Staburags.lv ARHĪVS

Kokneses dzirksteļotāji

Ināra Sudare

2019. gada 24. maijs 00:00

446
Kokneses dzirksteļotāji

Vēl līdz maija beigām Kokneses tūrisma informācijas centrā iespējams apskatīt neparastu fotoizstādi — “Koknese ar
dzirksteli”, kuras autori ir Ainārs Briedis un Ingus Pugačovs.


Koknesieši jau zina — ja tiek rīkots kāds pasākums vai izstāde tūrisma informācijas centrā vai pagasta bibliotēkā, tā vienmēr būs interesanta, neparasta un ar pārsteiguma  “odziņu”. Tā tas ir arī šoreiz. Koknese te parādīta pavisam neierastā rakursā, dzirksteļu ieskauta. Skaidrojošajā vārdnīcā par vārdu “dzirkstele” rakstīts šādi: degošas vai kvēlojošas vielas atsevišķa daļiņa. Taču šo daļiņu kopums, profesionāļu, kādi noteikti ir Ainārs un Ingus, “savaldīts”, rada vienreizēju efektu, izgaismojot neparastā rakursā Kokneses vēsturiskās vietas un dabas skaistumu.
Aiz kadra gan palika fotogrāfu negulētās naktis, riskantais kāpiens  pilsdrupu virsotnē, īstā dzirksteļošanas  mirkļa gaidīšana Pērsē... 
Tūrisma un sabiedrisko attiecību nodaļas vadītājai Anitai Šmitei jau pirms krietna laika bija radusies ideja par fotogrāfiju izstādi, kurā būtu iemūžinātas Kokneses skaistākās vietas. Viņa uzrunājusi fotoentuziastu, fotokluba “Kokneses kadrs” vadītāju Aināru Briedi, kurš teicis, ka viņam ar Ingu tādas esot, bet tikai nedaudz citādākas par ierastajām ainavām. Kad Ainārs atnesa parādīt paraugus, informācijas centra darbinieces bija sajūsmā par redzēto, jo atbalsta jebkādas radošas izpausmes un idejas. “Izstādei būt!” — tāds bija viņu lēmums.
Fotomākslinieki par savu sadarbības sākumu var uzskatīt 2014. gadu, kad pieredzējušais fotoentuziasts no pirkstgaliem līdz matu galiņiem Ainārs Briedis Koknesē nodibināja fotoklubu “Kokneses kadrs”, kurā  sāka darboties arī Ingus Pugačovs, toreiz vēl vidusskolēns (tagad viņš studē Rīgas Tehniskajā universitātē). Foto mīlestības “bacili” Ainārs “pielipināja” arī Ingum. Kad Ainārs uzaicināja viņu piedalīties šajā projektā, uzreiz piekrita. “Tas man bija jauns izaicinājums,” saka Ingus.
Fotogrāfijas uzņemtas no 2015. gada vasaras līdz 2019. gadam.  Lai taptu izstādē redzamās fotogrāfijas, nepieciešami divi cilvēki — dzirksteļu radītājs un fotogrāfs. Sākumā Aināram palīdzējusi meita Amanda, kura spiedusi fotoaparāta pogu brīdī, kad Ainārs šķīlis dzirksteli. Vairākas fotogrāfijas ir fotografētas ar fotofilmiņu aparātu,  apliecinot, ka interesantas fotogrāfijas var iegūt neatkarīgi no fotogrāfa aprīkojuma.
Sākumā, kā jau katrā jaunā lietā, vajadzēja krietni eksperimentēt, lai īsti apjaustu, kā nokļūt līdz kvalitatīvam rezultātam. Nu uzkrāta liela pieredze, teju vai par konsultantiem var piestrādāt. Izstādes atklāšanas reizē, protams, visiem bija tikai viens jautājums — kā jūs to dabūjāt gatavu? Autori gan neatklāja visus dzirksteļu radīšanas knifus, vien piebilda, ka savdabīgā metode noskatīta internetā un viņi to varētu nodemonstrēt kādā fotografēšanas plenērā nelielam interesentu lokam. Taču, dažos vārdos sakot, dzirksteļu radīšanai vajadzīgas pavisam vienkāršas lietas: mēbeļu pulēšanai nepieciešama viela un miksera putojamā slotiņa. ◆