Visticamāk, plastmasas pārstrādes ražotne Aizkrauklē tiks atvērta

“Mums nav pamata atteikt B kategorijas piesārņojošās darbības atļauju otrreizējās plastmasas pārstrādes līnijas atvēršanai Aizkrauklē. Tas, ka iedzīvotāji to nevēlas, nav arguments,” saka Madonas reģionālās vides pārvaldes Atļauju daļas vadītāja Dace Rudusa. “Iedzīvotāji līdz 1. aprīlim vēl var izteikt priekšlikumus atļaujas izsniegšanas nosacījumiem, lai būtu pēc iespējas mazāka ietekme uz vidi un cilvēku veselību.”
Nosūta vēstuli
Aizkraukles novada domes deputāte Ludmila Ušakova šī gada februāra beigās Valsts vides dienesta Madonas reģionālajai pārvaldei nosūtījusi iesniegumu un Aizkraukles iedzīvotāju parakstītu vēstuli uz 16 lappusēm, lūdzot ņemt vērā pilsētas iedzīvotāju protestu pret iecerēto plastmasas pārstrādes rūpnīcas atvēršanu Aizkrauklē.
Ludmila Ušakova skaidro, ka, pēc viņas rīcībā esošās informācijas, Zviedrijas firma “Recipo AB”, kura vēlējās Aizkrauklē atvērt plastmasas otrreizējās pārstrādes līniju, pilnvarojusi SIA “DNS Processing” kārtot dokumentus B kategorijas piesārņojošās darbības atļaujas saņemšanai, jo saskaņā ar normatīvajiem aktiem atļauju var saņemt tikai Latvijā reģistrēts uzņēmums. Kad atļauja būs saņemta, “Recipo AB” pārņemšot pilnu atbildību pār Ķekavā reģistrēto SIA “DNS Processing”.
““SIA “DNS Processing”, iesniedzot iesniegumu par atļaujas izsniegšanu, “uzlaboja” plastmasas pārstrādes kaitīgos rādījumus, samazinot “Recipo AB” iepriekš plānotos pārstrādes apjomus un kaitīgo vielu emisiju. Mēs saprotam, ka atkritumi ir jāpārstrādā, bet esam pret to, ka tas notiek tik tuvu pilsētas centram. Par nožēlu, industriālā teritorija ir 340 metru attālumā no SIA “Aizkraukles slimnīca” ar 62 gultām hroniskiem slimniekiem, dienas stacionāru bērniem un pēcoperācijas slimniekiem. Netālu ir pirmsskolas izglītības iestāde “Zīlīte”, kā arī daudzstāvu dzīvojamās mājas. Paredzētais B kategorijas piesārņojums — smakas un trokšņi — ietekmēs Aizkraukles pilsētas iedzīvotāju, īpaši bērnu, veselību. Lūdzam ņemt vērā pilsētas iedzīvotāju protestus un novirzīt šo pārstrādes līnijas uzstādīšanu citā vietā,” teikts iesniegumā.
Vajadzīgos dokumentus neiesniedz
Kā jau iepriekš informējām, pagājušā gada jūlijā Aizkraukles novada dome nolēma atļaut “Recipo AB” izvietot plastmasas pārstrādes ražotni Bitēnu ielā 14 “ar nosacījumu, ka gadījumā, ja Aizkraukles novada pašvaldības būvvalde, izvērtējot nepieciešamo dokumentāciju ražošanas ieceres atbilstības Latvijas Republikas normatīvajiem aktiem, akceptē tos”.
Dome toreiz uzdeva “Recipo AB” iesniegt Aizkraukles novada pašvaldības būvvaldē nepieciešamo dokumentāciju ražošanas ieceres atbilstības Latvijas Republikas normatīvajiem aktiem izvērtēšanai un lēmuma pieņemšanai.
