Uzņēmums iecerējis attīstīt neattīrītas plastmasas pārstrādi

Pļaviņās reģistrētais uzņēmums “PPRP” lūdzis atļauju veikt neattīrītas plastmasas pārstrādi un izvietot jaunas reģenerācijas iekārtas Kokneses un Pļaviņu novada pašvaldības teritorijā. Abas pašvaldības uzņēmumam devušas atļauju un iespēju, ieceri deputāti neatbalstīja vienprātīgi, diskutēja par šo jautājumu, taču ir vienojušies un izvirzījuši arī nosacījumus, kas uzņēmumam jāizpilda.
Atceļ decembra lēmumu
“Staburags” jau rakstīja, ka uzņēmums “PPRP” pagājušajā gadā lūdza šādu atļauju Pļaviņu novada pašvaldībā ar ieceri attīstīt neattīrītas plastmasas pārstrādi ar atkritumu pirolīzes iekārtu Bebrulejas ielā, Pļaviņās. 27. decembrī Pļaviņu novada domes sēdē deputāti šo ieceri neatbalstīja un ierosināja uzņēmumam izskatīt jautājumu par iespēju veikt plānoto darbību ārpus Pļaviņu pilsētas robežām.
14. maijā SIA “PPRP” iesniedza Pļaviņu novada domē iesniegumu ar lūgumu izskatīt jautājumu par 2018. gada 27. decembra lēmuma atcelšanu, jo uzņēmums ir saņēmis nepieciešamās atļaujas. Pļaviņu novada dome saņēma arī Valsts vides dienesta (VVD) Madonas reģionālās vides pārvaldes vēstuli, kurā sniegta informācija un pārvaldes vērtējums par uzņēmuma “PPRP” plānoto darbību. VVD norāda, ka, ņemot vērā pirolīzes iekārtas nelielos pārstrādes apjomus, gaisu piesārņojošie vielu daudzumi varētu būt nelieli. Ja tiks ievēroti visi piesardzības pasākumi un iekārtas darbības rezultātā radītie atkritumi tiks uzglabāti telpās atbilstošos konteineros, tad vides kvalitāti tas neietekmētu.
30. maijā domes sēdē deputāti vienojās atcelt iepriekš pieņemto lēmumu un tomēr atļaut SIA “PPRP” veikt darbības ar atkritumiem — neattīrītas plastmasas pārstrādi ar atkritumu pirolīzes iekārtu, ar noteikumu, ka tiks ierīkotas ne vairāk kā divas pirolīzes iekārtas. Pļaviņu novada dome slēgs līgumu ar uzņēmumu par sadarbību vides sakārtošanas un uzlabošanas jautājumos. Par balsoja astoņi deputāti — Andrejs Bērziņš, Elita Kaņepēja, Silga Stučka, Alita Kluša, Andris Ambainis, Aigars Lukss, Mārtiņš Daģis, Jānis Podnieks, pret — Pēteris Kalniņš, atturējās divi deputāti — Ainārs Arnītis un Valdis Mičulis.
Izvirza
nosacījumus
Tas pats uzņēmums atļauju veikt tādu pašu pārstrādi lūdza arī Koknesē, “Mazsiliņos”.
Uzņēmums iecerējis pārstrādāt četras plastmasas atkritumu tonnas diennaktī, 1008 tonnas gadā. Vienlaikus uzglabājamo atkritumu apjoms ēkā būtu 24 tonnas. Un arī te šo ieceri atbalstīja. Par nobalsoja 10 Kokneses novada domes deputāti — Ilgonis Grunšteins, Aigars Kalniņš, Dāvis Kalniņš, Rihards Krauklis, Jānis Krūmiņš, Henriks Ločmelis, Ivars Māliņš, Edgars Mikāls, Māris Reinbergs, Dainis Vingris), pret — Pēteris Keišs un Ziedonis Vilde, atturējās Valdis Silovs.
Kokneses novada domes deputāti apstiprināja arī nosacījumus, ka uzņēmumam vispirms jāsaņem Valsts vides dienesta un Veselības inspekcijas atļaujas darbības veikšanai. Tāpat jānodrošina ražošanas process, izejvielu glabāšana un pārstrādes produktu uzglabāšana slēgtās telpās.
