Staburags.lv ARHĪVS

Grāmata par pēdējo “Vārpas” mohikāni

Grāmata par pēdējo “Vārpas” mohikāni

Šodien Aizkraukles kultūras namā atvērs grāmatu, kas veltīta sporta biedrības “Vārpa” 70. jubilejai un biedrības Aiz­kraukles rajona nodaļas un šīs puses sporta dzīves organiza­tora Ērika Tatarčuka 80 dzīves gadu jubilejai. No sava mūža
60 gadus viņš ik dienu bijis sportā, līdz ar to grāmatas nosaukums ir īss un konkrēts —
“Mūžs sportam”.

Grāmatas līdzautors ir bijušais Sporta biedrības “Vārpa” centrālās padomes priekšsēdētāja vietnieks un Sporta akadēmijas rektors Ilgvars Forands.
Grāmatā publicētas Ērika Tatarčuka atmiņas, Ilgvara Foranda skatījums uz tā laika notikumiem, kā arī materiāli no laikrakstiem un grāmatām par sporta vēsturi. Tāpat tajā ierakstītas laikabiedru — Ērika Cīruļa, Arvīda Vītola, Harija Jaunzema, Boļeslava Kiriļina, Osvalda Joksta, Pētera Keiša, Brigitas Krauzes un citu — atmiņas.
“Mūžs sportam” stāsta par vairāku Aizkrauklē esošu sporta būvju — manēžas, peldbaseina — tapšanu, stadiona rekonstrukciju, kā arī Aizkrauklē organizētajām valsts mēroga sacensībām, piemēram, 1972. gada 8. Lauku sporta spēlēm, kurās sportisti sacentās 13 dažādos sporta veidos un kurās piedalījās ap 1500 cilvēku, kā arī 1986. gada spēlēm, kuras bija grandiozākās lauku sporta vēsturē un kuras kinolentē  dokumentēja režisors Ansis Epners.
Aizkraukle bija vieta, kur uz treniņnometnēm ieradās Padomju Savienībā pazīstamākās sporta komandas, te arī notika liela daļa republikas nozīmes sacensību. “Stadionā, līdz ar to visā Aizkrauklē (Stučkā) bija tāda dzīvība, ka to pilntiesīgi varēja saukt par sporta pilsētu,” stāsta Ē. Tatarčuks.
Lai arī 2002. gadā Latvijā “Vārpu” kā biedrību valsts mērogā likvidēja, Aizkraukles reģionā, pateicoties Ērikam Tatarčukam, tās struktūrvienība saglabājās un turpināja organizēt sporta dzīvi vēl vairākus gadus. Tāpēc 2007. gadā žurnāls “Sports”, veidojot rakstu par ilggadējo “Vārpas” vadītāju, viņu nosauca par “pēdējo mohikāni”. ◆