Pagājušā gada augustā Aizkraukles novada būvvaldes pārstāvis un pilsētas galvenais arhitekts Juris Letinskis informēja, ka būvvalde konceptuāli pieņēmusi lēmumu rīkot publisko apspriešanu pēc tam, kad firma būs iesniegusi ieceres dokumentāciju. Tika teikts, ka anketās ikviens iedzīvotājs varēs izteikt savu viedokli. Par publiskās apspriešanas norises laiku solīja paziņot. Taču firma vajadzīgos dokumentus nebija iesniegusi un nav to izdarījusi līdz šim. “Būvniecības likumā ir teikts, ka būvvalde pēc ieceres dokumentu saņemšanas un izvērtēšanas, ja paredzētā darbība var radīt būtisku ietekmi uz vidi, ierosina ieceres publisku apspriešanu. Firma nav iesniegusi būvvaldē normatīvajos aktos noteikto dokumentāciju, līdz ar to būvvaldei nav juridiska pamatojuma apspriešanu izsludināt. Ja ieceres dokumentācija būtu iesniegta, būvvalde izvērtētu ieceres atbilstību būvniecību reglamentējošiem normatīviem, varam piesaistīt speciālistus, lai secinātu, ir vai nav būtiska ietekme uz apkārtējo vidi, ir vai nav pārkāpti emisiju robežlielumi, kā arī vai būve, telpas atbilst paredzētajām darbībām,” skaidro Aizkraukles novada būvvaldes vadītājs Juris Letinskis. “Firma “Recipo AB” samazinājusi sākotnēji plānoto plastmasas pārstrādes apjomu no sešām tonnām diennaktī līdz četrām. Ja pārstrādājamais apjoms ir piecas tonnas vai lielāks par piecām tonnām diennaktī, ir vajadzīgs ietekmes uz vidi novērtējums, ja mazāks, tas nav nepieciešams. Madonas reģionālā vides pārvalde lūdza pašvaldības viedokli, taču firma pašvaldībā līdz šim nav iesniegusi mūsu pieprasītos dokumentus, līdz ar to informācijas trūkuma dēļ nevaram dot savu vērtējumu. Firma ir izstrādājusi emisijas projektu par izmešiem gaisā, ūdenī un notekūdeņos, un tas jāvērtē vides speciālistiem un Veselības inspekcijai, būvvaldē šāds projekts nav iesniegts. Iedzīvotāji savu viedokli rakstiski var paust Madonas reģionālajai vides pārvaldei.”
Sāk atļaujas izsniegšanas procedūru
Madonas reģionālās vides pārvaldes Atļauju daļas vadītāja Dace Rudusa: “Aizkraukles novada pašvaldība pieņēma lēmumu, ka plastmasas granulu ražošana ir iespējama, līdz ar to mēs devām pozitīvu atzinumu, ka pieņemam operatora iesniegumu. Tas tika publicēts Valsts vides dienesta mājaslapā, un mēs sākām atļaujas izsniegšanas procedūru. Operatora iesniegumu pieņēmām šī gada 14. janvārī, un atļauja bija jāizsniedz 60 dienu laikā — līdz 14. martam. Ministru kabineta noteikumi paredz iespēju pašvaldībai iesaistīt sabiedrību iesnieguma apspriešanā. Sabiedrības līdzdalības process bija jāierosina septiņu dienu laikā, bet priekšlikumus varēja iesniegt 30 dienu laikā. Šis termiņš ir pagājis.”
Kādēļ neierosināja sabiedrības
līdzdalības procesu?
Aizkraukles novada domes priekšsēdētāja vietnieks Einārs Zēbergs skaidro: “Pašvaldība sabiedrības līdzdalību B kategorijas piesārņojošās darbības atļaujas iesnieguma apspriešanā pagaidām nav pieprasījusi tāpēc, ka saskaņā ar Aizkraukles novada teritorijas plānojumu 2014.—2026. gadam darbībai paredzētā vieta ir rūpnieciskās ražošanas teritorija un saskaņā ar Aizkraukles novada teritorijas izmantošanas un apbūves noteikumiem viens no atļautajiem teritorijas izmantošanas veidiem ir atkritumu apsaimniekošanas un pārstrādes uzņēmumu apbūve. Aizkraukles novada teritorijas plānojuma izvērtēšanai notika sabiedriskā apspriešana, taču nekādi iebildumi pret teritorijas atļauto izmantošanu no sabiedrības netika saņemti. Sabiedrības daļa, kura ir pret šo ražotni, savu viedokli jau izteikusi. Domājams, ka daļa no šiem ļaudīm pat līdz galam nav sapratuši, par ko viņi parakstās. Ja patiešām nepieciešama sabiedrības līdzdalība oficiāli izziņotā veidā, tad šī iespēja vēl mums ir dota. Vēl gribu piebilst to, ka domes deputāti jau tāpēc ir ievēlēti, lai paustu sabiedrības intereses, tajā skaitā veicinātu uzņēmējdarbību, nevadoties no emocijām, bet pieņemtu lēmumus atbilstoši situācijai un normatīvo aktu prasībām.”
