Staburags.lv ARHĪVS

Līgu un Jāni nesagaida

Elita Brovacka

2019. gada 24. aprīlis 00:00

3
Līgu un Jāni nesagaida

Pērn Jēkabpils reģionālās slimnīcas dzemdību nodaļā piedzimis par 213 bērniņiem mazāk nekā iepriekšējā gadā. Toties iepriecinoša ir dvīņu statistika: 2018. gadā te dzimuši astoņi dvīņu pāri, šogad trijos mēnešos — jau četri.

Jēkabpils slimnīcas dzemdību nodaļā pērn mazuļi piedzimuši 32 aizkraukliešu ģimenēm, bet vēl 81 dzemdētāja bijusi no kāda cita Aizkraukles puses novada.
Jēkabpils reģionālās slimnīcas dzemdību nodaļas vecmāte aiz­kraukliete Gaida Dzalbe stāsta, ka pērn lielākais “noķertais” bērniņš svēris 5,400 kilogramus, mazākais — tikai 1,860 kilogramus.
Jēkabpilī daudz saņemti pirmie bērni ģimenē, bet daudzām māmiņām dzimuši arī trešie un ceturtie bērniņi. Kuplākā ģimene bijusi, kurā piedzimis devītais bērns.
Vecmāte atzīst, ka pēdējos gados vairs reti mazuļi dzimst ļoti jaunām māmiņām. Lielākā daļa dzemdētāju bijušas vecumā no 20 līdz 30 gadiem. Savukārt jaunākā māmiņa bijusi 16, vecākā — 42 gadus veca.
Kādi bijuši visbiežāk pērn mazuļiem dotie vārdi? “Ja iepriekšējos gados dominēja Emīlijas, Roberti, pērn vecāku minētie vārdi bija ļoti dažādi,” atzīst Gaida Dzalbe. “Daudzi vecāki izvēlas svešādus, nelatviskus vārdus.” Vārdi, kurus pagājušā gadā vecmātes dzirdējušas vairākkārt un kurus vairākas māmiņas izvēlējušās mazajiem, ir Kris­-
tiāna, Ralfs un Deniss.
“Aizvien neesmu dzirdējusi vecākus nosaucam bērnu par Līgu vai Jāni,” nosaka vecmāte. “Pērn mazuļi dzima arī tieši Jāņos, un uzmanīgi ieklausījos, vai mazo nesauks par Līgu vai Jāni. Nekā!”
Jautāta, ar kādām problēmām ikdienā jāsaskaras, Gaida Dzalbe atklāj, ka diemžēl ļoti daudz bērniņu piedzimst neiznēsāti, līdz 36. grūtniecības nedēļai. “Mūsu slimnīcā ir perinatālās aprūpes centrs, kurā ir laba un moderna aparatūra, līdz ar to māmiņas te var justies drošāk, arī ja mazulis piedzimis pirms noteiktā laika,” saka vecmāte. Viņa atzīst, ka mūsdienās topošajām māmiņām ir vairāk veselības problēmu nekā agrāk, piemēram, pat jaunām sievietēm ir augsts asinsspiediens, nieru slimības.
Savukārt iepriecinošs ir fakts, ka mūsdienās daudzi pāri izvēlas ģimenes dzemdības. “Ģimenēm patīk būt kopā, un jau māmiņu skolā ir ļoti patīkami vērot, ka arvien vairāk tēvu nāk uz nodarbībām, interesējas un saprot, kāda loma viņiem tiks atvēlēta dzemdībās. Tēvi ir zinoši, drošāki un pragmatiskāk uztver procesu, līdz ar to ļoti labi izpilda atbalsta personas lomu dzemdībās,” piebilst Gaida Dzalbe.

Paldies par palīdzību materiāla tapšanā Vijai Liepiņai, Inesei Peļņikai, Ingai Jermušai, Olitai Sticerei, Ingrīdai Ielejai, Elgai Kaļķei un Sarmītei Rodei!

Fakts


◆ Jēkabpils reģionālās slimnīcas dzemdību nodaļā 2018. gadā piedzimuši 577 mazuļi — 282 meitenes un 295 puikas. Ogres slimnīcas dzemdību nodaļā piedzimuši 434 bērni.

◆ Jēkabpils slimnīcas dzemdību nodaļā pērn mazuļi piedzimuši 32 aizkraukliešu ģimenēm, bet vēl 81 dzemdētāja bijusi no kāda cita Aizkraukles puses novada.