Staburags.lv ARHĪVS

Cik daudz Pļaviņās varēs paveikt, precīzāk zinās pēc valsts budžeta apstiprināšanas

Sandra Pumpure

2019. gada 26. februāris 00:00

193
Cik daudz Pļaviņās varēs paveikt, precīzāk zinās pēc valsts budžeta apstiprināšanas

Pļaviņu novada domes šī gada budžets būtiski neatšķiras no iepriekšējā gada. Nedaudz lielāki plānoti ieņēmumi — 5 573 583 eiro, bet izdevumu daļa samazināta par nepilniem trijiem procentiem un ir 5 175 486 eiro. Kamēr nav pieņemts valsts budžets, nav skaidri zināmi investīciju nosacījumi pašvaldībām, tāpēc pie jautājuma par plānoto darbu iespējām novada domē vēl atgriezīsies.

Nodoklis svārstās
Kā allaž, lielākais pašvaldības budžeta ieņēmumu avots ir iedzīvotāju ienākuma nodoklis, kas veido 46,63 procentus, un valsts budžeta maksājumi — 39,17 procenti. Iedzīvotāju ienākuma nodokļa plānotie ieņēmumi šim gadam salīdzinājumā ar pagājušā gada izpildi samazinājušies par 17 679 eiro jeb par 0,68 procentiem. Šogad Pļaviņu novada pašvaldība no valsts budžeta paredz saņemt 469 751 eiro mērķdotācijās pedagogu atalgojumam, kā arī 54 319 eiro atalgojumam profesionālās ievirzes izglītības iestāžu pedagoģiskajiem darbiniekiem (Pļaviņu Mūzikas un mākslas skolai). Budžetā plānoti arī Izglītības un zinātnes ministrijas 9109 eiro maksājumi mācību līdzekļu un literatūras iegādei, kas ir 18,44 eiro vienam izglītojamajam, Pļaviņu novada pašvaldības izglītības iestāžu 1. — 4. klases skolēnu ēdināšanai — 38 890 eiro, maksājums vienam skolēnam dienā saglabājas līdzšinējais — 1,42 eiro. Mērķdotācijas pašvaldībām māksliniecisko kolektīvu vadītāju darba samaksai būs 3447 eiro.
Dotācija no finanšu izlīdzināšanas fonda Pļaviņu pašvaldībai plānota 1 050 389 eiro, kas ir par 111 136 eiro lielāka nekā iepriekšējā gadā. Šī gada sākumā saņemts 21 907 eiro dotācijas atlikums par iepriekšējo gadu. Lai kompensētu nodokļu reformas negatīvo ietekmi uz pašvaldību budžeta ieņēmumiem, papildus paredzēta speciālā dotācija pašvaldībām no valsts budžeta, un šogad Pļaviņām tā ir 98 590 eiro. 2019. gadā pēc izlīdzināšanas (kopā ar speciālo valsts budžeta dotāciju) prognozētie ieņēmumi uz vienu iedzīvotāju Pļaviņu novadā ir 421 eiro.
Ieņēmumi plānoti arī no vairāku Eiropas Savienības līdzfinansēto projektu īstenošanas. Viens no būtiskākajiem ir Rīgas ielas posma atjaunošana un ēkas Rīgas ielā 19, Pļaviņās, pārbūve uzņēmējdarbības vajadzībām. Līdz 2020. gada oktobrim turpināsies arī Eiropas Lauksaimniecības fonda lauku attīstībai projekts ceļu “Veltas—Stēģi—A6 117 km” un “Benckalni—Vietalvas baznīca” būvniecība. Paredzēts īstenot arī sadarbības projektu, kura laikā veiks sociālās aprūpes centra “Pļaviņas” telpu rekonstrukciju. Pašvaldībā īsteno arī Eiropas Sociālā fonda projektu “Atver sirdi Zemgalē!”, kura mērķis ir palielināt ģimeniskai videi pietuvinātu un sabiedrībā balstītu sociālo pakalpojumu pieejamību dzīvesvietā personām ar invaliditāti un bērniem. To īstenos līdz 2022. gada decembrim.
