Staburags.lv ARHĪVS

Vilkaci, tu šoreiz biji pārāks!

Ginta Grincēviča

2019. gada 6. augusts 00:00

61
Vilkaci, tu šoreiz biji pārāks!

Tukuma pusē, Āžu kalnā, aizvadīts trešais “Vilkaču maratons”. Tas ir pārbaudījums ikviena skrējēja izturībai. Šogad uz starta izgāja arī garo distanču skrējējs Agris Noviks no Aiz­kraukles. Jaunietim finišu sa­sniegt neizdevās, taču par sacensībām saglabājies pozitīvs iespaids.

Izstājas sestajā aplī
Skrējiena kopējais distances garums bija 42 km. Lai finišētu sacensībās, skrējējam septiņās stundās jāveic 13 apļi kalnainajā apvidū. Sacensību nosaukums “Vilkaču skrējiens” nav tāpat vien. Tas ir nežēlīgs izaicinājums, kura pievarēšanai nepieciešams dzīvniecisks spēks un apņemšanās. Trase ierīkota kalnā, skrējējam jāskrien augšup un pēc tam lejup pa izcirtumiem. Sacensību dalībniekiem jāpārvar 2000 augstuma metri. To, cik sarežģīts ir skrējiens, apliecina finišējošo skaits. Uz starta šogad izgāja gandrīz 70 skrējēju, finišu sasniedza vien trešā daļa.

 “Vilkaci, tu šoreiz biji pārāks!” — ar šādu ievadtekstu sociālajā tīklā “Facebook.com” pēc skrējiena dalījās Agris Noviks. Aizkrauklietis pievarēja pusi trases (20 km). “Sestajā aplī nokrakšķēja potīte, sākumā mēģināju turpināt skriet, izmantojot nūjas, lai noņemtu svaru no kājas un kāpienos būtu vieglāk. Sāpes pastiprinājās, un es sapratu, ka varu iedzīvoties nopietnā traumā, tādēļ izstājos,” stāsta Agris. Interesanti, ka sacensību uzvarētājs balvā saņem ceturto daļu no kopējā dalības maksas fonda. Šogad “Vilkaču maratonā” uzvarēja Jānis Krūms. Viņš distanci veica 5:03;45 un balvā saņēma 462 eiro.

 “Cilvēkiem arvien vairāk patīk skriešanas pārbaudījumi dabā. “Vilk­aču skrējienā” bija nodrošināta pārtika, ūdens, pirts un pat bezmaksas alus. Atbalstītājiem bija atpūtas un izklaides zonas. Sacensību rīkotāji bija lieliski pacentušies. Šāda veida pasākumi piesaista vairāk interesentu nekā vienkāršs pusmaratons uz asfaltēta seguma. Cilvēks tiecas pie dabas, viņu vilina izaicinājums un vēlme sevi pierādīt. Septiņas stundas varbūt liekas daudz 42 km distancei līdzenā trasē, bet, ņemot vērā 2000 augstuma metrus, kas ir ceturtā daļa Everesta, atvēlētais laiks “Vilkaču skrējiena” finišēšanai bija gandrīz neiespējamā misija tiem, kas nav skrējuši kalnos,” par sacensībām stāsta Agris.

Gatavojas ultramaratonam Alpos
Šobrīd garo distanču skrējējs turpina gatavoties 145 km skrējienam Alpu kalnu augstākajā virsotnē Monblānā. Starts tiks dots 26. augustā pulksten 4 rītā, skrējējiem būs jāpārvar 9000 augstuma metri. Finiša sasniegšanai atvēlētas divas diennaktis. “Ziemā un pavasarī daudz slimoju, tagad esmu uz strīpas. Organisms nespēja tikt galā ar papildu slodzi darbam, nebiju drošs par šīs sezonas startiem. Pēdējos trīs mēnešos viss ir labi, sāku atgūt formu. Veiksmīgi esmu izvairījies no traumām, ja neskaita potīti “Vilkaču skrējienā”, kas ir sīkums. Laikus novērtēju situāciju un nolēmu pārtraukt sacensības, lai neiedzīvotos nopietnā traumā. Oktobrī piedalīšos pasaules tūres posmā Turcijā, kur trases garums būs 116 km.” Piedalīšanās Monblānā ir veiksmes loterija. Lai varētu piedalīties sacensībās, jābūt noskrietiem vismaz trīs ultramaratoniem kalnos. Par katru skrējienu tiek piešķirti kvalifikācijas punkti, un tad tiek lozēti sacensību dalībnieki. Fiziski smagiem kalnu skrējieniem starts lielākoties tiek dots naktī, lai dalībnieki pēc iespējas lielāku distanci var veikt vēsākā laikā, jo, dienai iesilstot, kar­stums skrējējam atņem ātrumu.

Neskaitot dažus elites skrējējus, kas ar skriešanu nodarbojas pilnu slodzi, Agris, tāpat kā vairums entuziastu, pats apmaksā braucienus un piedalīšanos sacensībās. “Viss no paša atkarīgs. Nespēju tik daudz strādāt, lai aizbrauktu uz visām sacensībām, kur vēlētos piedalīties. Piedalīšanās šādās sacensībās ir dārgs prieks, nākas no daudz kā atsacīties, lai piepildītu mērķi. Uz Monblānu no Latvijas brauks vismaz 12 skrējēji, arī atbalsta komanda. Man līdzi brauks tēvabrālis. Kamēr skriešu, viņš publiskos jaunāko informāciju “Facebook”, lai draugi, paziņas un interesenti redzētu, kā man veicas.

Ultramaratonu garums un sarežģītība atšķiras katrā sacensību norises vietā. Agris izrēķina vēlamo finiša laiku un uz to arī tiecas. “7000 augstuma metri līdzinās 70 km pa taisni. Pierēķinu klāt trases garumu un izrēķinu, cik daudz laika man nepieciešams, lai finišētu. Katra starta mērķis ir uzlabot iepriekšējo rezultātu. Pēc katra finiša skrējējs saņem ITRA (Starptautiskā taku skriešanas asociācija) vērtējumu. Jo augstāks vērtējums, jo lētāka ceļošana un dalības maksa sacensībās. Uzdevums ikreiz ir tikt arvien augstāk un uzrādīt labāku rezultātu. Ja skrējienā klājas slikti, jāprot izstāties. Jāieklausās ķermenī, lai nezaudētu līdzsvaru. Pēc viena smaga ultraskrējienu gada ieturēju ilgāku pauzi, lai atkoptos, jo biju izdedzis. Tikai pieredze māca iepazīt un ieklausīties sevī.” ◆