Staburags.lv ARHĪVS

Pirms Pļaviņu HES izvietos zivju ligzdas

Imants Kaziļuns

2019. gada 18. aprīlis 00:00

268
Pirms Pļaviņu HES izvietos zivju ligzdas

Lielvārdes novadā, piedaloties vairāk nekā 100 interesentiem, jau devīto gadu AS “Latvenergo” darbinieki un biedrība “Mēs zivīm” no egļu zariem izgatavoja 474 mākslīgās nārsta ligzdas brekšiem un raudām.

Ivita Bidere, AS “Latvenergo” preses sekretāre, stāsta, ka projekta īstenošanas gaitā novērots, ka no egļu zariem izveidotajās ligzdās nārsto arī citu sugu zivis, piemēram, asari un līņi. Nārsta ligzdas maijā izvietos Daugavā pie Kaibalas un Ikšķiles — katrā vietā pa aptuveni 200. Šogad pirmo reizi 40 ligzdas ievietos augšpus Pļaviņu HES kādā no ūdenskrātuves krasta līcīšiem. Pēc nārsta ikru paraugus nodos zinātniskajam institūtam “BIOR”, kas tos analizēs, lai noteiktu ikru kvalitāti, zivju sugas un citus parametrus.
Pavasarī pirms nārsta ligzdu izvietošanas ievieto dažas kontrolligzdas, lai novērotu zivju nārstošanas aktivitāti. Mākslīgās ligzdas ir vienkārša un efektīva metode, kas ūdenskrātuvē ar svārstīgu ūdenslīmeni palielina zivju nārsta efektivitāti. Ieliekot tās dziļākās vietās un attālāk no krasta, tiek palīdzēts nodrošināt pilnīgāku ikru attīstīšanos, jo ligzdas ir noenkurotas, turas ūdenslīmenī un pielāgojas tā svārstībām, līdz ar to nekad nav sausumā.
Ligzdas izvieto vairākās rindās vairāku simtu metru garumā un dažādos dziļumos. Pēc ikru attīstības zivju kāpuri vēl dažas nedēļas uzturas ligzdu tuvumā un tikai vēlāk iepeld dziļāk upē. Ligzdu gatavošanā izmanto dažādus līdz 70 cm garus egļu zarus, kurus liek citu virs cita pretējos virzienos un pēc tam pa vidu ar metāla stiepli sasien, augšā un apakšā veidojot cilpas. Lai ligzda stabili turētos ūdenī, tai cilpā zem ligzdas auklā pievieno atsvaru, bet cilpai virs ligzdas pievieno pludiņu (tukša plastmasas pudele, kanna u. tml.). Uz pludiņa uzraksta nosaukumu “Zivju lig­zda”, lai ikvienam, kurš upē redz šo marķējumu, ir nepārprotama informācija par izvietotajiem priekšmetiem. ◆