Staburags.lv ARHĪVS

Māksliniekam Aleksandram Štrālam — 140

Māksliniekam Aleksandram  Štrālam — 140

Pļaviņu gleznotājam Aleksa­dram Štrālam šī gada jūnijā 140 gadu jubileja. Pieminot šo notikumu, Pļaviņu novada kultūras centrā atklāta viņa radošajam veikumam veltīta vērienīga izstāde. Tajā ir darbi gan no privātajām kolekcijām, gan muzeju krātuvēm.


Stukmaņu pagastā dzimušo Aleksandru Štrālu var dēvēt par Pļaviņu novada dziesminieku vizuālajā māk­slā, kurš savos darbos spilgti atainojis to, kas iepazīts vislabāk un palicis nozīmīgs visu mūžu — Daugavas ainavas, apkārtējie cilvēki un tuvās vietas. Viņa darbi plaši zināmi un izstādīti ne tikai Latvijā, bet arī ārvalstīs. Neliela daļa no šī radošā veikuma tagad redzama šajā izstādē, kas tapusi ar Pļaviņu novada bibliotēkas, kultūras centra un Štrāla dzimtas atbalstu.
— Mēs, pļaviņieši, vienmēr esam lepojušies ar savu kultūras mantojumu, un ne bez pamata, jo pagājušā gadsimta 20.— 30. gados Pļaviņās bija sava mākslinieku kolonija. Tāpēc likumsakarīgi, ka vismaz reizi mēnesī kultūras centrs pārtop par izstāžu zāli kādam izcilam novadniekam. Aleksandrs Štrāls vienmēr bijis Pļaviņu lepnums, un šī izstāde ir pirmais mēģinājums darbiem atvēlēt lielo zāli, kur tie lieliski iederas, — izstādes atklāšanā teica Pļaviņu novada kultūras centra direktore Astrīda Davidova.
Izstādē ir darbi no Latvijas Māk­slas muzeja, Latvijas Rakstniecības un mūzikas muzeja, Aizkraukles Vēstures un mākslas muzeja krājumiem, privātajām kolekcijām un Štrāla dzimtas īpašumā esošie.
Aleksandrs Štrāls savulaik mācījies Blūma mākslas skolā Rīgā un Ķeizariskās mākslas veicināšanas biedrības skolā Pēterburgā. Glezniecībā viņš galvenokārt pievērsies ainavas un sadzīves žanra gleznojumiem reālistiskā impresionisma garā. Viņa darbos ir vienkārši darba veicēji — plostnieki, baļķu vedēji, amatnieki, Latvijas daba un, protams, Daugava. Viņa laikabiedri allaž uzsvēruši mākslinieka vienkāršību un nesamākslotību dzīvē un glezniecībā.
Štrālam vienmēr bijusi arī liela saikne ar rakstniekiem, un viņš veidojis ilustrācijas vairāku autoru grāmatām, arī brāļa Kārļa Štrāla darbiem. Latvijas Universitātes Akadēmiskās bibliotēkas direktore Venta Kocere izstādes atklāšanā pastāstīja, kas no Aleksandra Štrāla veikuma ir bibliotēkas krātuvē. Tās galvenokārt ir ilustrācijas grāmatām un rokrak­sti. Ir daudz materiāla, ko pētīt un izzināt.
Īpaša draudzība mūža garumā Aleksandram Štrālam bija izveidojusies ar rakstnieku Jāni Jaunsudrabiņu, kurš savulaik Pļaviņās uzcēlis māju. Kad Jaunsudrabiņu ģimene aizgāja no turienes, īpašumu Kalna ielā 11 ieguva Aleksandrs Štrāls. 1977. gadā Mākslas dienās Pļaviņās pie ēkas atklāta memoriālā plāksne gleznotāja piemiņai. Šajā mājā joprojām dzīvo Aleksandra Štrāla ģimene. Netālu ir arī viņa brāļa Kārļa ģimenes mājas “Skaldulejas”, un dzimtas saiknes allaž bijušas spēcīgas, arī ar jaunāko brāli Jāni un māsu Annu. Tagad to turpina arī jaunā paaudze.
Mākslinieka mazmeitai Maijai Tropai atmiņas par vectēvu saistās ar bērnības pirmajiem gadiem. Tad viņš jau bijis slimības skarts, bet savējo ļoti aprūpēts.
— Esmu augusi vectēva gleznu ieskauta, un šī krāsu gamma mani pavadījusi visu mūžu. Turklāt savos darbos viņš vairāk izcēlis tieši vienkāršos cilvēkus, lauku ļaudis un dabu — to, kas viņam bija tuvs un iepazīts, — teica Maijas kundze.
Kārļa Štrāla meita Austra atminas, ka visi bērni Aleksandru dēvējuši par krusttēvu, tāpat kā viņa atvases brāli Kārli. Pēc skata skarbiem sejas vaibstiem, kas bērnos radījuši bijību, Aleksandrs bijis labestīgas dabas un savējo iemīļots. To ģimenes stāstos un vēstulēs atklājusi arī Austras meita Kamena, kura no jauna gaismā cēlusi ne tikai sava vectēva literāro mantojumu, bet arī gādājusi, lai taptu Aleksandram veltītā izstāde. Štrālu dzimtas pārstāvji gan atzīst, ka neviens no viņiem neturpina abu izcilo brāļu iesākto profesionāli, bet māksla allaž bijusi tuva. Citai radošajai mūzai — mūzikai — kalpo mazdēls Arigo Štrāls, kurš ir Jāzepa Vītola Latvijas Mūzikas akadēmijas docents un vijolnieks Latvijas Nacionālajā simfoniskajā orķestrī. Mūziķe ir arī viņa sieva Inese. Izstāde “Gleznotājam Aleksandram Štrālam 140” Pļaviņu novada kultūras centrā būs apskatāma  līdz 30. jūnijam. ◆