Staburags.lv ARHĪVS

Piemiņas ansamblis Latvijas mātēm

Piemiņas ansamblis Latvijas mātēm

Koknesē, Likteņdārzā, atklāts politiski represēto ģimeņu mātēm veltīts piemiņas ansamblis. Atklāšanas pasākumā piedalījās Latvijas Politiski represēto apvienības pārstāvji, tās priekšsēdētājs Ivars Kaļķis un Kokneses fonda padomes priekšsēdētāja Sandra Kalniete.
Kopīgs lēmums
Ivars Kaļķis, stāstot par piemiņas ansambļa izveidi, teic, ka idejas pamatā bija Latvijas simtgades svinības un vēlme vizualizēt pateicību mātēm — dzīvības devējām un sargātājām, sievietēm, pateicoties kurām esam mēs, ir valsts. Bijušas idejas par monumentālu pieminekli, tajā skaitā Rīgā. I. Kaļķis piesauca arī negatīvo pieredzi ar ieceri piemineklim represētājiem. Pagājuši desmit gadi, bet tālāk nav tikts. Apspriežoties ar represēto nodaļām Latvijā, nonākts pie kopīgas atziņas, ka piemiņas vieta jāveido Likteņdārzā.

Ansambļa centrālais elements ir mežābele, un Ivars Kaļķis piemin alegoriju — birstošās ābeles ziedlapiņas, salīdzinot ar sāpēs izraudātām mātes asarām. Skarbā statistika liecina, ka 1941. un 1949. gada represijās Latvijā vairāk nekā puse izsūtīto bija sievietes.
Starp ansambļa idejas realizētājiem ir Latvijas Lauksaimniecības universitātes Vides un būvzinātņu fakultātes dekāne un Ainavu arhitektūras un plānošanas katedras profesore, vadošā pētniece Daiga Zigmunde un Ainavu arhitektūras un plānošanas katedras vadītāja, profesore un pētniece Natalija Ņitavska.
Jāklusē divi mūži
Līdzās ābelei ir piemiņas akmens, kurā iekalti Kokneses fonda jaunās padomes priekšsēdētājas Sandras Kalnietes vārdi: “Māt, Tu man dāvāji dzīvību divreiz. Kad piedzimu un kad nenomiru badā. Sibīrijas bērns”. Kā norāda vārdu autore, tie nes vēstījumu par vislielāko traģēdiju un visdziļāko mīlestību. Akmeni atceres objektā pārvērtis akmeņkalis Rodžers Veide.

Sandra Kalniete atklāšanas pasākumā pateicās arī savai mātei Ligitai un vecmāmiņām Emīlijai un Mildai. Lai apjaustu lielo komunisma upuru skaitu, viņa nosauca skaitli — 178.

Tik daudz gadu vajadzētu, ja ar vienu piemiņas minūti godinātu katru no 94 miljoniem upuru visā pasaulē. Tiem, kas bijuši vai tikai apmeklēs Likteņdārzu, viņa teic, ka šī ir vieta ne tikai sērām, bet te lasāms arī ikdienas varonības, mūsu tautas nepadošanās stāsts, kas jāstāsta no paaudzes paaudzē. Stāsts, kas liecina, ko mūsu tauta ir spējusi izturēt un pacelties. “Patiesi, tas ir brīnums!” teic Sandra Kalniete. Šajā dienā savu 88. dzimšanas dienu svinēja Sandras Kalnietes tēvs Aivars.

Pateicības rakstus un grāmatu “Skola Sibīrijā” no Latvijas Represēto apvienības saņēma tie, kuru darbs un finanses palīdzēja tapt piemiņas ansamblim, — Kokneses fonda dibinātājs Vilis Vītols, bijusī fonda valdes priekšsēdētāja Valda Auziņa, San­dra Kalniete, Daiga Zigmunde, Natalija Ņitavska, Rodžers Veide, “Latvijas Valsts mežu” darbinieks Edgars Šmaukstelis un Jānis Lapše, kā arī Armands Vitenbergs — Likteņdārza tehniskais direktors un Kokneses fonda valdes priekšsēdētājs Jānis Karalis.