Staburags.lv ARHĪVS

Aizkrauklieši “spridzina” Horvātijā

Aizkrauklieši “spridzina” Horvātijā

No 16. līdz 23. jūlijam deju kolektīvu “Pēda” un “Radi” dejotāji, kā arī Aizkraukles apkārtnes apvienotā starptautiskā mūziķu apvienība piedalījās 53. Zagrebas starptautiskajā folkloras festivālā. Tas pulcēja 60 kolektīvus no 14 valstīm, vairāk nekā 1000 dalībnieku.

Festivāla organizatori šajos svētkos piedalīties bija aicinājuši tautas mākslas kolektīvus no bijušajām Eiropas kultūras galvaspilsētām, taču aizkraukliešiem ielūgums uz šo festivālu bija mūsu draugu, horvātu kultūras biedrības “Bosiljak”,  dāvana “Pēdas” 30 gadu jubilejā.
Lai parādītu latviešu dejas daudzveidību, tika sagatavotas divas atšķirīgas koncertprogrammas, kuras ar lielu atsaucību uzņēma skatītāji. Mēs atkal pārliecinājāmies, ka latviešu mentalitāte nav tik vēsa un atturīga, kā mums pašiem šķiet.

Sākumā nebijām priecīgi par festivāla programmā iekļautajiem papildu koncertiem, bet, saņemot zvanus no saviem draugiem dažādos Horvātijas reģionos, ka deju grupa no Latvijas “spridzina” Zagrebas folkloras festivālā, sajutāmies laimīgi un īpaši novērtēti. Tas cēla mūs spārnos, lai festivāla pēdējā koncertā nodejotu tā, ka skatuvi atstājām vētrainu aplausu, ‘‘bravo!” un “bis!” saucienu pavadībā.

Mēs radījām aizrautību ne tikai festivāla apmeklētājos, bet izraisījām lielu interesi arī Horvātijas masu medijos. Laikrakstu slejas un televīzijas ziņu sižeti, novērtējot mūsu atraktivitātes piesaistīto skatītāju daudzumu un sajūsmu, norādīja saviem politiķiem, ka kultūras sakari ir tie, kas veicina tūrisma attīstību.

Festivāla gaisotne ierāva mūs diennakts virpulī arī ar naksnīgo daudznacionālo muzicēšanu studentu kopmītnēs. Dalībnieku balle Sveta Nedelja senatnīgajā pilī neplānoti ieilga, jo mūzikas izvēli mēs ņēmām savā varā, un kolektīvi draudzīgi, rīta gaismai austot, šķīrās ar “Bermudu divstūra” “Ballējam, neguļam”.

Īsto festivāla apjomu patiesi apjautām tikai varenajā Sv. Dievmātes Zagrebas katedrālē, kur pulcējās visi festivāla dalībnieki tautas tērpos un katra grupa nesa savu ziedojumu altārim.

Domājām, ka svešā zemē iepriecināsim tikai cittautiešus, bet izrādījās, ka pirmos komplimentus saņēmām no latviešu tūristiem, Kanādas, Amerikas un Venecuēlas latviešiem. Mūsu fanu klubu veidoja reiz Rīgā dzīvojuši horvāti, kuriem pirmās mūzikas skaņas raisīja asaras un atmiņas, zagrebieši, kuri apmeklēja katru mūsu koncertu, draugi un radi, kuri sabrauca no visas valsts, lai apbrīnotu, cik labi latviešu tautas mākslā un latviešu tautas tērpā izskatās ne tikai latvieši, bet arī horvāti Ivica Jendroks un Danijels Krmičs.

Festivāla atklāšanā, klātesot dalībvalstu vēstniekiem, runu teica Horvātijas kultūras ministre Nina Obuljena Koržineka. Oficiālajā pieņemšanā  Zagrebas domē pateicību par dalību festivālā saņēmām no pilsētas mēra vietnieces Jelenas Pavičičas-Vukičevičas un festivāla direktora Tvrtko Zebeca rokām.

Lai bagātinātu iespaidus par Horvātiju un atpūstos, mājupceļā ciemojāmies pie draugiem Podravske Sesvete, kur apmeklējām Josipa Čugovčana etnomāju un muzeju, muzicējām, dziedājām un dejojām kopā ar pensionāru biedrības dāmām, apmeklējām eko vīna dārzu un izbaudījām horvātu nacionālos ēdienus.

Par iespēju piedzīvot brīnišķīgus mirkļus Horvātijā, par ieguldīto darbu  brauciena dalībnieki ir no sirds pateicīgi mūziķu grupai, deju kolektīvu vadītājai Unai Staklei un  Ivicam Jendrokam.

Šajās dienās baudīto horvātu viesmīlību vēl ilgi atcerēsimies un noteikti izmantosim ielūgumu atgriezties. ◆