Staburags.lv ARHĪVS

Rīgā īrisi zied līdz rudenim

Rīgā īrisi zied līdz rudenim

Ja kāds domā, ka īrisi zied tikai līdz jūlijam, tad kļūdās, jo, piemēram, muzejā “Rīgas jūgendstila centrs” tie “ziedēs” līdz pat septembra sākumam. Tiesa, ne jau puķudobēs, bet gan stikla, porcelāna, fajansa traukos, gleznās un tekstilijās. Izstāde veltīta muzeja desmitgadei. Tā kolekcijā ir daudz priekšmetu, kurus rotā īrisu ziedu elementi. Izstāde parāda 20. gadsimta sākuma mākslinieku augsto profesionalitāti, iemiesojot īrisu trauslo skaistumu traukos un  gleznās. Īrisu motīvi samērā plaši tika lietoti metāla mākslā, radot dažādus sadzīvē lietojamus priekšmetus, piemēram, paplātes, šķīvjus, kā arī virtuves piederumus. Pārsvarā šie priekšmeti ražoti dažādās Eiropas fabrikās. Piemēram, metāla karafe un vizītkaršu šķīvis, ko papildina romantizēta sievietes figūra, ražoti Vācijas Virtembergas metāla fabrikā Geislingenē. Par vienu no jūgendstila raksturīgākajām M. S. Kuzņecova sabiedrības porcelāna un fajansa fabrikas servīzēm kļuva servīze “Īriss”.

Īrisu servīzes Rīgas fabrikā turpināja ražot arī pēc Pirmā pasaules kara. Ar krāsainiem akcentiem izceļas M. S. Kuzņecova sabiedrības porcelāna un fajansa fabrikā ražotā mazgājamā krūze. Vēl jo interesantāku izstādi vērš keramiķes Ženijas Loginovas porcelāna kolekcija “Īriss”.

Izstāde veidota sadarbībā ar vairākiem muzejiem, tajā skaitā ar  Aizkraukles Vēstures un mākslas muzeju.  No tā fondiem izstādē apskatāmas divas koka vāzes ar īrisu ziedu elementiem un vairāki trauki.

Mazākie muzeja apmeklētāji var izsapņot paši savu  īrisu — visu izstādes laiku viņiem tiek piedāvātas krāsojamās lapas ar īrisu motīviem.

Izstāde muzejā “Rīgas Jūgendstila centrs” apskatāma līdz 1. septembrim.

Šīs izstādes apmeklējums viesa arī pārdomas, cik daudzi no mums vispār zina un ir apmeklējuši patiešām aizraujošo un interesanto muzeju, kurā  ar mūsdienu tehnoloģiju palīdzību aprīkotajos stendos var uzzināt daudz faktu gan par jūgendstilu, gan tā radītājiem. Omulīgi iekārtotajās telpās mudžēt mudžēja no ārzemniekiem, latviešu valodu tur nedzirdēju.  ◆