Staburags.lv ARHĪVS

Folkloras kopai “Karikste” jauni tērpi

Imants Kaziļuns

2019. gada 3. maijs 00:00

226
Folkloras kopai “Karikste” jauni tērpi

Pateicoties atbalstītajam projektam, pirmo reizi pamatīgāk izzināti un iepazīti arheoloģiskie tērpi no Aizkraukles un Lejasžagaru kapulauku izrakumiem, kuros atrasti gan lībiešu, gan latgaļu arheoloģiskā tērpa paraugi un rotas. Tie ņemti par pamatu, veidojot jauno tērpu un rotu kolekciju folkloras kopai “Karikste”.

Biedrība “Aizkraukles reģionālā Tautskola”, piedaloties Lauku atbalsta dienesta (LAD) rīkotajā un biedrības “Aizkraukles rajona partnerība” administrētajā konkursā ieguva finansējumu — 3500 eiro. Ap 350 eiro no šīs summas projektam piešķīra Aizkraukles novada pašvaldība. Tautskolas iesniegtais projekts — “Mana novada tautastērpa stāsts”.
Projekta vadītāja Anita Ostrov­ska stāsta, ka biedrības “Aizkraukles reģionālā Tautskola” pamatuzdevums ir nemateriālā kultūras mantojuma saglabāšana un popularizēšana. Jau vairāk nekā 10 gadu biedrība kopj latviskās dzīvesziņas tradīcijas, organizē gadskārtu ieražu pasākumus un latvju godus Aizkraukles un kaimiņu novados. Tradicionāli svin Meteņus, pavasara un ziemas saulgriežus, Jāņu dienu, Baltu vienības dienu u. c. Biedrībā darbojas folkloras zinātāji un tradīciju uzturētāji, kuri apvienojušies folkloras kopā “Karikste”.
Anita Ostrovska teic, ka projekta īstenošana sākās jau pērn augustā un tajā izgatavoja ne tikai tērpus. Pirmo reizi Aizkraukles un apkārtējo novadu iedzīvotāji mācījās izgatavot arheoloģisko tērpu detaļas — celotās jostas (celaines) un pīnītes, kas rotā tērpu malas, vienlaikus uzzinot arheoloģiskā tērpa valkāšanas tradīcijas Aizkraukles novadā.
Tērpus izgatavoja SIA “Anvi AM”, kurai ir daudzu gadu pieredze šajā jomā. Rezultātā tapa  viens arheoloģisko tērpu komplekts. Tajā iekļauti četri arheoloģiskie sēļu sieviešu tērpi, četri lībiešu sieviešu tērpi, trīs latgaļu un trīs zemgaļu vīriešu tērpi un divi bērnu tērpi. Tērpu prezentācija notika pasākumā “Danču pēcpusdienā” Aizkraukles novada kultūras namā.
“Tērpi ir dažādi, jo Aizkraukles reģions, kura robežās biedrība darbojas, ietver gan Sēlijas, gan Zemgales vēsturiskos novadus. Dažādi tērpi arī vizuāli izskatās pievilcīgāk un daudzveidīgāk,” teic Anita Ostrovska.