Vajadzīga arī
personiska pārliecība
SIA “PPRP” valdes loceklis Normunds Puško “Staburagam” teic, ka uzņēmuma nolūks nav veikt darbības, kas neatbilst likumam, tāpat pirms pirolīzes iekārtu iegādes uzņēmumā izpētīti normatīvie akti, kas ļauj veikt šāda veida atkritumu pārstrādi attiecīgajā teritorijā. Uzņēmums ieguvis abu pašvaldību — gan Kokneses, gan Pļaviņu — atļauju savas darbības sākšanai un iecerējis to attīstīt abās teritorijās. “Uzņēmums ir izveidots uz esoša uzņē-
muma bāzes, laika gaitā ir radusies doma izveidot un pārbaudīt jaunu darbošanās virzienu, kas ir saistīts ar plastmasas atkritumu pārstrādi, kura rezultātā veidojas atjaunojamais resurss. Līdz ar to ir iespēja izveidot komercprojektu un veikt darbības, kas saistītas pagaidām ar reģionu attīrīšanu no plastikāta atkritumiem. Tas ir eksperimentāls projekts, pagaidām grūti spriest, kā tas attīstīsies, vai būs efektīvs vai neefektīvs, vienīgais, kas šobrīd skaidri zināms — process nerada nekādu papildu slodzi ekoloģijai vai neērtības iedzīvotājiem. Ir divas nianses — viena ir saistīta ar likumos noteiktu kārtību, kas jāievēro, jāizpilda, un šobrīd pilnībā viss atbilst likumos noteiktajai kārtībai, esam izpildījuši visus nosacījumus. Otrs aspekts — viss, kas saistās ar atkritumiem vai atkritumu pārstādi, cilvēkos rada nedrošības sajūtu, jo iedzīvotāji ir diezgan maz informēti. Apspriežot šo jautājumu, jāgūst pārliecība, ka, īstenojot šādu iniciatīvu, netiek nodarīts kaitējums ne apkārtējai videi, ne iedzīvotājiem. Veicot pārbaudes, izpētot visus noteikumus, skaidrs, ka nekādas negatīvas sekas netiek radītas un pats process nerada nekādas neērtības. Gan Latvijā, gan pasaulē arvien vairāk krājas plastikas atkritumu, ar kuriem nekas nenotiek, apkārtējā vide tiek arvien vairāk piesārņota. Mūsu iecerētais plastmasas atkritumu process nerada negatīvas sekas, vienkārši cilvēkiem ir grūti pieņemt kaut ko jaunu un nezināmu.”
Viedokļi
Aigars Lukss, Pļaviņu novada domes priekšsēdētājs
— Uzņēmums prasīja atļauju pašvaldībai, un no pagājuša gada decembra līdz šim brīdim konsultējāmies ar Valsts vides dienestu, ar dažādiem ekspertiem, kuri ir kompetenti šādos jautājumos. Uzņēmums parādīja prototipu, kā tas strādā, un tas sniedza vēl papildu informāciju, kas bija noderīga, pieņemot lēmumu. Jautājām arī par darba vietām. Uzņēmums apgalvo, ka radīs jaunas darba vietas, tomēr jāapzinās, ka tas šobrīd ir izmēģinājuma variants. Kā viss noritēs, to vēl nevar precīzi paredzēt, bet uzņēmums apsolīja, ja darbība attīstīsies, tad radīsies arī darba vietas. Laiks, kad uzņēmums varētu sākt darbu, ir atkarīgs tikai no viņiem pašiem, jo pašvaldības atļauja tam ir, jākārto pārējās, un var strādāt. Pieņemot šo lēmumu, protams, tas nebija vienprātīgs, deputātu domas atšķīrās, galvenā problēma, par ko ir satraukums, — cik šī plastmasas pārstrāde un process ir kaitīgs, ko izjutīs iedzīvotāji, bažas bija arī par to, vai tas iedzīvotājiem neradīs neērtības un apgrūtinājumu. To arī mēs apzināmies, pieņemot šo lēmumu, taču uzskatu, ka tas ir VVD kompetencē, kam ir jākontrolē, vai uzņēmums ievēro visus noteikumus un prasības. Papildus slēdzam līgumu ar uzņēmumu, ka viņi sadarbosies ar pašvaldību apkārtējās vides sakopšanā, esam vienojušies par turpmāku tikšanos divas reizes gadā, lai pārrunātu un diskutētu par ražošanas procesa gaitu.
