Klejotāja, kas vēlas sasniegt, redzēt un piedzīvot vairāk

Aiga Židova ir Latvijā pazīstama, vairākas balvas ieguvusi grima māksliniece. Televīzijas skatītāji viņu būs pamanījuši šovā “Gatava pārvērtībām”. Aiga ir jaunjelgaviete, mācījusies Aizkraukles novada ģimnāzijā. 16 gadu vecumā viņa spēra drosmīgu soli un ļāvās nezināmajam. Pateicoties Aigas mammas vērīgajai acij, jaunietei tika norādīts pareizais ceļš, kas viņu saveda kopā ar sapņu profesiju.
Lieka greznība pārtop
pieprasītā arodā
— Kā izvēlējies profesionālo darbību saistīt ar grimēšanu?
— 16 gados sapratu, ka vairs nevēlos mācīties Aizkrauklē. Mani vilināja galvaspilsēta. Biju gatava šķirties no draugiem un ģimenes, taču, kā jau vairums jauniešu tajā vecumā, nezināju, par ko vēlos kļūt. Labi, ka ir vecāki, kas mani novēroja un juta, kura joma man būs tuvāka. Mamma virzīja mani uz privātskolu, kurā paralēli vidusskolas mācību vielai apguvu stilista iemaņas. Skolai radās problēmas, mani un citus audzēkņus savā paspārnē paņēma Una Bernatoviča, imidža skolas, studijas “Unastyle” dibinātāja. Viņa sameklēja vakarskolu, lai varam iegūt vidusskolas izglītību. Ar Unu bija interesanti, man patika mūsu sadarbība. Līdzdarbojamies līdz pat šai dienai. Jāpateicas mammai, kura mani precīzi “nolasīja” un ievirzīja pareizajās sliedēs.
— Kas ietilpst tavos darba pienākumos?
— Stilistam jāredz vizuālais tēls, jāprot saredzēt to, ko klients spēj iznest. Es gan īsti kā stiliste nestrādāju, taču šīs iemaņas man palīdz grimētājas darbā. Es redzu ne tikai galvu, bet visu ķermeni. Tas man ļauj radīt harmoniskāku tēlu.
Man patīk mana profesija, esmu izbraukājusi visas Latvijas pilsētas, strādājusi arī citās Baltijas valstīs. Pēdējais projekts “Dzīvās krāsas” bija Rēzeknē, kur piedalījās 24 valstu pārstāvji. Ar kolēģēm izveidojām trīs “bodyart” ķermeņus, kuriem aukstumā vajadzēja kustēties kā dzīvajām skulptūrām. Viens ķermeņa apgleznojums aizņēma piecas stundas. Mani aizrauj jauni un interesanti projekti un izaicinājumi — intīmo daļu nosegšana, darbs ar interesantiem materiāliem. Man ir daudz reklāmas projektu, privātie klienti, katrs no tiem ir interesants un atmiņā paliekošs.
Mans darbs ir ļoti intīms, es stāvu cilvēkam ļoti tuvu. Man ar viņu jārunā, lai klients sev pielaistu tuvāk. Es runāju, atveru tā, lai klients pieņem sarkano lūpu krāsu, savu jauno tēlu. Tā ir psiholoģija.
— Mūsdienās grimētājs ir pieprasīta profesija?
— Jā, tā ir aktuāla. Kad es mācījos, tas bija jaunums, kaut kas sabiedrībai nevajadzīgs, lieka greznība. Taču tagad 16 gadus vecas jaunietes ar šo profesiju nav tik aizrautas. Lai kā es sevi izliktu un meklētu dažādas pieejas, kā mācīt un motivēt, tā nav tā attieksme, kāda bija laikā, kad es mācījos. Motivēt nespēj arī nauda. Citādi ir nobriedušāki studenti. Tie, kas mācās “Unastyle”, meklē, kā sevi pilnveidot, kā no pedagogiem paņemt labāko un piemērot sev.
Grims apliecina statusu
— Kādi ir sieviešu šā brīža krāsošanās paradumi?
— Sievietes ir slinkas. Uzacis var ietetovēt, skropstas pieaudzēt. Veidojas nedabīgums, sieviete zaudē savu kailumu. Šī brīža aktualitāte ir skaista veselīga sejas āda, modē ir “nude” (tulkojumā no angļu val. — kailums) stils. Līdz ar mākslīgajām uzacīm un skropstām sieviete zaudē patiesumu. Protams, izmantojot grimu, notiek mānīšanās, taču vēlamais rezultāts ir saglabāt dabisku izskatu. Sieviete ir skaista, kosmētika ir līdzeklis, lai skaistumu izceltu vēl vairāk.
