Staburags.lv ARHĪVS

“Staburaga” vārda dzimšanas anatomija

Ināra Sudare

2019. gada 15. marts 00:00

6
“Staburaga” vārda dzimšanas anatomija

Lai gan Aizkraukles reģiona laikraksts iznāk kopš 1967. gada 2. aprīļa, arī vakar tam bija jubileja — tieši pirms 30 gadiem pirmo reizi izdots laikraksts ar nosaukumu “Staburags”, no­mainot “Komunisma Uzvaru”. Jaunais  nosaukums bija kā  nojausma brīvības pavasarīgajai elpai, kas jau virmoja ne tikai gaisā, bet arī ļaužu prātos.  Bet kā tas viss sākās?

Aicina piedalīties konkursā
1988. gada 30. jūnijā laikraksta  pirmajā lappusē bija ievietots neliels paziņojums ar virsrakstu “Gaidām priekšlikumus”: “LKP rajona komitejas birojs un rajona izpildkomiteja pieņēma lēmumu par rajona laikraksta  “Komunisma Uzvara” nosaukuma mainīšanu. Rajona iedzīvotāju, sabiedrisko organizāciju un laikraksta redakcijas partijas pirmorganizācijas ierosinājums ir atbal­stīts.  Šajā sakarā redakcija izsludina konkursu par Stučkas rajona laikraksta nosaukumu. Priekšlikumus, cienījamie  lasītāji, lūdzam  rakstiski  iesniegt redakcijai Stučkā, Ļeņina ielā 13a, līdz šī gada 1. augustam.”
Liela atsaucība
Jau pēc 20 dienām rubrikā “Vēstules. Ierosinājumi. Atbildes” laikraksta redaktora vietniece Skaidrīte Ludbārža rakstīja, ka redakcijas darbinieki ir gandarīti: “Šī ir pirmā reize, kad visplašāk jūtama atsaucība redakcijas aicinājumam. Vēstules pienāk katru dienu ar norādi konkursam.”  Viena no pirmajām bija pļaviņieša Ulda Beķera vēstule.  Viņš pauda uzskatu, ka nosaukumam jābūt vispārinātam, filozofiski un tikumiski ietilpinātam, taču tajā pašā laikā lakoniskam. Viņš bija atsūtījis arī tušā zīmētu savu avīzes nosaukuma variantu “Zaļā Zeme”.
Iesaka arī “Staburadzi”
Jau pirmajās nedēļās daudzās vēstulēs bija ieteikts vārds “Staburags” un “Staburadze”. Neretietis Jānis Bajinskis savu ieteikumu pamatoja šādi: “Rajona laikraksta nosaukumam sevī jāietver informācija, kas dod iespēju lasītājiem noteikt,  par kāda novada dzīvi materiāli lasāmi. “Staburadze” — tautā šis vārds saistās ar Daugavu, mūsu novadu no seniem laikiem līdz šodienai, taču, lūdzu, izvairieties no neko neizsakošiem nosaukumiem, kuru mūsu valstī ir tūkstošiem: “Draudzība”, “Avangards”, “Liesma”, “Komunisma rīts”, “Komunisma ceļš” un tamlīdzīgiem!” Savukārt ārsts Aristīds Rogulis rakstīja: “Rekomendēju nosaukumu “Staburags”, jo līdz ar to nomaksāsim niecīgu daļiņu no lielā parāda par mūsu tautai atņemto dabas skaistumu un saglabāsim šo simbolisko vārdu tālākām paaudzēm, un gūsim kaut nelielu morālu gandarījumu par mūsu rajona “kultūras nesēju” aizmirsto PSRS Tautas mākslinieces Briedes darināto meitenes skulptūru Vīgantes parkā, gan stāvošu līdz viduklim ūdenī, gan nogāztu un dragātu.”
Nosaukuma meklējumos rak­stītāji bija centušies izzināt novada vēsturi. No Oškalna astoņgadīgās skolas publicētā vēstule piesaistīja gan ar interesantu ieskatu folklorā, gan novada izpētes faktiem.  Apjomīgā vēstule beidzas ar vārdiem: “... lai kaut daļēji atgrieztu pazaudēto skaistumu, lai cilvēkos atdzimtu labestība, līdzjūtība, mēs esam par to, lai rajona laikraksts nestu Staburadzes vārdu. Lai laikraksts ir kā spogulis, ko Staburadze dāvāja Lāčplēsim.” Vēstuli parak­stīja Oškalna astoņgadīgās skolas 2. klase un audzinātāja Vija Stakinova.
