“Ogle” aizdedzina ugunskuru sirdīs

Viesītes novada Saukas dabas parka teritorijā “Bincāni” aizvadīts pirmais garīgās veselības un mūzikas festivāls “Ogle”, ko ar profesionāļu palīdzību rīkoja neretiešu Cepurīšu ģimene. Pirms gada ģimene piedzīvoja traģēdiju — viņu tobrīd 24 gadus vecais dēls Māris izdarīja pašnāvību. Ģimene atklāti runā par pārdzīvoto, meklē atbildes notikušajam un uzsver: par to ir jārunā, lai piedzīvotu pēc iespējas mazāk līdzīgu traģēdiju. Festivāls rīkots Māra 25. dzimšanas dienā.
Beidzot jāsāk runāt!
“Ogles” rīkotāji uzsvēruši: festivāla misija ir veicināt sabiedrības garīgās veselības attīstību un izpratni par tās nozīmīgumu cilvēka dzīvē, bet tā mērķis — muzikālā un radoši aktīvā gaisotnē izglītot sabiedrību garīgās veselības jomā, lai novērstu depresijas izplatību un samazinātu pašnāvību skaitu Latvijā. Statistika liecina, ka 2019. gadā esam 10. vietā pasaulē un piektajā Eiropā pēc izdarīto pašnāvību skaita, bet sabiedrības nostādnes par garīgo veselību un vīrišķību neļauj runāt par šo tēmu. Festivāla rīkotāji piedāvāja apmeklētājiem piedalīties ar garīgo veselību saistītās darbnīcās, turklāt visu peļņu novirzot organizācijām, kas strādā ar šo problēmu, lai sabiedrība beidzot sāktu par to runāt un zinātu, kā rīkoties šajās sarežģītajās situācijās.
Festivālā uz skatuves kāpa zināmākie pašmāju hiphopa mākslinieki — Arturs Skutelis, Ansis, “Latgalīšu reps”, “Singapūras satīns”, “Brīvrunu projekts”, “Sudrabu sirds” un citi, savukārt rokmūziku festivālā pārstāvēja “Double Faced Eals”, “Bloody Heels”, “Franco Franco”, “Riga Reggae”, “Blue Jean Serenade”. Kā īpašais viesis bija ieradies norvēģu urbānās kultūras mākslinieks “Gunnar The Fifth”, kuram šī bija pirmā uzstāšanās Latvijā.
Iesaistās studenti
Neretietis Maigurs Cepurītis, Māra tētis, stāsta, ka pirmās sajūtas pēc festivāla ir kā visiem, vērtējot darba rezultātu — vienmēr varēja kaut ko izdarīt labāk: “Bērniem — Alisei un Jānim — radās šī ideja, taču mums nebija ne jausmas, cik daudz spēka, laika un zināšanu vajadzīgs, lai sarīkotu šāda mēroga pasākumu. Ar daudzām lietām saskārāmies pirmo reizi, pasākuma rīkošanā ļoti daudz palīdzēja Latvijas Kultūras koledžas Informācijas un tehnoloģiju nodaļas vadītājs Jānis Jansons. Iesaistījās arī koledžas studentu grupa, kas aktīvi pie pasākuma rīkošanas strādāja vismaz pusgadu, tās bija organizatoriskas lietas, darbs ar medijiem, atbalstītājiem, mūziķiem. Manuprāt, mums izdevās iecerētais, uz “Ogli” bija sabraukuši ne tikai vietējie — neretieši un lonieši, bija hiphopa talanta cienītāji no citām Latvijas vietām. Arī ar tik lielu mediju uzmanību saskārāmies pirmo reizi, daudz jautājumu, interviju, taču tāds jau arī bija mūsu mērķis — lai pievērstu šīm problēmām pēc iespējas plašāku uzmanību. Gandarījums par paveikto ir milzīgs. Prieks par mūziķiem, kuri pēc festivāla atzina, ka nākamgad atkal labprāt brauks uz Sauku, ja vien aicināsim, jo ikdienā tik daudziem hiphopa māksliniekiem ļoti reti izdodas sapulcēties kopā vienā festivālā, kāpt uz vienas skatuves.”
Raidījumam “Panorāma” Maigurs Cepurītis sacīja: “Tas ir par piemiņu mūsu dēlam. Viņam vakar būtu palikuši 25 gadi, bet viņš sāka lietot zālīti, pēc tam stiprākas narkotikas un izdarīja pašnāvību. Tad mēs sākām pievērst sabiedrības uzmanību, ka ir tāda lieta kā atkarības un depresija.”
Prieka filozofijas darbnīca
“Ogli” apmeklēja arī veselības ministre Ilze Viņķele, savukārt Veselības ministrija un “Pusaudžu resursu centrs” bija sagādājis tematisko telti “Viss ir norma”, kurā norisinājās meistarklases, lekcijas un sarunas par mentālās veselības tēmām. Apmeklētājiem bija iespēja individuāli konsultēties ar psihologu un satikt jauniešus, kas paši ir saskārušies ar dažādām grūtībām un brīvā atmosfērā ir gatavi savā pieredzē dalīties. Savukārt krīzes centrs “Skalbes” festivālā darbojās īpašā teltī, kurā norisinājās meistarklases, lekcijas un diskusijas par garīgās veselības tematiku, kā arī bija iespējams psihologa atbalsts.
