Sēņu parāde

Ar tik lielu sēņu daudzveidību, kāda nedēļas nogalē bija vērojama Dabas muzejā Rīgā, droši vien nav sastapies pat visaizrautīgākais sēņotājs. Daži izstādes eksemplāri gan bija kā krītošas zvaigznes, tikai mirkli baudāmi — vienā dienā skatāmi, bet nākamajā tā sačākstējuši, ka jāmet ārā. Tādēļ izstāde katru dienu tika atjaunota.
Ja kādam sēņotājam liktu nosaukt, cik sēņu sugu zina, droši vien vairāk par diviem desmitiem nez vai sanāktu. Taču izstādē, kura bija tapusi sadarbībā ar Latvijas Mikologu biedrību, bija skatāmas ap 200 sēņu sugām — ēdamās un neēdamās sēnes, indīgās, kā arī reti sastopamās. Protams, liekas gandrīz vai neticami, ka Latvijā ir konstatētas aptuveni četri tūkstoši sēņu sugu, no tām vairāk nekā 200 ir ēdamās sēnes. Izstādē ne viens vien interesents varēja papildināt savas zināšanas sēņu pazīšanā, piemēram, uzzināt, ka ir tādas sēnes kā piltuvenes, kurām droši vien parasti garām pacilpo. Turklāt tās ir dažādu veidu: dzeltenpelēkā, dūmainā, parastā, biezkāta un anīsa. Pēdējā bieži sastopama skujukoku un jauktos mežos. Īpaša pazīme: cepurīte ar zilgani zaļu nokrāsu, anīsa smarža. Ēdama, cepama pēc vārīšanas. Mušmires nav ēdamas — to gan jau zina katrs sēņotājs, taču izstādē varēja pārliecināties, ka šis apgalvojums nav īsti precīzs. Ēdamo sēņu stendā viens no eksponātiem bija pelēkā mušmire. Tā ir reti sastopama skuju koku un jauktajos mežos, aug skābā augsnē. Īpašas pazīmes — pelēka cepurīte ar plēksnēm, rievots gredzens. Ēdama, bet ļoti līdzīga indīgajām mušmirēm.
Daudziem, iespējams, jaunatklājums bija, ka ar sēnēm var nokrāsot dziju, jo dažas no tām satur krāsu pigmentus. Lai nokrāsotu dziju, jāsavāc pietiekami daudz sēņu, kuras satur krāsu pigmentus, jāsasmalcina, jāaplej ar ūdeni un jākarsē apmēram stundu, pēc tam šķidrumu nokāš, liek tajā dziju un karsē apmēram stundu. Kā kodinātāju izmanto alaunu vai dzelzs sulfātu. Dažādu toņu iegūšanai krāsu skābumu var mainīt, pievienojot etiķi vai sodu. Piemēram, lai iegūtu brūnu krāsu, izmantots cietpūpēdis, smilšu pūpēdis, dažādas piepes. To, cik dažādas krāsas var iegūt no sēnēm, varēja redzēt muzeja darbinieces Diānas Meieres krāsotajos paraudziņos. ◆
Kategorijas
- Reklāmraksti
- Afiša
- Balles
- Izstādes
- Koncerti
- Teātris
- Citi pasākumi
- Sporta pasākumi
- Laikraksta arhīvs
- Foto un video
- Veselība
- Vaļasprieks
- Lietotāju raksti
- Latvijā un pasaulē
- Dzīve laukos
- Izglītība
- Operatīvie dienesti
- Novadu ziņas
- Aizkraukles novadā
- Jaunjelgavas novadā
- Kokneses novadā
- Neretas novada
- Pļaviņu novada
- Skrīveru novadā
- Vecumnieku novadā
- Viesītes novadā
- Sports
- Viedokļi/Komentāri
- Statiskas lapas
- Pazudis/atrasts
- Abonēšana
- "Staburaga" projektu raksti
- Kultūra