Staburags.lv ARHĪVS

Komentārs

www.staburags.lv

2019. gada 16. augusts 00:00

6
Komentārs

Latvija kļuvusi par vienu no pirmajām valstīm Eiropā un pasaulē, kur ieviests 5G tīkls. Piektās paaudzes sakaru standarts sabiedrībā tiek pretrunīgi vērtēts. Norādīts iespējamais tā radītais kaitējums, kā arī apšaubīts lietderīgums lietotāju pieejamībā. Kā jaudīgais mobilo datu pārraides tīkls skars lietotājus?

Juris Binde,
mobilo sakaru operatora “LMT” prezidents
— Pasaule šobrīd dzīvo ceturtajā industriālajā revolūcijā, un transformācija augstajās tehnoloģijās noteiks uzņēmumu, valsts un sabiedrības konkurētspēju. 5G tīkls ir būtiskākais attīstības komponents, atklātais tīkls Liepājā ir pirmais solis, lai sāktu plašu tīklu izvēršanu, lai stiprinātu ātru datu pārsūtīšanu. Runa nav tikai par ātrumu — 5G tīkls dos iespēju attīstīt daudzus procesus, jo atbalstīs ne tikai ātru internetu, bet stiprinās arī industriālās vajadzības. Latvijas panākumi lielā mērā būs atkarīgi no spējas Latvijas uzņēmumiem sadarboties. Ceru, šis notikums mums palīdzēs kļūt par viedvalsti, lai mēs varētu konkurēt pasaules mērogā ar pasaules lielvalstīm. Ir vairākas tehnoloģijas, kuras līdz ar 5G tīkla palaišanu varētu nākotnē kļūt par izplatītām dažādās tautsaimniecības nozarēs. Esam izstrādājuši ierīci, kas uzstādāma atkritumu tvertnēs — tā mēra tvertnes aizpildījumu, ļaujot racionālāk organizēt loģistiku, lai savāktu un iztukšotu konteinerus. Tāpat ir interaktīvā ielu apgaismojuma laterna, kura maina apgaismojuma spilgtumu atkarībā no laika apstākļiem. Mums ir arī viedā lietus notekūdeņu reste, kas sniedz informāciju par kanalizācijas sistēmu kārtību, piemēram, vai tās nav aizsērējušas. Mūsu augsto tehnoloģiju jomas produkts ir drons, kas izmantots Rīgas brīvostā. Ar to iespējams noteikt piesārņojumu ostas ūdeņos, kas ļauj ostai ātri reaģēt un piesārņojumu likvidēt.
(Ziņu portālam www.la.lv paustais viedoklis)