— Cik liela nozīme ir kosmētikas izvēlei?
— Profesionālā, selektīvā kosmētika rūpējas par sejas ādu. Tā satur barojošus vitamīnus un ļauj ādai elpot. Sliktas kvalitātes kosmētika pēc gadiem var atstāt sliktas sekas uz sejas ādu. Tādēļ ir svarīgi ieguldīt un izvēlēties kvalitatīvu kosmētiku.
— Kāda ir skaistuma nozīme mūsdienās?
— Skaistuma kults ir ļoti aktuāls. Tas skar abu dzimumu pārstāvjus. Sabiedrība šobrīd ir ļoti virspusēja, par indivīdu tiek spriests pēc izskata.
Grims ir statusa apliecinājums. Tā tas bija jau Kleopatras laikā. Vēlāk ciltīs vadoņi izdaiļoja savus ķermeņus ar simboliem, 20. gadsimtā tās bija kinodīvas, kas, izmantojot grimu, izcēlās uz pārējā pūļa. Tā tas ir joprojām. Mūsdienās ar grimu izpaužas skatuves mākslinieki. Uzstājoties mākslinieks var būt košs un pārsteidzošs, bet ielās viņu bez kosmētikas pazīt nevar.
Sievietei jālieto
kosmētika
— Agrāk kosmētikas upurus sauca par cacām un uzskatīja par dumjām. Vai šī ēra beigusies?
— Tagad valda uzskats, ka sieviete, kas nekrāsojas, par sevi nerūpējas, ir nevīža. Ar kosmētikas palīdzību āda tiek pasargāta no ārējās kaitīgās ietekmes, mēs neviens nedzīvojam tik veselīgi, lai mūsu āda būtu perfekta. No tā izriet — katrai sevi cienošai sievietei ir jālieto kosmētika.
— Vai jūs ikdienā krāsojaties?
— Reizēm slinkoju. Nopietni krāsoties sāku vien 26 gadu vecumā ar tonālo krēmu un visu pārējo. Līdz tam niekojos vien ar acu tušu un uzacu izcelšanu. Ar klientiem strādāju no 16 gadu vecuma. Lai cik tas būtu jocīgi, man ir grūti iziet no savas komforta zonas. Nevēlējos izcelties, man svarīgs ir klients, ar kuru strādāju. Joprojām, strādājot ar cilvēkiem, nezīmējos ar savu grimu, vienīgi televīzijas projektos, lai mani sadzirdētu, uzkrāsoju košas lūpas. Man patīk būt aizskatuvē, taču ar gadiem kosmētiku izmantoju vairāk, gribas izcelt acis un vaigu kaulus.
— Vai krāsojoties nevar pazaudēt savu “es”?
— Grims ļauj mums izpausties un parādīt dažādās šķautnes. Pošoties uz randiņu, mēs izceļam sievišķību, savukārt, dodoties uz darbu, esam ieturētākas. Sievietes izskatu pielāgo pēc vajadzības un sajūtām. Mēs veidojam dažādus tēlus, bet tie visi jau ir mums iekšā, neviens nav izdomāts. Manuprāt, nespēja sevi pieņemt tādu, kādu Dievs mūs radījis, parādās brīdī, kad tiek tetovētas uzacis, pielīmētas skropstas un veiktas citas paliekošas korekcijas, jo tad sieviete nevienā brīdī nav ar kailu seju, ar savu patieso seju.
— Kas ir dabiskā skaistuma lielākais bieds?
— Stress. Tas ir topa augšgalā. Ar stresa situācijām saskaras ikviens, un tas uz mums atstāj pēdas. Protams, ietekmē arī neveselīgs dzīvesveids un pārstrādāšanās. Tā saucamās 21. gadsimta kaites. Arī man ir stress pirms darba ar katru klientu. Man ir svarīgi, lai cilvēks pēc mana apmeklējuma ir laimīgs. Es pārdodu savus pakalpojumus un vēlos, lai tie ir kvalitatīvi.
Sastrīdas
ar Maestro
— Jūties, ka esi īstajā vietā?
