Staburagā svin Dienliliju dārza svētkus

Dārzā pie Dieva auss, Staburaga pagastā, notika Dienliliju svētki. Šajā dienā savu 97. jubileju svinēja liliju selekcionārs Jānis Vasarietis — šī dārza idejas autors un veidotājs. Dārzā notika mākslas plenērs un izskanēja skaists un emocionāls dueta “Viņš un Viņa” koncerts.
Dienliliju dārzu pie Dieva auss 2003. gadā sāka veidot pazīstamais liliju selekcionārs Jānis Vasarietis, kurš dzīvoja Staburaga pagasta “Mintautos”. Tolaik pirmajā dobē iestādīja ap pusotra simta dienliliju stādu. Rakstniece Māra Svīre gan bildusi, vai tik stādījums nebūs par biezu, bet liliju selekcionārs paskaidrojis: rēķinoties ar retinātājiem... Staburaga pagasta pārvaldes vadītāja Aina Ķīse stāsta, ka dobju “retinātāji” ik pa laikam pastrādājot gan, sevišķi dārza iekārtošanas pirmsākumos daudzas puķes izraktas, taču dienlilijām pie Dieva auss patīk, un tās ik gadu atkal sakuplo un zied jo krāšņi. Vēlāk Dieva auss pakājē iekoptas trīs dienliliju dobes, bet laika gaitā liliju dārza veidošanā pievienojās vēl citi liliju selekcionāri: Mārtiņš Ermirass, Guntis Grants, māsas Ārija Jankovska un Līvija Priede, Edgars Bite, Latvijā lielākais dienliliju audzētājs Varis Baņģieris, Raimonds Petrovskis, Dēzija Šķimele, Ēriks Kašs. Katram šeit ir sava dienliliju dobe, tās pie Dieva auss izkārtotas kā daudzkrāsaini stari apkārt saulei, un patlaban tajās zied tūkstošiem dienliliju.
Veltījums 97. dzimšanas dienā
Laikā, kad dienlilijas plaukst krāšņos ziedos, dārzā nolemts rīkot dārza svētkus. Tie notika Jāņa Vasarieša 97. dzimšanas dienā. Pats jubilārs svinībās nepiedalījās, viņš dzīvo pansionātā Rīgā un svētkos visiem nosūtīja sveicienus — tos nodeva fotogrāfs Aivars Bite.
Staburadzieši Jānim Vasarietim dzimšanas dienā nosūtīja svētku afišu un liliju selekcionāra iecienītākos gardumus — kafiju un tumšo šokolādi. Aina Ķīse atklāj, ka veselība jubilāram nav īpaši laba, redze tikpat kā zudusi, taču viņš aizvien saglabājis skaidru un asu prātu, arī sev allaž piemitušo spēju pasmaidīt par dzīvi.
Relaksējošs plenērs
Dienliliju dārza svētki sākās ar neparastu pasākumu — mākslas plenēru. Idejas autore, Staburaga kultūras dzīves organizatore Astrīda Mencendorfa stāsta, ka sākotnēji bijusi doma dārza svētkos aicināt koncertēt korus, bet tas lai paliekot nākotnei — šogad šos svētkus svinēja mākslinieciskāk. Skaistos ziedus gleznoja mākslinieces no Aizkraukles, Staburaga, Seces, Daudzeses, Jēkabpils, Daugavpils, Salas un Kūku pagasta. Ziedu gleznošanas meistarklasi vadīja māksliniece Jolanta Ābele, studijas “Mākslas dārzs” vadītāja.
“Man šeit ļoti patīk. Turklāt man ir lieliskas skolnieces!” saka Jolanta Ābele. Māksliniece atzīst, ka ziedus nav viegli gleznot, īpaši rozes, peonijas. Taču, ja pārvalda ziedu anatomiju — zina, ka dienlilijai ir trīs lielas un trīs mazas ziedlapiņas, saprot, kā dalās kātiņš, viss ir vienkāršāk. Viņa pati atklāj, ka viņai patīk gleznot ziedus. “Kad glezno, piemēram, kaut vai portretu, esi iesprindzis, bet ziedi relaksē,” saka māksliniece.
