Staburags.lv ARHĪVS

Kolekcija kā muzejs

Ināra Sudare

2019. gada 11. jūnijs 00:00

58
Kolekcija kā muzejs

Kolekcionāri un viņu kolekcijas mēdz būt tik dažādas kā pati dzīve. Dažam kolekcijas veidošana ir prestiža jautājums, citam tas ir brīvā laika pavadīšanas veids, bet dažam tā izveidojusies bez īpaša nolūka, vienkārši tā bijusi sevis pilnveides nepieciešamība. Tā  ir  arī koknesietei Annijai Blauai.
 

Annija spēlē Kokneses folkloras kopā “Urgas”.  Par sevi profilā draugiem.lv viņa saka: tāds mazliet ķerts folklorists ar dažām glāzēm līvu asiņu. Varbūt tas arī ir viens no iemesliem, ka ar gadiem krājas viņas iemaņas dažādu instrumentu apguvē. Ermoņikas, dūdas, kokles, blokflauta, bungas, mandolīna... Un tas nebūt nav viss. Turklāt visi šie instrumenti ir viņas īpašumā.
Dažāds bijis šo instrumentu ceļš, līdz tie nonākuši Annijas īpašumā. Piemēram, cimboli Annija saņēmusi  mantojumā no Latgales radinieka. To savulaik izgatavojis kāds baltkrievu amatnieks. Annija jau apguvusi pamatprasmes spēlēšanā un labprāt tās ierāda arī citiem interesentiem. Šis instruments ļoti populārs Serbijā un Čehijā, 20. gadsimtā izplatījās visā Eiropā. Apgūt šī instrumenta spēli Annijai daudz palīdz arī  Ilmāra Pumpura vadītās biedrības “Skaņumāja” veidotais izdevums elektroniskajā  for­mātā.  Savukārt īru dūdas  ar diviem burdoniem  ir pirktas  Rīgā. Tās gan tiek spēlētas diezgan reti. Arī ģitāru Annija iegādājusies Rīgā. Arābu  tradicionālais  instruments ūda ir dāvana no Grieķijas. Annijai ir arī divi akordeoni, viens no tiem palicis mantojumā no bijušās “Urgu” dalībnieces. Pats pirmais instruments, ko Annija turēja rokās un iemācījās spēlēt, bija kokle. To viņa tagad aizdevusi citiem interesentiem. Kas zina, ja nebūtu tāda skolotāja kā Inguna Žogota, vai vispār būtu pievērsusies folklorai. Pats spēlētākais instruments viņas kolekcijā ir ermoņikas jeb garmoška. “Bez tām es ne soli!” saka Annija, “rokās tās man ir katru trešo dienu.” Pirmā ermoņika ir “Rjabinuška”, to viņa iegādājās 2006. gadā. Tagad viņai tās ir trīs.  Cienījamākā vecuma instrumentam ir gandrīz 100 gadu. Tā ir  Honera diatoniskā ermoņika. Vēl ir blok­flautas, stabules, kas “sapucētas” visspožākajās krāsās, Irijā gatavotas  mutes harmonikas, vargani — vieni no vissenākajiem mūzikas instrumentiem.
Kad vasarā ekskursanti dodas uz Latgales pusi, viens no ceļojuma pieturas punktiem ir Igauņu ģimenes mūzikas instrumentu muzejs Rēzeknes novada Gaigalavā. Kas zina, varbūt Annijas kolekcija ir iestrāde topošajam muzejam? ◆