Staburags.lv ARHĪVS

"Veselība" jūnijā

www.staburags.lv

2019. gada 14. jūnijs 00:00

1
"Veselība" jūnijā

◆ Numura tēma: Izaicinājums dzīvesveidam. Interneta vidē teju par modes lietu kļuvis pieņemt kādu izaicinājumu, kas sola uzlabot ķermeņa aprises, zaudēt lieko svaru, mainīt dzīvesveidu — ēšanas paradumus, fizisko aktivitāšu režīmu. Lielākoties par dalību kādā no izaicinājumiem jāmaksā no 45 līdz 60 eiro. Ja piedāvājums nesākas ar apgalvojumu, ka šis ir vienīgais veids, kā zaudēt lieko svaru, uzlabot veselību vai sakārtot uzturu, tad jebkura aktivitāte veselīgāka dzīvesveida virzienā nāks par labu. Tiesa, tikai tiem, kuri ir apveltīti ar labu veselību un spēju kritiski domāt.
◆ Cilvēkam nav jācieš sāpes. Intervija ar ārsti psihoterapeiti Maiju Kārkliņu, kas ikdienā strādā ar vēža pacientiem RAKUS Paliatīvās aprūpes nodaļā. Daktere teic, ka vēža pacientu psiholoģiskais portrets nereti ir līdzīgs — tie ir apzinīgi, visu varoši pirmrindnieki, kuri aizmirst par savām interesēm.
◆ Psihoterapeits Dainis Balodis pusgadu pēc insulta: ''Es paspēju laikā!” Tobrīd viņš nevarēja nojaust, ka rudens drēgnajā laikā saķerts vīruss un paaugstināta temperatūra izraisīs sirds ritma trau­-
cējumus, pēc tam insulta lēkmi.
◆ Polips zarnā — vēža priekšvēstnesis. Ja ārsts izmeklējuma laikā konstatē, ka resnajā zarnā ir viens vai vairāki polipi, no tiem jāatbrīvojas. Polips diemžēl nozīmē, ka agri vai vēlu tas pārvērtīsies par ļaundabīgu veidojumu.
◆ Anēmija nav tikai dzelzs trūkums. Par anēmiju, ko dažkārt sarunvalodā dēvē par mazasinību, ierasts domāt kā dzelzs deficīta izraisītu saslimšanu. Tomēr tā var būt radusies arī citu iemeslu dēļ. Medicīnā izšķir vairākus simtus anēmijas veidu.
◆ Sezonālais riņķa dancis ar cistītu. Pēc statistikas datiem, katra sieviete vismaz vienu reizi dzīvē piedzīvo urīnpūšļa iekaisuma epizodi. 15% no viņām šī problēma mēdz atkārtoties. Kā ar to sadzīvot? Ir divi rīcības varianti.
◆ Savdabīga kolekcija — bērnu norītie priekšmeti. ◆
Vidēji trīs pacienti dienā vēršas pēc palīdzības Bērnu klīniskajā universitātes slimnīcā, jo ausīs, degunā, gremošanas traktā vai elpceļos nonācis kāds svešķermenis. Trīsdesmit gadu laikā ārsti sakrājuši veselu kolekciju ar bērnu norītiem priekšmetiem, kas izņemti no gremošanas trakta vai elpceļiem.

Bēgšana no attiecībām var būt slimīga
Mēs dzīvojam laikā, kad iespēju iepazīties ir krietni vairāk nekā pirms vairākiem gadu desmitiem. Iespēja izvēlēties nereti apgrūtina dzīvesbiedra izvēli, tāpēc tik daudzi mūsdienās ir vieni. Arī tāpēc, ka ekonomiski šodien ir iespējams izdzīvot vienam. Attiecību veidošanu kavē arī bailes un nedrošība. Un nereti reālu attiecību vietā tiek likti dažādi mierinātāji, kas aizpilda laiku un telpu, lai nebūtu jādomā par īstām un dzīvām attiecībām.