Izdevumu prioritātes nemainās
Plānotie pamatbudžeta izdevumi šogad ir par 2,99 procentiem mazāki nekā pērn. Kā allaž, lielākā daļa paredzēta izglītībai — 37,73 procenti. Šajos izdevumos iekļauta skolotāju un saimnieciskā personāla atlīdzība, izglītības iestāžu ēku un telpu uzturēšana un remonts, bērnu un skolēnu ēdināšana, pārvadājumi, savstarpējie maksājumi par izglītības iestāžu sniegtajiem pakalpojumiem, izglītības iestāžu pakalpojumu apmaksa, mācību līdzekļu, grāmatu un periodikas iegāde, kā arī kapitāl­ieguldījumi. Pašvaldība turpina nodrošināt skolēniem, kuri dzīvo Bebrulejas, Rīgas ielas rajonā un Gostiņos, bezmaksas nokļūšanu uz skolu, kā arī veic ceļa izdevumu apmaksu tiem, kuri apmeklē Pļaviņu novada izglītības iestādes un ar sabiedrisko transportu brauc no citām pašvaldībām. Brīvpusdienas Pļaviņu novada ģimnāzijā pašvaldība apmaksā skolēniem no 5. līdz 9. klasei. Saglabājas arī vienreizējās stipendijas, sākot mācības 1. un 10. klasē, kā arī naudas balvas par sasniegumiem mācībās, olimpiādēs un konkursos.
Nākamajā vietā budžeta izdevumu daļā ir sociālā aizsardzība — 14,94 procenti, kas paredzēti sociālās aprūpes centra “Pļaviņas”, Pļaviņu novada sociālā dienesta un bāriņtiesas darbībai.
Izmaksas par novada iedzīvotāju uzturēšanos citu pašvaldību sociālās aprūpes iestādēs plānotas 61 566 eiro. Pašvaldība galvenokārt izmanto ģimenes atbalsta centra “Dzeguzīte” un Ērgļu pašvaldības ģimenes atbalsta centra “Zīļuks” sniegtos pakalpojumus. Pļaviņu novada sociālās mājas ikdienas uzturēšanas izdevumiem paredzēti 5502 eiro, bet pakalpojumam “Aprūpe mājās” — 15 325 eiro. Šogad paredzēts saglabāt visus iepriekšējā gadā maksātos pašvaldības sociālos pabalstus.
Pieaugs algas
Novada domes, tās administrācijas un izpildvaras darbības nodrošināšanai paredzēti 636 019 eiro, kas ir 12,28 procenti no pamatbudžeta.
Šogad veiktas arī izmaiņas atalgojumā pašvaldībā un tās struktūrvienībās strādājošajiem. Par desmit eiro palielināta samaksa par darbu visiem minimālā atalgojuma saņēmējiem, un tā ir 440 eiro. Lielāku algu — 480 eiro līdzšinējo 430 eiro vietā — saņems arī visi skolotāju palīgi pirmsskolas izglītības iestādēs, un tā palielināta arī tur strādājošajām medicīnas māsām saskaņā ar Ministru kabineta noteikumiem atkarībā no ārstniecības personas amata kvalifikācijas kategorijas. Izveidota jauna štata vieta Pļaviņu novada sociālajā dienestā “ģimenes asistents” ar atalgojumu 700 eiro mēnesī. Apstiprinot budžetu, vairākums deputātu nolēma, ka lielāka alga būs arī Pļaviņu novada kultūras centra pasākumu organizatoram, tā nedaudz palielināta vēl atsevišķiem darbiniekiem. 
Izdevumiem neparedzētiem gadījumiem pašvaldībā atvēlēti 52 000 eiro.
