienā ugunsgrēkā ar cietušajiem un bojāgājušiem cilvēkiem ugunsdzēsēji glābēji nav dzirdējuši spalgo dūmu detektora skaņu, jo tas daudzos mājokļos joprojām nav uzstādīts. ◆

Uzziņa

Dūmu detektors ir neliela ierīce, kas ar 80 dB spalgas skaņas signālu aptuveni pusstundu ziņo par ugunsgrēka radītu sadūmojumu. Detektoru piestiprina pie griestiem ar komplektā pievienotajām skrūvēm vai abpusējo līmlenti.

Fakts

2019. gadā līdz 18. septembrim ugunsgrēkos dzīvību zaudējuši jau 57 cilvēki — daļu no šīm traģēdijām varēja novērst, ja vien mājokļos būtu uzstādīti dūmu detektori.
Ik gadu notiek apmēram 9000 ugunsgrēku un 60% gadījumu tie izceļas tiešas vai netiešas cilvēku neuzmanības dēļ. VUGD atgādina, ka, izceļoties ugunsgrēkam, visu izšķir sekundes, jo uguns izplatās ļoti strauji. Tādēļ ikvienā mājoklī vajadzīgs dūmu detektors, kas pievērsīs cilvēku uzmanību, ļaus pašam izglābties un izsaukt ugunsdzēsējus glābējus.                                                                      Avots: VUGD