Staburags.lv ARHĪVS

Jauniešus pārņem kendamas drudzis

Jauniešus pārņem  kendamas drudzis

2. aprīlī pulksten 16 Aizkraukles Interešu izglītības centrā notiks kendamas sacensības. Spēle kendama skolas bērnu vidū sākusi izkonkurēt datorspēles un mobilos telefonus. Taču vairākās Rīgas skolās bērnu prieku par jauno aktivitāti nomāc jauns punkts skolas iekšējās kārtības noteikumos — kendama skolas telpās aizliegta. “Staburags” skaidro, kas tad īsti ir spēle kendama un kā to vērtē mūsu pusē.

Pozitīva ietekme
Kendama ir atkarību raisoša, prasmju koka rotaļlieta, kas nāk no Japānas. Latvijā iepriekš tāda nav sastapta. Tā veicina līdzsvara, acu un roku koordinācijas un refleksu attīstību. Kendama ir piemērota kā bērniem, tā pieaugušajiem. Kendamas spēlē ir nebeidzamas triku variācijas gan iesācējiem, gan augsta līmeņa spēlētājiem. Mūsdienās kendamas spēle vairs nav tikai izklaide, tā kļuvusi par nopietnu un strauji augošu sporta veidu ar neskaitāmām sacensībām visā pasaulē.
Kendama ir vienkāršs, produktīvs, interaktīvs instruments, lai stiprinātu mentālas un fiziskās prasmes spēles laikā. Mūsdienu izklaides/rotaļlietu industrijā, kas sastāv no spīdīgām lampiņām, datortehnikas un tiešsaistes izklaides, kendama izceļas ar savu vienkāršo dizainu un jauniem, radošiem veidiem, kā to spēlēt un labi pavadīt laiku.
Jolanta Nīcgale, Pļaviņu novada ģimnāzijas direktora vietniece audzināšanas darbā, kendamas kustību slavē. “Latvijā kendamas spēle šobrīd ir ļoti aktuāla. Arī Pļaviņu novada ģimnāzijā bērni un jaunieši intensīvi ar to aizraujas. No vadības un skolotājiem pretenziju nav, tieši pretēji. Aizraujoties ar kendamas spēli, skolēni mazāk laika pavada ar telefoniem rokās, tā vietā pulcējas bariņos un vingrinās. Tas veicina kustību, bērni ir aktīvāki un starpbrīžos izkustas. Mēs esam tikai par! Ar audzēkņiem ir izrunāti drošības noteikumi. Kendamu nedrīkst spēlēt uz kāpnēm vai pie logiem, ir arī citi drošības nosacījumi, kad un kur to nedrīkst spēlēt. Drīzumā bērnu un jauniešu centrā notiks kendamas turnīrs, maijā turnīrs tiks organizēts skolā.” Kendamas spēli Pļaviņās pamēģinājuši arī skolotāji, atzinums — interesanti un nav tik viegli, kā izskatās. Kad skolā notiks turnīrs, sacensībās tiks iesaistīti arī pedagogi.
 “Īsti nesaprotu iemeslus, kādi ir dažu skolu apsvērumi, aizliedzot kendamas spēli. Ja aizlieguma pamatā bija drošības nosacījumi, tad to var atrisināt,” piebilst Jolanta Nīcgale.
Pozitīvi kendamu vērtē arī psiholoģe Ina Ciematniece, kura praktizē izglītības iestādēs: “Kādu laiku nebiju bijusi skolā. Kad ierados, izejot pa skolas gaiteņiem, novēroju pozitīvas pārmaiņas — bērni viedtālruņus nomainījuši ar kendamas spēli. Šai spēlei ir daudz pozitīvu, attīstību veicinošu iezīmju. Tā attīsta koncentrēšanās spējas, tiek nodarbinātas ne tikai smadzenes, bet ķermeņa muskulatūra. Kendamas spēli var tikai slavēt, tas ir daudz produktīvāks laika pavadīšanas veids nekā bezcerīga slīkšana interneta dzīlēs. Spēlētāji izdomā dažādus paņēmienus un tad viens otru apmāca. Jauniešiem veidojas saskarsme un sadarbība. Grūti vērtēt izglītības iestāžu aizliegumu kendamas spēlei, ja nav zināms pamatojums. Katrs aizliegums pastiprina gribēšanu. Ne velti saka, ka aizliegtais auglis ir vissaldākais. Jebkurā gadījumā bērni meklēs iespēju, kā nodoties kendamas spēlei. Aizliegums nav risinājums, nepieciešams veidot dialogu un runāt ar bērniem.”
Piedāvā interesantas variācijas
Oriģinālā kendama maksā vismaz pārdesmit eiro, taču spēlēt gribētāji var iegādāties lētāku ražojumu. Kendama nopērkama vairākās vietās Aizkrauklē. To cenas svārstās no septiņiem līdz 40 un vairāk eiro. Vairums tirgotāju stāsta, ka lielas intereses par kendamu nav. Laikā pirms Ziemassvētkiem, kad spēle kļuva populāra, kendamas iegādājās internetveikalos. Tagad tās ir katram trešajam, tādēļ jaunas pir­ktas netiek. Ražotāji cenšas pievilināt pircējus, radot interesantākas variācijas, piemēram, rotaļlietu veikalā “Lāčuks” var iegādāties plastmasas kendamu, kas tumsā spīd. Turpretī citā tirdzniecības vietā, kur pieejamas košākas kendamas, pārdevēja stāsta, ka interese saglabājas un preci turpina pirkt.
Kendamas spēli iecienījuši visi sērenietes Daces Kalnozolas dēli. Ģimenes pionieris ir Oskars, kurš par kendamu sāka interesēties pagājušā gada rudenī. Viņa piemēram sekoja arī jaunākie brāļi. Mamma Dace neizprot iemeslus, kādēļ kendamu skolās vajadzētu aizliegt. Tieši pretēji, tas ir lietderīgs brīvā laika pavadīšanas veids. “Oskara draugs reiz, spēlējot kendamu, uzsita zilu aci. Taču bērni var satraumēties dažādos veidos, viss atkarīgs no paša uzmanības. Dēliem nav bijuši nekādi incidenti. Kendamas iegādājāmies veikalā “Ke ke kendama” Rīgā. Biju noteikusi limitu — 20 eiro. Zinu, ka kendamas var maksāt pat vairāk nekā 100 eiro, tik lielu summu neesmu gatava tērēt. Dēli izpētījuši, ka kendamu kvalitāte atkarībā no ražotāja atšķiras. Viss atkarīgs, cik nopietnā līmenī tiek spēlēts. Mazākiem bērniem, kuri tikai “pēta”, pietiks ar vienkāršāku kendamu,” stāsta Dace. ◆

Kendama ir tradicionāla japāņu rotaļlieta. Zobenu (“ken”) veido rokturis ar trim kausiņiem un pīķi, kam auklā piesieta koka bumba (“dama”). Rotaļāšanās mērķis ir noķert bumbiņu kausiņā vai uzdurt to uz pīķa.