— Mani kopš bērnības dēvē par klejotāju. Vienmēr esmu gribējusi ko vairāk — vairāk sasniegt, redzēt un piedzīvot. Man nekad nav paticis sēdēt uz vietas. Man joprojām patīk “klaiņot”, neesmu piesaistīta nevienai vietai. 10 gadus biju grimētāja Latvijas Nacionālajā teātrī, tās ir manas ilgākās darba attiecības. Iestājās liela rutīna, un tas vairs nedod dzirksti. Man ir vairāki piedāvājumi no dažādām skolām un saloniem, kas mani vēlas redzēt pie sevis. Vienmēr ir interesanti paskatīties, ko piedāvā “citā virtuvē”. Arī Rīgā reizēm sāk šķist par šauru. Labprāt nākotnē izmēģinātu spēkus kādā lielākā metropolē.
— Kas ir tava “odziņa”, kas palīdz būt pieprasītai darba tirgū?
— Nekad neesmu uzskatījusi, ka esmu labāka par citiem. Klienti teikuši, ka ar mani ir viegli komunicēt. Esmu cilvēcīga. Necenšos reklamēt sevi, bet savu darbu. Vienā dienā tiek uzņemtas divas raidījuma “Gatava pārvērtībām” sērijas. Citas kolēģes pārģērbjas, nomaina lūpu krāsu, es tā nedaru.
Vienmēr cenšos pilnveidoties, mācos un kopā ar audzēkņiem eju praksē. Piedalos arī bezmaksas projektos, jo tie ir interesanti un sniedz jaunas iemaņas un iedvesmu. Tas viss man palīdz attīstīties un turēt roku uz pulsa grima pasaulē.
— Kas vēl sagādā prieku?
— Mans darbs ir mans vaļasprieks. Apzināti esmu gājusi uz to, ka dzīvē daru tieši to, kas mani visvairāk saista. Man patīk zīmēt, bet arī tas ir saistīts ar darbu. Šobrīd esmu aizrāvusies ar pasteļiem uz smilšpapīra, to man iemācīja ukraiņu mākslinieks. Man piedāvāja izveidot personālizstādi, taču neuzskatu sevi par tik labu mākslinieci, lai publiskotos, bet varbūt tomēr saņemšos. Piedalīšanās šovos ir nedaudz cēlusi pašapziņu, ļāvusi izkāpt no komforta zonas un ļauties dažām trakulībām.
— Gan jau vari lepoties ar slaveniem klientiem?
— Visi klienti ir īpaši! Ir bijusi sadarbība ar grupas “Prāta vētra” solistu Renāru Kauperu. Interesanti bija strādāt ar Maestro Raimondu Paulu, jo viņam ir sarkastisks humors. Paspējām sastrīdēties, bet viss beidzās ar pozitīvu noti. Teātrī esmu strādājusi ar daudziem skatuves māksliniekiem. Pirms diviem gadiem strādāju ar Ministru prezidentu Māri Kučinski, kopā braucām uz Ziemassvētku uzrunu. Biju grima māksliniece operdziedātājai Kristīnei Opolais viņas Latvijas tūrē. Tas bija liels pagodinājums, ka viņa izvēlējās tieši mani. Viņa ir tik vienkāršs un sirsnīgs cilvēks. ◆
Vizītkarte
Vārds, uzvārds: Aiga Židova.
Dzimšanas laiks un vieta: 1987. gada 13. maijs, Aizkraukle.
Izglītība: “Unastyle” imidža skolā/studijā apgūta grimēšanas māksla.
Strādā: ”Beauty School Latvia”, Rīgas Stila un modes profesionālajā vidusskolā, “Unastyle” imidža skolā/studijā, piedalās dažādos televīzijas raidījumos un projektos.
Vaļasprieks: zīmēšana.
Kategorijas
- Reklāmraksti
- Afiša
- Balles
- Izstādes
- Koncerti
- Teātris
- Citi pasākumi
- Sporta pasākumi
- Laikraksta arhīvs
- Foto un video
- Veselība
- Vaļasprieks
- Lietotāju raksti
- Latvijā un pasaulē
- Dzīve laukos
- Izglītība
- Operatīvie dienesti
- Novadu ziņas
- Aizkraukles novadā
- Jaunjelgavas novadā
- Kokneses novadā
- Neretas novada
- Pļaviņu novada
- Skrīveru novadā
- Vecumnieku novadā
- Viesītes novadā
- Sports
- Viedokļi/Komentāri
- Statiskas lapas
- Pazudis/atrasts
- Abonēšana
- "Staburaga" projektu raksti
- Kultūra