Staburags.lv ARHĪVS

Atmiņu grāmatā arī mūsu novadnieku stāsti

Ināra Sudare

2019. gada 29. marts 00:00

6
Atmiņu grāmatā arī mūsu  novadnieku stāsti

Kara muzejā notika grāmatas “Skola Sibīrijā” atvēršana, bija ieradušies vairāk nekā kā 100 cilvēku, tajā skaitā arī Lība Zukule un Andris Freimanis no Kokneses novada politiski represēto nodaļas.

Iet skolā svešā zemē, kur mācības notiek svešā valodā, turklāt nav ne kārtīga apģērba, ne mācību līdzekļu — tā bija dzīves realitāte tūkstošiem latviešu bērnu, kas pirms 70 gadiem piespiedu kārtā nonāca Sibīrijā. Atmiņas par šo skarbo laiku tagad apkopotas grāmatā “Skola Sibīrijā”.
“Pēc kāda laika palaimējās, ka mani paņēma kāda skolotāja par aukli savai meitiņai. Skolā iet es nevarēju, jo viss bija krievu valodā, nebija, ko aut kājās, un māsai tāpat”; “It kā bija jāiet skolā, bet lielākā daļa mēs, mazie bērni, pirmajā ziemā skolā negājām. Un tad nākamajā gadā sākām mācīties vienu klasi zemāk”; “Skola... Bija traki, mēs, trīs meitenes, puika bija lielāks, varbūt viņš zināja kaut ko krieviski. Mūsu sādžā bija tikai četras klases. Vecāko meiteni ielika trešajā klasē, mūs ar Rutiņu — abas otrajā. Mēs tajā pavasarī neko vairāk nedarījām, kā tikai rēķinājām”. Tie ir tikai daži teikumi no grāmatā iekļautajām mūsu novadnieku atmiņām.
Lība Zukule pastāstīja, ka grāmatā ietvertas koknesiešu Andra Freimaņa, Birutas Butānes un Zentas Zīles atmiņas par skolas laikiem Sibīrijā.
Grāmatā “Skola Sibīrijā” apkopoti vairāku desmitu gan 1941. gadā, gan 1949. gadā izsūtīto cilvēku atmiņas. Tās ir gan skarbas un nežēlīgas, gan vietām raisa smaidu. Gramatā lasāmas arī bijušās secietes Lidijas Plečkenas (Bubkovas) un aizkrauklieša Jāņa Krieva atmiņu stāsti.
Pasākumā represēto mazbērni lasīja citātus no grāmatas. Izrādās, daudziem skolas gadu atmiņas saistās tieši ar Staļina nāvi. Sanākušie vienojās, ka nākamā grāmata būs par Sibīrijas maizi.
Interesenti grāmatu var iegādāties Latvijas Politiski represēto apvienībā.
Lība Zukule arī pastāstīja, ka 25. martā represētie no Kokneses un Bebriem Monika Dzene, Ērika Gailāne, Antoņina Midega, Maija Pumpuce un pati Lība devās uz Rīgu, kur tradicionāli notika represēto tikšanās ar Valsts prezidentu, pirms tam gan tika nolikti ziedi pie Brīvības pieminekļa.
Taču īpaši emocionāla pagājušajā nedēļā bijusi vēstures stunda 9. klases skolēniem Ilmāra Gaiša Kokneses vidusskolā. Savos atmiņu stāstos dalījās vairāki Kokneses novada represēto nodaļas biedri. ◆