Pārsteidz hologrammas un ūdens siena

Kultūras ministrijas apkopotie dati liecina, ka pēdējos trijos gados Muzeju nakts pasākumu kopējais apmeklētāju skaits Latvijā sarucis no 250 000 līdz 221 000, ko gan nevar teikt par atjaunoto Pļaviņu HES vēsturisko ekspozīciju Aizkrauklē. Gribētāju apskatīt to un doties nelielā ekskursijā pa pašu spēkstaciju bija tik daudz, ka bija jāpierakstās rindā un jāgaida vismaz pāris stundu.
Koncerns “Latvenergo” šajā gadā svin savu pastāvēšanas 80. gadadienu, un, atzīmējot šo nozīmīgo notikumu, pagājušajā gadā tika nolemts atjaunot pirms 20 gadiem izveidoto Pļaviņu HES vēstures ekspozīciju, kas tika atklāta Muzeju nakts pasākumā 18. maijā. Šajā vakarā te varēja aplūkot ne tikai to, bet gida pavadībā izstaigāt arī daļu spēkstacijas, kas ikdienā plašākai sabiedrībai ir slēgta. Tāpēc gribētāju bija ļoti daudz.
Uzņēmuma valdes loceklis Kas-
pars Cikmačs muzeja, kura veidošanu pirms diviem desmitiem gadu uzņēmās Dzintra Cepure, toreiz jauna māksliniece, tagad Aizkraukles Vēstures un mākslas muzeja direktore, uzsvēra, ka unikāla ir gan šī atjaunotā ekspozīcija, kurā izmanotas jaunas, Latvijā vēl maz pazīstamas tehnoloģijas, gan arī pati ražotne. “Pļaviņu HES šobrīd ir viens no nozīmīgākajiem elekroapgādes objektiem Baltijā un viena no lielākajām hidroelektrostacijām visā Eiropā. Šī ir unikāla būve, kur realizētas vairākas inovatīvas idejas, īpaši arhitektoniskais risinājums, kur stacijas ēka apvienota ar ūdens pārgāzni un zem pārgāznes atrodas Latvijā vienīgais automašīnu tunelis, kas ir 188 metrus garš,” sacīja K. Cikmačs.
“Latvenego” starptautisko attiecību un korporatīvās sociālās atbildības direktore Ingrīda Lāce ir pārliecināta, ka šī ekspozīcija noteikti raisīs lielu interesi, jo tajā ar modernu digitālu risinājumu palīdzību iespējams izsekot spēkstacijas būvniecībai, darbam un attīstībai, sākot no 1961. gada līdz mūsdienām. Izsekot tam ceļam, kā top elektrība. “Šis ir koncerna “Latvenergo” jubilejas gads, un atjaunotā ekspozīcija ir mūsu dāvana sabiedrībai un veltījumu mūsu atbildībai pret vēsturisko un industriālo mantojumu. Tas bija īpašs izaicinājums — vadīt šo atjaunošanas projektu, un šis bijis arī ražīgs laiks, jo visās trijās spēkstacijās — Aizkrauklē, Ķegumā un Rīgā — ir izveidoti interaktīvi multimediji, kas palīdz iegūt ļoti plašu informāciju gan par konkrētās ražotnes vēsturi, gan Latvijas enerģētikas vēsturi un daudzām citām tēmām,” piebilst I. Lāce.
Modernizētās Pļaviņu HES ekspozīcijas iekārtošanā izmantots vairāk nekā septiņdesmit ar hidroelektrostacijas būvniecības un darbības vēsturi saistītas iekārtu, mēraparātu, fotogrāfiju un projektu. Daugavas klātbūtnes “izjušanu” klāt-
esošajiem rada skaņas un gaismas efekti. “DD studio” vadītājs Jānis Mitrevics, kura komanda Pļaviņu HES piedāvāto ekspozīcijas saturu ietērpa jaunā, modernā dizainā un veidolā, atklāja, ka to varētu sadalīt trijās daļās. Pirmajā ir iespēja doties virtuālā tūrē, un neizejot no ekspozīcijas zāles, apskatīt Pļaviņu HES ražotni. Nelielā ekrānā visu informāciju var izpētīt paši apmeklētāji, kā arī ekskursijas vadītāja plašākai grupai no planšetes demonstrēt uz sienas. Centrālajā daļā izvietots spēkstacijas makets, kurā īpašu efektu rada uzstādītā hologramma. Tajā vērojama vizualizēta HES izveide. “Tas ir kā mazs brīnums, kas domāts jaunākajai paaudzei, jo bērni un jaunieši ir mūsu lielākā un arī prasīgākā auditorija,” piebilst J. Mitrevics. Ekspozīcijas plašākā daļa ir vēsturiskā laika līnija ar dažādiem instrumentiem un dokumentiem vitrīnās. ◆
Kategorijas
- Reklāmraksti
- Afiša
- Balles
- Izstādes
- Koncerti
- Teātris
- Citi pasākumi
- Sporta pasākumi
- Laikraksta arhīvs
- Foto un video
- Veselība
- Vaļasprieks
- Lietotāju raksti
- Latvijā un pasaulē
- Dzīve laukos
- Izglītība
- Operatīvie dienesti
- Novadu ziņas
- Aizkraukles novadā
- Jaunjelgavas novadā
- Kokneses novadā
- Neretas novada
- Pļaviņu novada
- Skrīveru novadā
- Vecumnieku novadā
- Viesītes novadā
- Sports
- Viedokļi/Komentāri
- Statiskas lapas
- Pazudis/atrasts
- Abonēšana
- "Staburaga" projektu raksti
- Kultūra