Popularizē videi draudzīgu dzīvesveidu

Skrīveru novada svētkos dabai draudzīgu dzīvesveidu popularizēja Skrīveru vidusskolas ekopadome. Skolas priekšā izveidotajā “Zaļajā pagalmā” interesenti varēja apmainīties ar skapja saturu, iegādāties dabai draudzīgus pārtikas iepakojumus un uzzināt vairāk par bezatkritumu (plašāk zināmu kā “zero waste” — tulkojumā no angļu val.) dzīvesveidu.
Viena no ekopadomes aktivitātēm bija “Brīvbode” — skapja satura apmaiņas punkts. Ikviens varēja atnest un nolikt savas drēbes, tā vietā paņemot sev ko saistošu. “Uz “Brīvbodes” piedāvājumu svētku apmeklētāji bija kūtrāki. Iespējams, vainojams skrīveriešu konservatīvisms vai pietrūka reklāmas. Tomēr pasākums izdevās. Mēs iesākto turpināsim, lai veicinātu apģērba apmaiņu, rīkosim lielāku pasākumu, akcentējot tieši šo jomu. Tas varētu notikt vasaras izskaņā. Vēlamies popularizēt videi draudzīgu dzīvesveidu, no izvēles tas ir kļuvis par nepieciešamību, lai saglabātu ekosistēmu,” stāsta Agate Albekeite, Skrīveru vidusskolas ekopadomes pārstāve.
“Zaļajā pagalmā” darbojās arī “Eko bode”. Lai pievilinātu svētku apmeklētājus, ekopadomes aktīvisti pārdeva pašgatavotus gardumus. Jaunieši iekārtoja ērtu atpūtas stūrīti, kurā gribējās uzkavēties un uzzināt vairāk par dabai draudzīgu dzīvesveidu. Sēžot uz pufiem, tika pārrunātas klimata pārmaiņas, bezatkritumu dzīvesveids, ātrā modes industrija un citas aktualitātes.
Lai atvieglotu pāreju uz zaļāku un videi draudzīgāku ikdienu, jaunieši piedāvāja iegādāties ekoloģiskus auduma maisiņus sveramajiem pārtikas produktiem un alternatīvu veikala ietinamajai plēvei — vaskadrāniņu. Svarīgi, ka abas preces gatavotas, pārstrādājot jau esošus materiālus. Sveramās pārtikas maisiņi gatavoti no dienas aizkariem, savukārt pārtikas plēvi efektīvi aizstāj bišu vaskā mērcēta drāna. “Mans tētis ir konservatīvs, viņš nav zaļā dzīvesveida fanāts, taču pat viņš atzina, ka vaskadrāniņa labāk saglabā sieru svaigu. Piedevām šis materiāls ir kompostējams,” stāsta Agate.
Lai piekoptu bezatkritumu dzīvesveidu, nav nepieciešams skriet uz veikalu un iegādāties vairākkārt lietojamus traukus, sākumā pietiek ar to, kas ir mājās. Kad trauks savu nokalpojis, var izvēlēties ko ilgdzīvojošāku un ekoloģisku. “Esmu izmēģinājusi dažādas pudeles. Svarīgi pārzināt materiāla īpatnības. Plastmasa var saturēt PPA, tā ātrāk nolietojas, un tajā veidojas mikroplaisas, kurās krājas mikrobi. Šī iemesla dēļ ūdens plastmasas pudelē ātrāk kļūst nelietojams. Stikla pudele ir diezgan smaga, par alumīnija veselīgumu joprojām notiek diskusijas. Mana iecienītākā vairākkārt uzpildāmā ūdens pudele ir metāla. Taču, ja mājās jau ir pudele, tad vislabākais būtu lietot to, lai neradītu jaunus atkritumus,” stāsta jauniete. Agate demonstrēja dažas savas zaļā dzīvesveida “pērles”. Viņai somā vienmēr ir plastmasas kastīte, kas noder gan lietu uzglabāšanai, gan, piemēram, salātu iegādei. Tāpat viņa ikdienā līdzi nēsā galda piederumu, kas noderēs vienmēr — vienā galā ir dakšas uzgalis, otrā — karotes. Tādējādi, esot ārpus mājas, nav jāiegādājas lieks iepakojums un jātērē resursi. Uzvaras gājienu sākusi trauku birstīte, kas aizvieto ierastās trauku mazgājamās švammes. Rīks par pāris eiro nopērkams visos bezatkritumu veikalos. Tas ir pilnībā kompostējams, veidots no koka ar maināmu uzgali. Tās sari veidoti no agaves šķiedrām. Uzgali var lietot vairākus mēnešus, laika gaitā sariņi kļūst mīkstāki, taču funkcionalitāte saglabājas. ◆
Kategorijas
- Reklāmraksti
- Afiša
- Balles
- Izstādes
- Koncerti
- Teātris
- Citi pasākumi
- Sporta pasākumi
- Laikraksta arhīvs
- Foto un video
- Veselība
- Vaļasprieks
- Lietotāju raksti
- Latvijā un pasaulē
- Dzīve laukos
- Izglītība
- Operatīvie dienesti
- Novadu ziņas
- Aizkraukles novadā
- Jaunjelgavas novadā
- Kokneses novadā
- Neretas novada
- Pļaviņu novada
- Skrīveru novadā
- Vecumnieku novadā
- Viesītes novadā
- Sports
- Viedokļi/Komentāri
- Statiskas lapas
- Pazudis/atrasts
- Abonēšana
- "Staburaga" projektu raksti
- Kultūra