Pļaviņu novada ilgtspējīgas attīstības stratēģijā 2013. — 2035. gadam pašvaldība izvirzījusi divus galvenos mērķus — konkurētspējīgas un stabilas uzņēmējdarbības attīstību, kā arī iedzīvotāju dzīves kvalitātes paaugstināšanu. Saistībā ar to novadā arī turpmāk paredzēti pasākumi un aktivitātes uzņēmējdarbības atbalstam — biznesa ideju konkurss “Es varu būt uzņēmējs!”, darbu pašvaldībā turpina uzņēmējdarbības attīstības speciālists, regulāri notiek vietējo uzņēmēju tikšanās, reizi divos gados — pateicības pasākums novada uzņēmējiem.
Jau gatavojot kārtējo Pļaviņu novada domes budžetu, pašvaldībā nosaka prioritāros investīciju projektus. Šogad tie būs: pirmsskolas izglītības iestādes “Jumītis” filiāles “Bērziņš” otrā stāva remonts, Pļaviņu novada ģimnāzijas gala kāpņu un bibliotēkas remonts. Cik iespējams, turpināsies novada labiekārtošana — ietvju un stāvlaukumu izbūve, vides objektu ierīkošana un infrastruktūras atjaunošana.
Jāvērtē iespējas
Kopējais Pļaviņu novada domes saistību apjoms 2019. gada 1. janvārī bija 4 609 947 eiro, tai skaitā aizņēmumi — 4 165 098 eiro, galvojumi — 444 849 eiro. Aizņēmumu pamatsummu atmaksai šogad plānoti 446 455 eiro.
Pļaviņu novada domes priekšsēdētājs Aigars Lukss stāsta, ka ik gadu, veidojot pašvaldības budžetu, saimnieciski izvērtētas iespējas un veicamie darbi. Kaut kur ietaupījums, kaut kur plānots tērēt vairāk.
— Ir palikuši brīvie līdzekļi, ko neesam sadalījuši, bet gaidām valsts budžeta apstiprināšanu. Atkarībā no tā lemsim, vai izmantot to naudu Valsts kases aizdevumos vai izlietot kādai iecerei. Katrā ziņā ir skaidrs, ka visus prioritāros investīciju projektus par savu budžetu nepaveiksim. Negatīva lēmuma gadījumā no valsts iespējas būs jāpārskata, jo naudas visam nebūs. Tāpēc ceram, ka pašvaldībām tomēr būs iespēja aizņemties Valsts kasē, — teica Aigars Lukss.
Strādājot pie budžeta izveides, būtiskas izmaiņas nav arī personālā, vienīgi pilnīgi no jauna izveidots ģimenes asistenta amats novada sociālajā dienestā, jo šāds darbinieks ir nepieciešams. Arī iestāžu un struktūrvienību budžets nav kļuvis lielāks.
Ceļiem vairāk nebūs
Pļaviņu novada domes speciālais budžets salīdzinājumā ar iepriekšējo gadu nav būtiski mainījies — ieņēmumi plānoti 182 378 eiro, bet izdevumi — 182 347 eiro. Autoceļu fonda ieņēmumi plānoti, pamatojoties uz Satiksmes ministrijas mērķdotācijas pašvaldību autoceļiem (ielām) sadalījumu. 160 045 eiro paredz izlietot pakalpojumu samaksai par novada ielu un autoceļu uzturēšanu, jaunas pieturvietas nojumes iegādei un ierīkošanai Rīgas ielā. Naudas līdzekļu atlikums autoceļu fondā 2019. gada 1. janvārī bija 91 797 eiro.
Ieņēmumi no dabas resursu nodokļa un pārējie nenodokļu ieņēmumi kopsummā plānoti 22 403 eiro, ko galvenokārt domāts izlietot šķiroto atkritumu izvešanai no atkritumu savākšanas punktiem. ◆