Staburags.lv ARHĪVS

Jāsasniedz rezultāts!

Guna Mikasenoka

2019. gada 30. augusts 00:00

87
Jāsasniedz rezultāts!

Aizkrauklē skolotāju konferencē par kompetencēs balstītu pirmsskolas izglītību stāstīja divas projekta “Skola 2030” eksper­-tes —  Ilona Tempelfelde (no kreisās), Rīgas pilsētas pirmsskolas izglītības iestādes “Kastanītis” pārstāve, un Liene Rolanda, Rīgas pilsētas sākumskolas skolotāja.

2019./2020. mācību gadā, sākot ar pirmsskolām, vispārējā izglītībā Latvijā sāks īstenot pakāpeniskas un pēctecīgas pārmaiņas mācību saturā un pieejā. 2019. gada 1. septembrī stājas spēkā jaunās pirmsskolas izglītības vadlīnijas, ko valdība apstiprināja 2018. gada 21. novembrī. Tas ir viens no trijiem saistošajiem vispārējās izglītības doku­mentiem skolām un skolotājiem.
 “Ir vadlīnijas un izglītības programmas paraugs, kas no 26. augusta ir apskatāms projekta “Skola2030” mācību resursu krātuvē https://mape.skola2030.lv. Izglītības iestādes var izmantot paraugu vai arī veidot savas programmas. Arī iepriekš izglītības iestādēm bija iespēja veidot savas programmas, bet abos gadījumos ir jāsaņem licence,” skaidro ekspertes. “Vietnē Facebook/Skola2030 var noklausīties skaidrojumu par mācību programmu un tās izmantošanu mācību procesa plānošanā, kuru sniedz ekspertes Agrita Miesniece, Arita Lauka un Ginta Kārkliņa. Jaunums ir tas, ka programmās ir jāformulē bērnam sasniedzamie rezultāti — ko bērns zinās, sapratīs, pratīs izdarīt. Iepriekš vairāk tika uzskaitītas darbības — vingrināt, attīstīt, pilnveidot...  Skolotāji ir pieraduši plānot, ko paši darīs stundā, bet vairāk jādomā par to, ko darīs bērni. Ja arī rezultāts netiks sasniegts, varam pagarināt laiku vai meklēt citu veidu, kā rezultātu sasniegt, izvērtēt, varbūt bērnam ir par grūtu. Neviens nav strikti norādījis, kā labāk darīt, jāskatās un jāvērtē pašiem, jāņem vērā tas, ko bērni jau zina un prot. Bērniem jāapgūst ne tikai jaunas zināšanas, bet arī tikumi un ieradumi. Tādas vērtības kā godīgums, centība, savaldība, laipnība un citas nevaram sasniegt neilgā laikā, bet pakāpeniski, soli pa solim. Piemēram, lai bērns būtu laipns, pieklājīgs un sveicinātu citus cilvēkus, pie tā jāstrādā katru dienu. Ar rezultātiem, kurus vajag sasniegt, jāiepazīstina arī vecāki, un mācību procesā svarīga nozīme ir arī vecāku paraugam, jo bērniem patīk atdarināt. Nevajag baidīties kļūdīties — ja nesanāk, jāmeklē citi ceļi, kā rezultātu sasniegt. Interneta vietnē. https://www.skola2030.lv katrs skolotājs  var reģistrēties un patstāvīgi elektroniski mācīties. Ieteicams mācīties paralēli vairākiem skolotājiem, lai pēc tam apspriestu un dalītos savā pieredzē.  Viens kurss ir vienai nedēļai, pēc tam var sākt nākamo nodarbību. Apliecības netiek izsniegtas, bet informācija ir ļoti vērtīga. Tas viss ir bez maksas. Vietne tiks papildināta ar videomateriāliem.”◆