Staburags.lv ARHĪVS

Nometne — pateicība misiju karavīriem

Nometne — pateicība  misiju karavīriem

Kokneses novada Bebru pagastā šonedēļ darbojas bērnu un jauniešu nometne “Mazais Namejs”. To organizē un realizē Latvijas Skautu un gaidu centrālā organizācija sadarbībā ar fondu “Namejs”, kura valdes priekšsēdētājs un nometnes idejas autors ir bijušais Latvijas Nacionālo bruņoto spēku (NBS) komandieris Raimonds Graube. Nometnes dalībnieki ir bērni no 11 līdz 15 gadu vecumam, un viņu vecāki piedalās vai piedalījušies starptautiskajās militārajās misijās.
Nepadarīta darba sajūta
Šī ir fonda “Namejs” otrā rīkotā nometne, pirmā bija Īvandē, Kuldīgas novadā. Nometnes grafiks ir piesātināts ar piedzīvojumiem un tajā netrūkst pat nakts spēļu jeb iespējas realizēt citkārt šajā vecumā aizliegto “augli” — negulēšanu naktī.
Raimonds Graube, jautāts par šādas nometnes ideju, teic, ka, aizejot no darba NBS (2017. gadā) kā komandierim, bijusi nepadarīta darba sajūta. “Uzskatu, ka valstiskā līmenī esam nepietiekami teikuši paldies militāro misiju karavīriem, jo vairāk viņu ģimenēm. Par to, ko karavīrs darījis valsts labā.” Nav noslēpums, ka daži no viņiem misijās gāja bojā.
Bērnu vasaras nometne ir viens no šādiem paldies. Lai nometni organizētu, nepieciešama nauda. Šajā gadījumā atbalstītāji ir gan citi karavīri, zemessargi. Lielākas naudas summas ziedojuši arī uzņēmums “Latvijas finieris”, ASV vēstniecība Latvijā, Latvijas Virsnieku apvienība, Pasaules Brīvo latviešu apvienība, Aizsardzības ministrija, Zemes­sar­dze, NBS, kā arī privāti ziedotāji. Atbalstu sniedz arī Kokneses novada pašvaldība.
Ciemos pie aizsardzības ministra
Nometne izvietota bijušās Vecbebru Profesionālās vidusskolas kopmītnes ēkā. Stāstot par nometni, Raimonds Graube teic, ka tajā piedalās 97 bērni no visas Latvijas. Visas darbības laikā tiek nodrošināta augsta drošības kontrole, un tas iespējams, sadalot dalībniekus grupās pa desmit un katrai kopai ieceļot vadītāju. Katrs rīts sākas ar valsts karoga pacelšanu un valsts himnas dziedāšanu. Dienas beigās nolaiž karogu un dzied nacionālo pašapziņu stiprinošo dziesmu “Vakarjunda”, kas pazīstama arī kā “Svēts mantojums”.
Ikdienā lielu daļu veido skautu un gaidu iemaņu apgūšana, kā arī vēsturiski patriotiskas, fiziskas nodarbības, piemēram, pārgājieni, sporta spēles. Viena no dienām atvēlēta Lielvārdes militārās aviācijas bāzes apmeklējumam. Trešdienas vakarā bija tikšanās ar eksprezidentu Raimondu Vējoni, savukārt vakar dalībnieki devās uz Iršu pagastu, kur viesojās aizsardzības ministra Arta Pabrika dzimtas īpašumā un tikās ar ministru. Vienas no aizraujošākajām nodarbībām ir nakts spēles, kā arī “Patria” skrējiens. Tajā piedalās komandas, kurās ir dažādu vecumu bērni. Spēle māca darboties komandā, pārvarēt fiziskus un emocionālus šķēršļus, piemēram, pagājušajā gadā pārkāpjot pāri divus metrus augstai šķēršļu sienai. Otrdiena bija paredzēta Vecbebru iepazīšanai. Netrūka arī uzdevumu — no vietējiem iedzīvotājiem savākt sešas dzejoļa rindas. Tas nozīmēja iet pie svešiem cilvēkiem, pārliecināt viņus pateikt vienu rindiņu. Katrai grupai bija jāizdara arī viens labs darbs. Kāda strādāja tēlnieka Voldemāra Jākobsona memoriālās mājas apkārtnē, citas grupas meitenes dejoja par prieku kādas mājas saimniekam, kamēr puisis nopļāva zāli. Raimonds Graube teic, ka šāds uzdevums māca komunicēt, spēju pārvarēt bailes uzrunāt svešinieku, kā arī izzināt apkārtni. ◆