Staburags.lv ARHĪVS

“Bļodiņas” kļūs jaudīgākas

“Bļodiņas” kļūs jaudīgākas

Zemnieku saimniecība “Bļodiņas” Kokneses pagastā un tās saimniece Inese Stičinska piedalījās biedrības “Aizkraukles rajona partnerība” izsludinātajā projektu konkursā ar ideju par bioloģiskā piena pārstrādi un saņēmusi atbalstu.


Ineses vēlme bija iegādāties profesionālas piena pārstrādes iekārtas, ar kuru palīdzību kāpinātu ražošanas apjomus. “Bļodiņas” ir sertificēta bioloģiskā saimniecība, kurā ir vairāk nekā 30 liellopu. Tajā no pašu saražotā piena gatavo sieru, sviestu, biezpienu, krējumu, kā arī te top kulinārijas izstrādājumi — cepumi, medus kūkas utt. Līdz šim gadā pārstrādāja ap piecām tonnām piena, pārējo pārdeva. Pašlaik ražošana saimniecībā notiek dažādās telpās, bet līdz ar šo projektu, kā arī piešķirto finansējumu vēl vienai “Bļodiņu” iniciatīvai — mēslu krātuves izbūvei un piena mājai — arī bioloģisko piena produktu ražotni no vecajām telpām pārcels uz jaunām, nesen pabeigtajām. Tur izvietotas jaunās, projektā  iegādātās iekārtas — siera katls, mīklas mikseris, cepeškrāsns un ledusskapis. Inese stāsta, ka “Bļodiņas” pārņēma no vecākiem un tagad saimnieko kopā ar vīru Māri, piepalīdzot mammai. Šis nav pirmais saimniecībā realizētais projekts. Iepriekšējie bija saistīti ar kūts ēkas rekonstrukciju, saimniecības modernizāciju, tehnikas iegādi, kā arī realizēts jauno lauksaimnieku projekts. “Līdz ar to arī saistības tagad līdz kapa malai,” smej jaunā saimniece. Līdzīgi kā citi, kuri piedalījušies projektos, arī viņa teic, ka viegli tas nav, bet, neraugoties uz to, ja būs piedāvājums, to pieņems. “Man tas ir tāds pats adrenalīns, kā citiem lēkt ar izpletni. Gaidu — saņemšu apstiprinājumu vai nē.” Māris piebilst, ka šī mazajiem uzņēmējiem principā ir vienīgā strādāšanas un dzīvošanas iespēja: “Ja Eiropa ar projektiem nepalīdzētu, būtu grūti. Ja mums nebūtu piena produktu ražošanas, tad tikai no pārdotā piena izdzīvot būtu sarežģīti.” Saražoto “Bļodiņas” realizē, pārdodot dažādos tirdziņos, tiešās pirkšanas pulciņos, kā arī interneta veikalos. “Ja nebūtu tiešās tirdzniecības pulciņu, mājražošanu nebūtu sākusi,” stāsta Inese.
Sākums bija gadā, kad piena cena nokrita līdz četriem santīmiem par litru. Tomēr pārlieku lielam optimismam neesot pamata, jo pēdējo divu gadu laikā tiešās pirkšanas pulciņu aktivitāte mazinās. Paliek entuziasti, jaunās māmiņas, kuras joprojām ir uzticīgas. Pircēju skaits samazinās. Agrāk pulciņā bija 30 dalībnieku, tagad to ir vien padsmit. Jaunākā tendence ir pirkt preci internetā un turklāt bez iesaiņojuma. Lai gan tie e-veikali, kas šādu pakalpojumu piedāvā, pārsvarā iepērk preces ar ilgu uzglabāšanas laiku, nevis dārzeņus un piena produktus. Tas vieš cerību, ka svaigos produktus turpinās iegādāties no ražotāja, nevis pārpircēja, pārliecināta “Bļodiņu” saimniece. ◆