Festivālā darbojās arī prieka filozofijas darbnīca, un tā vadītājs Ričijs uzskata, ka prieks ir kompass. Šis kompass nekad nekļūdās, bet vai mums ir drosme tam sekot? Darbnīcā viņš dalījās ar dažādām praktiskām metodēm, ar kurām iemiesot savu augstāko prieku. Interesenti varēja piedalīties apzinātās elpošanas sesijā, bija iespēja aplūkot un iepazīties ar Faluņdafā garīgās mācības grāmatām, kas ir praktizētāju ceļvedis ikdienas dzīvē. Darbojās papīra lotosu izgatavošanas darbnīcas, mazākajiem bija sagādāta izjāde ar poniju, lielo burbuļu pūšana un žonglēšanas skola.
Svarīgākais — izglītoties
“Par paveikto ir milzīgs gandarījums, esam pa šīm dienām saņēmuši lielu adrenalīna devu,” teic Irēna Cepurīte, Māra mamma. “Mūsu festivālā abas dienas piedalījās arī veselības ministre Ilze Viņķele, kura iesaistījās diskusijās, manuprāt, tas ir labs rādītājs. Lai gan “Ogle” nesapulcēja cilvēku pūli un sākumā jutāmies mazliet neērti, ka uz lielās skatuves kāpj Latvijā populāri mākslinieki, bet skatītāju pulks nav milzīgs, viss noritēja mierīgā, ļoti pozi-
tīvā, atvērtā noskaņā. Prieks, ka pēc festivāla esam guvuši jau pirmās atziņas, piemēram, šurp bija devušies arī jaunieši pa vienam, kurus katru nomāca kāda problēma, un šeit, šajā vietā, viņiem izdevās atrast otru cilvēku, kurš jūtas tāpat, kurš ir līdzīgā situācijā. Šie jaunieši mājās aizbrauca ar pārliecību, ka viņš tāds nav vienīgais un, iespējams, arī ar kādu padomu, risinājumu.”
Irēna teic, ka svarīgākais ir izglītoties, lai izprastu, kas notiek ar tavu bērnu, tuvu cilvēku, ir jāzina, kādām niansēm un pazīmēm jāpievērš uzmanība, kad ir jāsatraucas, kad jāreaģē.
Atvēruši ceļu lielam projektam
Pati to izpratusi, apmeklējot dažādas lekcijas, runājot un analizējot ģimenē piedzīvoto traģēdiju. “Ir ģimenes, kur nosoda jaunieti, neatzīst problēmu, ignorē. Mums bija citādāk — es tolaik biju Norvēģijā, bet Māris — Neretā, lauku mājās. Viss notika dažu nedēļu laikā — viņš piedzīvoja krasas garastāvokļa maiņas, no ļoti depresīva līdz ļoti labam noskaņojumam, daudz pievērsās meditācijai. Neko sliktu tajā nesaskatījām — daudzi mūsdienās to praktizē, taču tad Māris pārstāja komunicēt. Atteicās no tālruņa, pārstāja izmantot datoru, izdzēsa savu profilu no sociālajiem tīkliem. Noklausoties krīžu un konsultāciju centra “Skalbes” lekcijas, tagad zinu, ka tās ir pirmās zīmes, kas liecina, ka cilvēks ir pieņēmis lēmumu,” atklāj Irēna.
Pēc “Ogles” izskanēšanas Cepurīšu ģimene teic, ka ir ieguvusi daudz jaunu kontaktu, daudz paziņu un labu draugu. “Esam atvēruši ceļu lielam, plašam projektam, ko noteikti turpināsim. Tagad zinām virzienus, kas jāuzlabo, zinām, kas jāpapildina, ir ieteikumi, kā rast finansējumu. Un pāri visam ir daudz, daudz pozitīvu emociju, ko piedzīvojām šajās dienās. Paldies Māra draugiem, kuri palīdzēja uzbūvēt rampu, kuri šo grūto laiku izdzīvojuši kopā ar mums,” teic Irēna Cepurīte. ◆
Kategorijas
- Reklāmraksti
- Afiša
- Balles
- Izstādes
- Koncerti
- Teātris
- Citi pasākumi
- Sporta pasākumi
- Laikraksta arhīvs
- Foto un video
- Veselība
- Vaļasprieks
- Lietotāju raksti
- Latvijā un pasaulē
- Dzīve laukos
- Izglītība
- Operatīvie dienesti
- Novadu ziņas
- Aizkraukles novadā
- Jaunjelgavas novadā
- Kokneses novadā
- Neretas novada
- Pļaviņu novada
- Skrīveru novadā
- Vecumnieku novadā
- Viesītes novadā
- Sports
- Viedokļi/Komentāri
- Statiskas lapas
- Pazudis/atrasts
- Abonēšana
- "Staburaga" projektu raksti
- Kultūra