Staburags.lv ARHĪVS

Nogrimušo kuģu stāsti

www.staburags.lv

2019. gada 5. jūlijs 00:00

1
Nogrimušo kuģu stāsti

Iesaka Agita Grīnvalde-Iruka, galvenā redaktore

Meklējot, ko apskatīt Jūrkalnē, tūrisma objektu sarak­stā ieraudzīju vētru muzeju, par ko biju pārsteigta, jo nekad par tādu nebiju dzirdējusi. Bija skaidrs, ka, ceļojot pa Kurzemi, tas noteikti jāapmeklē. “Izstādes telpā ir radīta vide kā jūras dzelmē, ļaujot “ienirt” un ielūkoties “nogrimuša vraka” tilpnē,” vēstīts muzeja aprakstā, un tā apmeklējums patiešām nelika vilties.
No ceļa puses raugoties, nekas gan neliecina, ka it kā no skata necilajā, pelēkajā ēkā, kuru ceļa pusē rotā pārtikas veikala izraibinātie skatlogi, būtu kāds muzejs. Taču, iebraucot pagalmā, top skaidrs, ka te sadzīvo māksla un vēsture.
Muzejs izvietots Jūrkalnes pagasta tautas nama otrajā stāvā, un tas vēsta par Baltijas jūras stihijas upuriem, papildināts ar pludmalē atrastajām un no dzelmes izceltajām senlietām. Pirms muzeja apskates tautas nama darbiniece mums izstāsta leģendu par to, kā radusies Jūrkalne, bet tālāk visu ļauj pētīt un izbaudīt pašiem.
Muzeja telpa izveidota kā improvizēts nogrimis burinieks, tādēļ apmeklētāji var apskatīt un izjust zemūdens kultūrvēsturisko mantojumu. Apbrīnojami, ka tik mazā telpā var ietilpināt tik interesantu un informatīvi bagātīgu ekspozīciju. Tajā var apskatīt nirēju ekipējumu un atribūtiku, zemūdens atradumus. Par katru izpētīto nogrimušo kuģi izveidots informatīvs stends. Ekspozīciju papildina videomateriāli, kas uzņemti jūras dzelmē, un fonā skan mūziķa Igo radītā kompozīcija, kuru veido jūras šalkas, putnu dziesmas un citas dabas skaņas. Tā lieliski sasaucas ar ekrānā redzamo. Tāpat iespējams apskatīt bagātīgu digitālo fotomateriālu, kurā stāstīts par šīs ekspozīcijas galveno veidotāju Voldemāru Rainu, kurš veicis pirmos zemūdens izrakumus Latvijā. Viņš ir leģendārs cilvēks — vēsturnieks un profesionāls ūdenslīdējs, vienīgais licencētais zemūdens arheologs Latvijā, Latvijas Zemūdens arheoloģijas centra vadītājs un dibinātājs. Kopā ar draugiem un domubiedriem uzgājis un izpētījis daudzu nogrimušu kuģu vrakus, izcēlis no dzelmes simtiem dažādu vēsturisku priekšmetu. Piemēram, 1995. gadā viņš bija pirmais, kas uzgāja vācu kuģi “Elbing”, par kuru ir stāsts arī muzejā.
Eksponāti ir daudzveidīgi un interesanti, tie atspoguļo dažādus laika posmus, lielākā daļa priekšmetu atrasti tieši Kurzemes jūrmalā. Ek­sponātu atlasi muzejam veikusi V. Raina dzīvesbiedre Inese Helviga, viņa veidojusi ekspozīcijas tekstus un bijusi tā kuratore.
Voldemāra Raina vārds labi zināms arī mūsu puses vēsturniekiem un novadpētniekiem, jo viņš pētījis nogrimušo Staburaga klinti, Oliņkalnu Klintainē un niris Kokneses pilsdrupu pakājē. Digitālajā fotoekspozīcijā Jūrkalnē apskatāmi materiāli arī no šīm izpētes ekspedīcijām. ◆