Dainis Vingris, Kokneses novada domes priekšsēdētājs
— Dodam iespēju šim uzņēmumam sevi pierādīt Valsts vides dienestam, Veselības inspekcijai un Būvinspekcijai. Domāju, tas nebūs viegli, bet uzņēmums ir gatavs pierādīt un saskaņot savu iecerēto darbību ar visām attiecīgajām institūcijām. Dodot uzņēmumam atļauju, izvirzīsim noteikumus, ka tas saražotā materiāla un ražošanas procesu, pārstrādes produktu, nodrošinās slēgtās telpās. Tehnoloģijas attīstās, ienāk rūpnīcas, kur notiek dažādi ķīmiskie procesi — ražo putuplastu, gāzi, katrā ražošanā ir kaut kādi procesi. Mēs pārāk no visa baidāmies, bet, ja nebūs nekādas ražošanas, kur ņemsim līdzekļus? Ja uzņēmēji nevēlēsies te strādāt, ja nebūs ražošanas, nebūs nekā, nebūs nodokļu maksātāju, nebūs, kas pensijas maksā.
Pēteris Keišs, Kokneses novada domes deputāts
— Papētīju internetā, konsultējos ar šajā jomā zinošiem cilvēkiem. Latvijā nekur tāda iekārta nedarbojas, tas ir ļoti sarežģīti, jo par šādu plastmasas pārstrādi ir tikai eksperimentāli pētījumi, kas ir diezgan nevienprātīgi. Olainē ir plastmasas pārstrādes rūpnīca, bet tur tā tiek šķirota, mazgāta un pēc tam granulēta otrreizējai pārstrādei, taču tas ir cits process. Mani uztrauc tas, ka darbs ar pirolīzes iekārtu ir ķīmisks process, kā rezultātā veidosies kaitīga gāze.
Mana prioritāte tomēr ir iedzīvotāji, un tās solītās darba vietas, ja būs, ir otršķirīgas.
Ziedonis Vilde, Kokneses novada domes deputāts
— Tas ir eksperiments, mani iekārta nepārliecināja, papētīju internetā. Neraugoties uz to, ka darbības sākšanai uzņēmējiem no vairākiem dienestiem jāsaņem atļauja, ir dažādas blaknes. Ja ražošanas procesā kaut kas ir sabojājies, tad pie mums diemžēl ražošanas turpinās, uzņēmums turpina strādāt, neraugoties uz to, ka ir daudz dažādu dienestu, kas pārbauda un uzrauga to darbību. Koknese ir vai nu tūrisma centrs vai vieta, kurā attīstīt ražošanu, abas lietas parasti kopā neiet. Jāsaprot, kurā virzienā ejam. Uzskatu, ka ražošanu vajag, bet tai ir jābūt pārbaudītai, šajā gadījumā nezinām, “uz ko parakstāmies”. Dodam atļauju, ļoti riskējot, jo nezinām, kas tur īsti izveidosies. Vai tur ierīkos 10 iekārtas, vai, lai atražotu sevi, 100 iekārtas. Un vai būs milzīgs skurstenis, pa kuru ar vēju uz Kokneses centru pūtīs dažādas pārstrādes procesā radušās vielas. Tas, ko šodien uzņēmēji parādīja, nav nekas, jo iekārta nestrādāja, neredzējām reāli darbojošos iekārtu, pat nezinu, kā tā darbosies. Kamēr dabā nevar apskatīties, saprast, kā tā darbojas, esmu pret šādu ieceri.
Fakts
Plastmasas pirolīzes tehnoloģija joprojām ir eksperimentālās izpētes posmā. Pirolīzes tehnoloģija paredzēta darbībām ar atkritumiem — neattīrītas plastmasas pārstrādi ar atkritumu pirolīzes iekārtu, kas nešķirotus un neattīrītus plastmasas atkritumus var pārstrādāt šķidrajā frakcijā, tehniskajā ogleklī un deggāzē.
Kategorijas
- Reklāmraksti
- Afiša
- Balles
- Izstādes
- Koncerti
- Teātris
- Citi pasākumi
- Sporta pasākumi
- Laikraksta arhīvs
- Foto un video
- Veselība
- Vaļasprieks
- Lietotāju raksti
- Latvijā un pasaulē
- Dzīve laukos
- Izglītība
- Operatīvie dienesti
- Novadu ziņas
- Aizkraukles novadā
- Jaunjelgavas novadā
- Kokneses novadā
- Neretas novada
- Pļaviņu novada
- Skrīveru novadā
- Vecumnieku novadā
- Viesītes novadā
- Sports
- Viedokļi/Komentāri
- Statiskas lapas
- Pazudis/atrasts
- Abonēšana
- "Staburaga" projektu raksti
- Kultūra