''Ilustrētā Pasaules Vēsture"

Latvijas Neatkarības karš: Cēsu kaujām — 100!
1919. gada vasaras saulgriežos Vidzemē Līgosvētku ugunskuru vietā liesmo šauteņu uguns un dārd lielgabali. Risinās Cēsu kaujas — viena no lielākajām militārajām operācijām Latvijas. Neatkarības kara laikā sarežģītajā militāri politiskajā situācijā saduras sabiedroto — latviešu un igauņu — intereses pret baltvācu un vācu interesēm.
Galvenās kauju vietas ir Cēsu pilsētas apkārtnē, bet cīņas notiek visā Vidzemē un noslēdzas Rīgas pievārtē. Daudzās no tām ir uzstādīti pieminekļi vai piemiņas zīmes, bet daudzviet par notikumiem, kuros izšķīrās Latvijas nākotne, mūsdienās nekas neliecina.
13 neaizmirstamas dienas.
Padomju Savienības līderis un viņa ģimene pārsteidz amerikāņus nesagatavotus.
1959. gada septembrī Padomju Savienības līderis Ņikita Hruščovs un viņa ģimene ierodas teju divu nedēļu ilgā vizītē ASV. Odiozā personība kapitālisma bastionā jūtas kā zivs ūdenī un nekautrējoties eksplodē niknumā, ja viņam kas nepatīk. Šis ceļojums daudzējādā ziņā ieraksta sevi aukstā kara vēsturē, tostarp arī ar vienu no šī laika traģikomiskajām epizodēm: padomju līdera atklātajām dusmām par to, ka viņu neved uz Disnejlendu.
Mozaīka rāda ceļu uz Jeruzalemi.
Kad 1884. gadā kristieši sāk celt sev dzīvesvietu uz antīkā laikmeta pilsētas Mādebas drupām Jordānijā, viņu skatam paveras mozaīkas, ko neviens nav skatījis vairāk nekā tūkstoš gadu. Īpašs pārsteigums ir sīko akmentiņu klājums, kas salikts kā milzīga Svētās zemes karte.
Džeina Ostina pati neizbauda ne mīlestību, ne panākumus.
Britu rakstnieces Džeinas Ostinas romāns “Lepnums un aizspriedumi” romantiska satura literatūras cienītājiem ir īsts saldēdiens, turklāt vienlaikus piedāvā kultūrvēsturisku ceļojumu 19. gadsimta sabiedrības uzskatos un dzīvesveidā. Pati Džeina savā īsajā mūžā attiecību skaistumu tikpat kā neizbauda un slavas augļus — arī ne.
Korintas kanāls: grieķu sapnis piepildās pēc 2500 gadiem.
6. gs. pr. Kr. Delfu orākuls pavēsta: kanāls caur zemes strēli pie Peloponēsas pilsētas Korintas saniknos grieķu dievu valdnieku Zevu. Tomēr 1893. gadā kanālu atklāj.
Kauja par Primosoles tiltu.
1943. gada vasarā Sicīlijā satiekas divas elites desantnieku vienības: britu “sarkanie velni” pret vācu “zaļajiem velniem”.
375 km garš ūdensvads veldzē Losandželosas slāpes.
20. gadsimta sākumā Losandželosu apdraud sausums un dzeramā ūdens trūkums. Kritiskajā situācijā risinājumu piedāvā inženieris Viljams Malholends: ūdeni pilsētai var pievadīt pa milzīgu cauruli no Ouensas upes Sjerranevadas kalnos vairāku simtu kilometru attālumā. Ar viltību, dinamītu un ūdens lielgabaliem viņš ķeras pie vērienīgā projekta īstenošanas.
Bruņinieki terorizē tirgotājus.
16. gadsimta sākumā bruņinieki aplaupa ceļotājus, saņem gūstā un tuviniekiem sūta “dāvanā” nocirstu upura roku.
Vācu algotņi Eiropas armijās.
16. gadsimtā vācu zemēs savervētie algotņi ar panākumiem cīnās dažādu Eiropas valdnieku armijās.
Landsknehti ir labi organizēti, pakļaujas disciplīnai un bieži sagrauj pat skaitliski lielākas armijas, kas sastāv no kūtriem augstmaņiem un piespiedu kārtā rekrutētiem zemniekiem.
Vēsture vēstulēs: “Tu pieņēmi manu liekulību par dievbijību”.
Pjērs de Pallē jeb Abelārs ir viens no Francijas izglītotākajiem teologiem un filozofiem, bet viņa audzēkne Eloīza — par 20 gadiem jaunāka. Kad abi iemīlas un ļaujas kaislei, Eloīza kļūst grūta, viņi steigā slepeni apprecas, bet pēc tam Abelārs nosūta Eloīzu uz klosteri.
Jaunietes tēvabrālis pārskaišas par goda laupīšanu aizbilstamajai un liek saviem ļaudīm Abelāru izkastrēt. ◆
Kategorijas
- Reklāmraksti
- Afiša
- Balles
- Izstādes
- Koncerti
- Teātris
- Citi pasākumi
- Sporta pasākumi
- Laikraksta arhīvs
- Foto un video
- Veselība
- Vaļasprieks
- Lietotāju raksti
- Latvijā un pasaulē
- Dzīve laukos
- Izglītība
- Operatīvie dienesti
- Novadu ziņas
- Aizkraukles novadā
- Jaunjelgavas novadā
- Kokneses novadā
- Neretas novada
- Pļaviņu novada
- Skrīveru novadā
- Vecumnieku novadā
- Viesītes novadā
- Sports
- Viedokļi/Komentāri
- Statiskas lapas
- Pazudis/atrasts
- Abonēšana
- "Staburaga" projektu raksti
- Kultūra