“Mēs nevēlamies” — tas nav arguments
“Esam saņēmuši iedzīvotāju iesniegumus, taču pēc termiņa, tomēr tos ņemsim vērā. Tā kā rezonanse ir liela, pamatojoties uz iedzīvotāju iesniegumiem, pieņēmām lēmumu B kategorijas atļaujas termiņa izsniegšanu pagarināt līdz 14. aprīlim,” saka Dace Rudusa. “Iedzīvotāji vēl līdz 1. aprīlim var izteikt priekšlikumus, kādus nosacījumus vajadzētu izvirzīt atļaujas saņemšanai, lai būtu pēc iespējas mazāka ietekme uz vidi un cilvēku veselību. 1. aprīlis kā gala termiņš noteikts tādēļ, ka ir vajadzīgs laiks atļaujas galīgās redakcijas sagatavošanai. Taču tas, ka iedzīvotāji plastmasas pārstrādes līniju nevēlas, nav arguments, mums nav pamata atteikt B kategorijas piesārņojošās darbības atļauju. Mēs ievērojam normatīvo aktu prasības, tajā skaitā ņemam vērā pašvaldības lēmumu un teritorijas attīstības plānojumu. Iesniegtajos materiālos viss tehnoloģiskais process ir soli pa solim aprakstīts, tajā skaitā izmantotās ķīmiskās vielas, materiāli, plānoto emisiju daudzums apkārtējā vidē. Pārstrādes līnija būs rūpnieciskajā zonā atbilstoši pašvaldības teritorijas attīstības plānojumam. Iedzīvotāji uztraucas, ka plastmasas karsēšanas rezultātā gaisā būs gaistošo organisko savienojumu emisijas. Ja operators uzliks filtrus, kāpēc būtu iemesls domāt, ka iekārta neatbildīs prasībām? Salīdzinot ar Aizkrauklē esošo “Jeld-Wen” rūpnīcu, plānotais emisiju daudzums būs ļoti mazs. Ja būtu otrādi, tad gan būtu pamats uztraukumam. Pēc līnijas uzstādīšanas būs jākontrolē tās darbība. Pašvaldība līdz šim nav iesniegusi nekādus priekšlikumus vai argumentus, vien informējusi, ka no firmas nav saņēmusi pieprasītos dokumentus.”
Pašvaldība: piesārņojošā darbība ir kontrolējama
“Jeld-Wen” rūpnīca Aizkrauklē gan ir krietni tālāk no dzīvojamās zonas, turklāt kas izkontrolēs, vai plastmasas pārstrādes rūpnīca ievēros plānoto jaudu, vai to krietni vien nepārsniegs? Kurš kontrolēs, vai ražotne katru dienu darbinās filtrus, kas ir dārgi? Zinātāji stāsta, ka citās firmās darbinieki filtrus ieslēdz tad, kad pa vārtiem ienāk kontrolētāji.
Einārs Zēbergs: “Nav objektīva pamata uzskatīt, ka pārstrādes uzņēmuma izmeši neatbildīs plānotajiem rādītājiem un ka iekārtas gāzu attīrīšanai netiks darbinātas vai tiks darbinātas epizodiski. Jebkura ražotne ir saistīta ar piesārņojošām darbībām, un neviens šobrīd nevar pateikt, kas rada kaitīgāku piesārņojumu — paredzētā, vai, piemēram, parfimērijas ražotne. Piesārņojošā darbība ir kontrolējama, uzstādot gaisa piesārņojuma monitoringa iekārtu ražotnes tuvumā. Šāda prakse tika piemērota, kontrolējot piesārņojumu pilsētas sākumskolas tuvumā.
Vai firma, neiesniedzot dokumentus būvvaldē, varēs atvērt ražotni? Juris Letinskis teic: “Būvvaldei jāievēro Aizkraukles novada domes lēmumā izteikto nosacījumu izpilde — jāpieprasa nepieciešamā informācija, kas ir jau izdarīts, un jāizvērtē iecerētās darbības atbilstība būvnormu prasībām. Būvvalde ir tiesīga pieprasīt būvniecības ierosinātājam papildus iesniegt nepieciešamos aprēķinus, dokumentus un citus materiālus, kas raksturo konkrēto būvniecības ieceri un tās iespējamo ietekmi (smaku, troksni, vibrāciju vai cita veida piesārņojumu) uz vidi, infrastruktūru un iedzīvotāju veselību.” ◆
Uzziņa
◆ Zviedrijas firma “Recipo AB” vēlas atvērt plastmasas pārstrādes līniju industriālā parka teritorijā Aizkrauklē, Bitēnu ielā 14, lielākoties no ārvalstīm ievestos elektrisko un elektronisko iekārtu atkritumus sadalīt sastāvdaļās un plastmasu pārstrādāt otrreizējās izejvielās — granulās. Galaprodukciju eksportēs televizoru un datoru korpusu ražošanai.
◆ Iecerēts nodarbināt 20—25 cilvēkus, no viņiem plastmasas pārstrādes līniju varētu apkalpot pieci — desmit darbinieki.
◆ Nekādi būvniecības darbi nav paredzēti, firma izmantos jau gatavas telpas 1362 kvadrātmetru platībā.
◆ Plastmasas atkritumus plānots pieņemt tikai no juridiskajām personām, ne no iedzīvotājiem.
Kategorijas
- Reklāmraksti
- Afiša
- Balles
- Izstādes
- Koncerti
- Teātris
- Citi pasākumi
- Sporta pasākumi
- Laikraksta arhīvs
- Foto un video
- Veselība
- Vaļasprieks
- Lietotāju raksti
- Latvijā un pasaulē
- Dzīve laukos
- Izglītība
- Operatīvie dienesti
- Novadu ziņas
- Aizkraukles novadā
- Jaunjelgavas novadā
- Kokneses novadā
- Neretas novada
- Pļaviņu novada
- Skrīveru novadā
- Vecumnieku novadā
- Viesītes novadā
- Sports
- Viedokļi/Komentāri
- Statiskas lapas
- Pazudis/atrasts
- Abonēšana
- "Staburaga" projektu raksti
- Kultūra