Vēl tika ieteikti šādi  ar Staburaga vārdu un citām kultūrvēsturiskām vietām saistīti nosaukumi: “Staburaga Gaisma”, “Staburadzes Vēstis”, “Staburaga Balss”, “Aiz­kraukles Balss”, “Lāčplēsis”, “Pūt, vējiņi!”, “Spīdola”, “Koknesis” u. c. 
Daudz ieteikumu
ar Daugavas vārdu
Lielam vairumam lasītāju šķita, ka  laikrakstam piederīgs būtu nosaukums, kurā ietverts Daugavas vārds. Aizkraukliete Aina Podvin­ska, kura bija stāvējusi pie rajona laikraksta dzimšanas šūpuļa, rak­stīja: “Jau kopš 1967. gada, domājot par to, kāds varētu būt mūsu mazās avīzītes nosaukums, prātā pārcilāti dažādi. Protams, mūsu rajona svētums ir Daugava, tāpēc ierosinu “Komunisma Uzvaru” turpmāk nosaukt par “Daugavu”. Īsi, lakoniski un, manuprāt, arī mūsdienīgi. Šāds nosaukums redakcijai uzliktu arī atbildību iestāties par mūsu likteņ­upes likteni, par sakoptību tās krastos.” Avīzes vadmotīvs varētu būt J. Ikaunieka (24. PTV) vēlējums saviem absolventiem: “Ar savu darbu sakopt savu zemi.” “Piedāvājam, mūsuprāt, ļoti skaistu nosaukumu, kurā sava laikā tika  saukts Pļaviņu  rajona laikraksts “Daugavas Rīts”,” tā rosināja  bijusī Pļaviņu tipogrāfijas darbiniece Emīlija Grīna un 23 pļaviņieši. Ar vārdu “Daugava” bija ieteikti vēl šādi laikraksta nosaukumi: “Daugavas Vārds”, “Daugavas Dzirkstele”, “Daugavas Dardedze”, “Daugavas HES Brīvai vilnis”,  “Daugavas sakta”, “Daugava ritmi”, “Daugavas Vējš”, “Daugavas Saimnieks” un citi.
Iesaistās arī lasītāji
no citiem rajoniem
Laikraksta nosaukuma variantu ieteica ne tikai toreizējā Stučkas  rajonā, bet arī citur valstī dzīvojošie lasītāji. Ērgļa kungs no Rīgas rak­stīja: “Esmu bērnību un jaunību pavadījis Neretas pagastā. Ļoti dārgas  ir manas bērnības atmiņas par Susēju, Staburagu, Liep­avotu, Sauku, Vīgantes un Zalves parkiem  un daudzām citām  skaistām vietām. Šis tas ir saglabājies manas tautas apziņā, bet vēl vairāk zudis uz mūžīgiem laikiem. Cienot latvju vēsturi, mans ierosinājums rajona avīzei izvēlēties kādu no nosaukumiem: “Staburags” (“Staburadze”),  “Liepavots”, “Sēlija”,  tādējādi saglabāt  latviešu tautas atmiņā šīs katram dārgās vietas.” Pensionētā  burtlice no Līvāniem Tekla Reliņa ieteica nosaukumu “Rosme”, savukārt Stendes selekcijas un izmēģinājumu stacijas  vecākā zinātniskā līdzstrādniece Aija Nīcgale — “Daugavas Rītausma”. Skolotāja M. Zaķe no Ogres domāja, ka laikraksts jāsauc par “Gaismu”, to pamatojot šādi:  “Tagad visās dzīves nozarēs ir jacīnās par pareizu nostāju, tas ir, par gaismu,  par domāšanas cildenumu.” Savukārt tukumnieks V. Līcītis rakstīja: “... lūdzu, ja savā laikā, uzpludinot Daugavu, nebija lemts dzīvas saglabāt Staburaga klintis,  lai vismaz šis vietvārds “Staburags” skan pār visu Latviju”.
Spriežot pēc ieteiktajiem nosaukumiem, šķiet, ne visi redzēja  un nojauta, ka vecajai iekārtai nav palicis daudz laika un jau pavisam drīz kritīs 50 gadu vecās važas. Tika saņemti ieteikumi arī ar šādiem nosaukumiem: “Stučkas Ziņas”,  “Stučkas Atspulgs”,  “Padomju Stučka”,  “Ceļš uz Sociālismu”, “Sociālisma Uzvara”, “Pa Ļeņina Ceļu”  u. c.

***
Ar pavasarīgu elpu 1989. gada 14. martā pirmo reizi iznāca rajona laikraksts ar “Staburaga” vārdu. Tas bija tautas mīlestības spārnos pacelts nosaukums. ◆