Staburags.lv ARHĪVS

Aktīvāki nekā iepriekšējās vēlēšanās

www.staburags.lv

2019. gada 28. maijs 00:00

77
Aktīvāki nekā iepriekšējās vēlēšanās

Eiropas Parlamenta (EP) vēlēšanās Latvijā vislielāko vēlētāju atbalstu —  26,24% —  saņēmusi “Jaunā Vienotība”, liecina Centrālās vēlēšanu komisijas (CVK) publicētie provizoriskie EP vēlēšanu rezultāti.
Otrajā vietā pēc balsu skaita ierindojas “Saskaņa”, par kuru balsis atdevuši 17,45% vēlētāju, bet par Nacionālo apvienību “Visu Latvijai!” — “Tēvzemei un Brīvībai”/LNNK (VL-TB/LNK) —  16,4% vēlētāju.
Apvienību “Attīstībai/Par!” (AP) atbalstījuši 12,42% vēlētāju, bet partiju “Latvijas Krievu savienība” (LKS) —  6,24% balsstiesīgo.
Attiecīgi JV, “Saskaņa” un VL-TB/LNNK iegūst pa diviem mandātiem EP, bet AP un LKS —  pa vienam.
Zaļo un Zemnieku savienība saņēma 5,34%, tuvu 5% robežai ir arī Latvijas Reģionu apvienība un Jaunā konservatīvā partija, taču šīs partijas mandātus EP neiegūs.
Līdz ar to EP ir ievēlēts Valdis Dombrovskis (JV), Sandra Kalniete (JV), Nils Ušakovs (S), Andris Ameriks (GKR/S), Roberts Zīle (VL-TB/LNNK), Dace Melbārde (VL-TB/LNNK), Ivars Ijabs (AP) un Tatjana Ždanoka (LKS).

Jaunjelgavas novadā nobalso ceturtā daļa balsstiesīgo


Eiroparlamenta vēlēšanās Jaunjelgavas novadā varēja piedalīties 4295 balsstiesīgie. Līdz vēlēšanu iecirknim aizgāja ceturtā daļa. Vēlētāju aktivitāte novadā bija zem valstī vidējā rādītāja un sasniedza 25,2% — nobalsoja 1096 cilvēki.
Imants Kaziļuns

Vēlēšanu rezultāti Jaunjelgavas novadā ir līdzīgi, tomēr ne tādi kā valstī. Visvairāk nobalsots (321) par “Jauno Vienotību”. Ja valstī otrajā vietā ir “Saskaņa”, šajā novadā — Nacionālā apvienība “Visu Lat­vi­jai!”—“Tēvzemei un Brīvībai/LNNK” (286 balsis). Trešā vietā novadā — “Attīstībai/Par!” (133 balsis). Salīdzinoši daudz atbalstītāju ir parlamentā neiekļuvušajai ZZS (95 balsis). Neviens nav balsojis par “Jauno saskaņu”, un tikai viens par “Rīcības partiju”.
Vēlēšanu komisijas pārstāve Kristīne Vīksna teic, ka iepriekšējās dienās vēlētāji bija ļoti neaktīvi. Tiesa, pirmajā priekšvēlēšanu dienā pie Seces iecirkņa pirms tā atvēršanas izveidojās rinda. Piektdien, kad ap pieciem pēcpusdienā atsāka darboties datu apmaiņas sistēma, daži, iespējams garāmbraucot Secei, izmantoja iespēju nobalsot jebkurā iecirknī, un to izdarīja šeit. Kopumā nesalīdzināmi mazāka aktivitāte kā Saeimas velēšanās. Līdzīgais ar tām — arī šoreiz viens otrs vēlēšanu komisijai jautājis: par ko balsot? Tie, kas tomēr izvēlējās atnākt, galvenokārt bija cilvēki gados, turpretī jauniešus tikpat kā nemanīja. Uzrunājot vienu otru paziņu pirms vēlēšanām, pretī saņemts pārsteiguma pilns pretjautājums — kādas vēlēšanas?! Cilvēkiem ir priekšstats, ka Eiroparlaments nozīmē kaut ko tālu, to, kas notiek Briselē un neskar Latviju. Pie vēlēšanu iecirkņa satiktā seciete Daiga Čentoricka stāsta, ka par savu izvēli ilgi domājusi, nav vadījusies no partiju reklāmām. Balsoja par tiem, kuri, kā tagad zināms, Eiroparlamentā neiekļuva, bet kuri iestājās par skolām, izglītību — par bērniem, par nākotni — “Attīstībai/Par!”.
Nepamanīti nepalika košie puķupodi, kas vēlēšanu iecirkni darīja mājīgāku. Tos piegādāja un bez atlīdzības lietošanā deva vietējais zemnieks Dzintars Kazakevičs. ◆