Kristaps Skutelis,
tehnoloģiju bloga “Kursors.lv” galvenais redaktors
— 5G tehnoloģijai būs liela nozīme. Sākumā tas ietekmēs uzņēmumus un biznesa attīstību. Tehnoloģijas ļaus attīstīt un radīt jaunus produktus un pakalpojumus, kas galarezultātā būs noderīgi mums — patērētājiem. 5G ērā sakari būs ātrāki, bet tas nav noteicošais pluss. Svarīgi, ka savienojumi starp galiekārtām būs stabilāki. Tas ļaus izmantot tehnoloģijas autonomajiem automobiļiem un droniem. Šobrīd šīm ierīcēm ir grūtāk nodrošināt internetu, izmantojot pašreizējās tehnoloģijas. Vēl viena kategorija, kas attīstīsies, ir sensori. Piemēram, būtu ērti mobilajā lietotnē apskatīties tuvāko pieejamo brīvo autostāvvietu. To varēs izdarīt, zem asfalta seguma ieliekot sensoru. Šobrīd, lai veiktu šādu funkciju, jāizmanto bieži maināmas baterijas vai vadu savienojumi. 5G ļaus sensoriem darboties ilgāk, jo tiks patērēts mazāk enerģijas. Sensori būs iebūvējami zemē, kokos, laternās un daudz kur citur. Tie pārraidīs nepieciešamo informāciju. Tas tuvinās jēdzienam “viedā pilsēta”. Patērētāji jutīs pakalpojumu pozitīvo ietekmi daudzējādā ziņā. Runa varētu būt par aptuveni pieciem gadiem, kad 5G interneta tīkls būs pieejamāks. Šobrīd uzstādītas pirmās 5G tīkla stacijas Liepājā un Rīgā. 2020. gadā to būs krietni vairāk, tās būs pieejamas arī komerciāli. Arvien vairāk parādīsies ierīces, kas nodrošinās sakarus 5G tīklā. Šobrīd jau tādas ir, patērētāji visbiežāk izmanto mobilos telefonus. Šie modeļi netiek plaši reklamēti, jo nav izveidots tīkls.
 Esmu dzirdējis daudz un dažādas, pat ļoti absurdas, spekulācijas par 5G kaitīgumu cilvēka veselībai. Daļa no frekvencēm, kas tiek izmantotas tīkla izvēršanai neatšķiras no bezvadu interneta. Vai līdz šim mēs par to uztraucāmies? Tagad šajā diapazonā darbosies arī 5G tīkls, klāt nāks vēl dažas frekvences. Pilsētā bāzes staciju būs vairāk. Viļņi ir īsāki, stacijām fiziski jāatrodas tuvāk. Mūsdienu ierīču jaudas nav salīdzināmas ar padomju laika ierīcēm, tagad tās ir krietni mazākas. Eiropā viss tiek reglamentēts — kādi raidītāji, pret ko vērsti, ar kādām jaudām un frekvencēs var darboties. Katrā valstī ir iestāde, kas to uzrauga, pie mums tas ir valsts uzņēmums “Elektroniskie sakari”. Es par to īpaši nesatrauktos. Tas, vai atstāj ietekmi uz cilvēkiem, jājautā zinātniekiem. Ir veikti vairāki apkopojumi, konkrētu spriedumu pagaidām nav. Mans personīgais viedoklis, ka viss, kas ir mums apkārt, atstāj ietekmi, uz dažādiem cilvēkiem atšķirīgu. Magnētiskais starojums nav vienīgais un noteicošais, kas rada ietekmi. Radioelektronika ir ļoti sarežģīta nozare, cilvēki ar fizikas pamatzināšanām neizprot jomu, un tiek radīti pārspīlējumi un nepatiesības. ◆

Leons Līdums,
Aizkraukles novada domes priekšsēdētājs
— 5G tīkls sākumā tiks izmantots rūpnieciskām vajadzībām. Tas ir normāls attīstības solis. Cilvēki tiek muļķoti ar tā radīto kaitējumu. Kremļa troļļi šo informāciju netīri izmanto pret Eiropas Savienības, tostarp Latvijas, sabiedrisko domu. Zinātniska pamatojuma pieņēmumiem par kaitīgumu cilvēka veselībai nav. Tā ir vēlme satraukt cilvēkus. Esmu lasījis dažādas analīzes, maldīgus apgalvojumus izplata vien atsevišķi portāli, lai nomelnotu un radītu informatīvo karu. Portāli, kas tam ir pakļauti, veiksmīgi, ar sensācijām to atbalsta. Ja 5G tīkls būtu kaitīgs, tad tas jau sen būtu aizliegts. Citās valstīs iedzīvotāji ir prasīgāki un bailīgāki nekā Latvijā.
 Šobrīd mūspuses iedzīvotājiem 5G tīkla priekšrocības nav aktuālas. Būtu citādāk, ja būtu uzņēmēji, kam tas palīdzētu konkurēt, iekļauties mūsdienīgu tehnoloģiju izmantošanā. Raugoties nākotnē, protams, šāds tīkls ar laiku būs vēlams arī pie mums un tas arī būs.
 Pēc pirmo torņu uzstādīšanas cilvēki sapratīs, ka kaitējuma nav un satraukties par to ir muļķīgi. Tas ir tikai veiksmīgi palaists trollis. ◆