Staburags.lv ARHĪVS

Zemgalē madaras, Vidzemē nārbuļi

Zemgalē madaras,  Vidzemē nārbuļi

Līgo vakarā meitas un sievas vainagus pin gan sev, gan saviem vīriešiem, un tam ir sava nozīme, jo vainags simbolizē bezgalību, tas arī pasargā no ļaunajiem gariem un raganām, kas šajā naktī mēdz pa zemes virsu skraidīt.


Jāņu mācībās Koknesē folkloras kopas “Urgas” vadītāja Inguna Žogota stāsta, ka vainagus var pīt no viena veida puķēm, taču par meitu, kurai tāds vainags galvā, agrāk teica, ka tā ir slinka, nav apstaigājusi laukus un pļavas un savākusi dažādus ziedus un augus, ko likt vainagā.
Tautasdziesma vēsta, ka vainagā jāliek trejdeviņi ziedi. Vai tas nozīmē, ka jāsalasa 27 dažādas puķes vainagam? Nebūt nē! Līgo tradīciju zinātāji piebilst — tas nozīmē, ka to vienkārši jābūt daudz. Citi zinātāji vēsta, ka vainagā jābūt deviņām puķēm un ziedošiem augiem, bet pa trijiem no katra.
Kādām puķēm noteikti jābūt Jāņu vainagā? Uz to Inguna Žogota atbild ar citas tautasdziesmas vārdiem — visa laba jāņuzāle, kas zied Jāņu vakarā. Viņa gan piebilst, ka Zemgales pusē par īstenāko jāņuzāli uzskata madaras, savukārt vid­zemnieki, pie kuriem sevi pieskaita arī koknesieši — jānīšus jeb nārbuļus, kurus varot atrast arī Kokneses pusē, Pērses krastos.
Vīriešiem parasti pin ozollapu vainagu, taču var iespraust arī kādu puķīti, savukārt meitu ziedu vainagā var iepīt kādu ozola zaru. Tas dod spēku un nes veiksmi. Meitām raksturīgākās puķes vainagā ir margrietiņas, kas ir mīlestības un kaislības simbols, āboliņš ir uzticībai, madaras — skaistumam. Krāšņas ir rudzupuķes un magones, ja vien tuvumā kādā pļavā tās var atrast. Arī tās skaistumam un auglībai. Kumelītes noder veselībai.
“Ozols ir varenības, spēka un vīrišķības simbols, liepa savukārt ir sievišķības simbols. Vainagā noteikti vajag arī kādu zālīti, kas aizsargā pret raganām, piemēram, pīlādža zariņu. Meitenēm ļoti skaisti izskatās vainagā iepītas rozītes,” piebilst Inguna Žogota.
Biedrības “Baltaine” Radošās mājas krūmu paēnā sasēdušās sievas rāda arī dažādās vainagu pīšanas tehnikas. Vainagu var veidot, puķes stiprinot ar diedziņu. Pie garāka puķes kāta, ko sākumā izmanto kā pamatu, liek mazus puķu pušķīšus un nostiprina aptinot ar diegu. Smalkākus ziedus vai smilgas var pīt bizītē, kas, kā pārliecinājāmies, ir diezgan lēns un piņķerīgs process. Taču rezultāts ir skaists. Šādā tehnikā pinot vainagu, smilgas var likt uz augšu, ziedus apakšā un iekšpusē veidojas skaista bizīte. Tādu vainagu pirms galu sastiprināšanas kārtīgi izloka un pastaipa, lai bizītes labāk nostiepjas un ieguļas. Ja puķēm ir garāki un stiprāki kāti, vainagu var pīt, kātiņus apliecot ap ziedu. ◆