Inga Āriņa, māksliniece no Salas, atklāj: katrs dienlilijas ziediņš zied vienu dienu, un tas nozīmē, ka vienā dienā arī jātop gleznai. “Esmu pārliecinājusies, ka vieglāk uzgleznot to puķi, kas tobrīd zied. Esmu gleznojusi peonijas — ziedēšanas laikā sāku, domāju: pabeigšu gleznu vēlāk. Nu nesanāk! Tā ir arī ar ceriņiem, rozēm un citām puķēm,” saka viņa. “Ziedus īstenībā ir sarežģīti gleznot, nav vienkārši iegūt ēnojumu, dziļumu, “izlocīt” ziedlapiņu.” Viņa bilst: plenērs Staburagā viņai ļoti patīk, un šķiet, ka dienā lilijas saziedējušas vēl košāk nekā no rīta, šurp atbraucot.
Daudzesiete Ināra Ozoliņa plenērā ziedus glezno pirmo reizi. “Mācos, un man tas ļoti patīk,” saka viņa. Gleznošanai viņa pievērsusies kādā smagā dzīves situācijā, tad iesaistījusies gleznošanas studijā Jaunjelgavā. Viņai patīkot gleznot visu, kur ir daudz krāsu. “Plenērā man neklājas viegli — biju iedomājusies: būs zaļš fons, un es tajā šur tur iezīmēšu dienziedi. Nekā! Meistarklases vadītāja māca, ka jābūt konkrētībai, tāpēc nolūkoju dažus ziedus, ko mēģinu iedzīvināt gleznā.” Jāatzīst, ka pēc dažu stundu darba rezultāts bija ļoti skaists.
Astrīda Mencendorfa piebilst: plenērā tapušos darbus rudenī varēs apskatīt izstādē Staburaga saieta nama izstāžu zālē, vēlāk tos varēs iegādāties.
Ar saksofonu — starp puķēm
Todien dārza svētku apmeklētāji varēja ne vien novērtēt plenērā tapušos darbus, bet Dieva auss pakājē izbaudīt skaistu un sirsnīgu dueta “Viņš un Viņa” koncertu. Tajā muzicē ģimene — franču mūziķis, džeza saksofonists, dziesmu autors un dziedātājs Freds Ormēns un talantīgā latviešu mūziķe Ilze Lejiņa, kas pazīstama arī kā Baltijas pirmā dāmu saksofona kvarteta “n[ex]t” dibinātāja.
Cilvēki, kuri todien ieradās koncertā, iekārtojās kalniņā pie Dieva auss vai koku paēnā. Mūziķi koncertēja uz improvizētas skatuvītes liliju dārza ielokā. Skanēja brīnišķīgi, atmosfēra bija lieliska. Un staburadzieši ir pārliecināti: Dienliliju dārza svētkiem jākļūst par šīs vietas tradīciju! ◆
Kategorijas
- Reklāmraksti
- Afiša
- Balles
- Izstādes
- Koncerti
- Teātris
- Citi pasākumi
- Sporta pasākumi
- Laikraksta arhīvs
- Foto un video
- Veselība
- Vaļasprieks
- Lietotāju raksti
- Latvijā un pasaulē
- Dzīve laukos
- Izglītība
- Operatīvie dienesti
- Novadu ziņas
- Aizkraukles novadā
- Jaunjelgavas novadā
- Kokneses novadā
- Neretas novada
- Pļaviņu novada
- Skrīveru novadā
- Vecumnieku novadā
- Viesītes novadā
- Sports
- Viedokļi/Komentāri
- Statiskas lapas
- Pazudis/atrasts
- Abonēšana
- "Staburaga" projektu raksti
- Kultūra